Timbuktu i fin form
Dels miljonstämningar riktade mot artisterkollegors bolag, dels
blindtarmsoperation. Det är inte utan att man undrat hur det stått till med
Timbuktu på sistone. Ett är i alla fall säkert, om han lider ekonomiska
kval så märks det inte på scenen. Inför Helsingborgsfestivalens största och
mest uppspelta publik visar han flera av sina bästa sidor som liveartist.
Timbuktu och Damn!
Stora scenen, Helsingborgsfestivalen
Lördag 31 juli
Genre: Hiphop/funk
Helsingborgsfestivalen
Helsingborgsfestivalen 2011 ägde rum den 28-30 juli. hd.se ger dig allt från festligheterna. Här hittar du alla artiklar, webb-tv inslag och tävlingar!
För program och praktisk information hänvisar vi till Helsingborgsfestivalen.se.
Konsert.
Tempot är högt uppdrivet när Jason Diakité omgiven av hårdsvängande funkkollektivet Damn! bränner av ”Nån annans problem”. Likt en gummiboll studsar han sig sedan igenom afropoppiga ”Stirra ner”, som förhöjs med ett parti från Paul Simons ”You can call me Al”.
När de därefter ger sig i kast ständigt aktuella ”Gott folk” känns det som om det borde vara lag på att Timbuktu & Damn! ska spela på festivalen varje år. Så bubblande är den kärlek som finns mellan publiken och artisten.
Naturligtvis kan det inte fortsätta i den takten. Och genom att ge sig i kast med slowjams och mindre dynamiska nummer visar sig rapparen och hans kompband plötsligt vara mänskliga.
Jag har förståelse för artister som vill variera sig och inte bara spela sina hits, men en stadsfestival är fel ställe att krångla till det på. Med tanke på den massiva respons som Timbuktu får när han presenterar sina mest kända låtar är det lite synd att han inte satsar på igenkänning och publikfrieri i ännu större utsträckning.
Den anmärkningen hindrar emellertid inte Timbuktu & Damn! från att
framstå som festivalens logiska finalakt. Allsången under ”Alla vill till
himmelen” och ”Det löser sej” hade platsat på Skansen.
Joakim Jardenberg fångade några bitar av konserten i de här Youtube-klippen:








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus