En älskvärd Nick Lowe
Fredrik Söderlund känner enbart kärlek när han möter Nick Lowe på Palladium i Malmö.
Nick Lowe & band
Palladium, Malmö
Måndag 30 januari
Genre: Pop
Betyg: 4
Konsert. Nick Lowes första skiva från 1978 heter ”Jesus of cool”. Men det är egentligen först på 00-talet som britten verkligen levde upp till titeln. Mitt favoritalbum ”The Convincer” kom när Lowe var strax över 50. Ett stort album i det lilla formatet. En karriärtopp där sångaren nådde sin peak. Insiktsfulla, lugna låtar från en belevad man som varit med om uppgång och fall men som alltid stått fast på jorden.
Han kommer ut på scenen med ett stort leende. Vinkar oss välkomna med ett ”god kväll”. Den kritvita kalufsen, de svarta glasögonen och rödprickiga skjortan gör att han närmast liknar en ålderstigen Peter Sellers.
Lowe är lika älskvärd att se live som hans låtar är självklara. Det känns egentligen helt naturligt när Skånepubliken ger honom stående ovationer vid två tillfällen. Engelsmannen är lätt att tycka om. Han var uträknad och drogberoende på 80-talet men tog revansch och kom tillbaka. Vid 61 års ålder är han förmodligen i sitt vitalaste esse och det är svårt att inte le konstant inombords. Jag tänker för mig själv att mannen på scenen skulle vara en drömmorbror.
Trots att musiken svänger mellan countryballader, pop, rock 'n' roll och blues finns den melodiska ryggraden alltid där. Klassiker som ”Raining raining”, ”Cruel to be kind” och ”I live on a battlefield” stöps i nya former och smälter in perfekt sida vid sida med suveräna ”I read a lot” och ”House for sale” från senaste ”The old magic”. Soulsångaren Lowe träder också fram allt som oftast och gör en förebild som Otis Redding stolt som en tupp i Atlantic-himlen. Boogiesidan är däremot smuts på en annars fläckfri spelning så den talar vi tyst om.
Likt den engelska ros Lowe sjöng om en gång i tiden blir han bara bättre med åren. Kvällen avslutas på en vemodig och finstämd not med en stillsam cover av Elvis Costellos ”Alison” och Geraint Watkins-skrivna duetten ”Only a rose”. Men utanför Palladium känns den sena och smällkalla vinterkvällen lite varmare.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus