Björk-projekt trollbinder halvvägs
Björk i storbandsformat trollbinder HD/NST:s recensent Fredrik Söderlund endast till hälften.
Först ut i Jazz i Helsingborgs höstprogram var finbesöket Bohuslän Big Band tillsammans med sångerskan Lina Nyberg och suveränen Mathias Landaeus på piano. De tolkar Björk i New York-jazzaren Travis Sullivans innovativa arrangemang. Han har själv sitt Bjorkestra hemma i USA där ett 18-mannaband har tolkat artisten sedan 2004. Det finns uppenbarligen utrymme i musiken för att spränga in utsvävande solon på både bastrombon, klarinett och trumpet.
Att Björk har en faiblesse för storband kunde vi höra redan i ”It’s oh so quiet”, men hur gör man egentligen covers på en artist med ett så särpräglat uttryck? Ofta är hon mer jazz än genren själv med sin improvisation och eviga vilja att testa gränser. BBB lyckas många gånger väl, framför allt i konsertens första set som är djärvare och har ett bättre låtval. Då påminner de en hel del om supergruppen Weather Report som kunde gå från avant garde och kaos till funk och vacker stillhet under loppet av en minut. BBB vidrör bitvis Joe Zawinul-höjder.
Andra delen av konserten är betydligt mer traditionellt uppbyggd, för att inte säga safe och lite småtråkig. Den annars så fantastiska ”Bachelorette” blir för trygg och vek och både smärtan och den lidelsefulla storslagenheten försvinner. ”Alarm call” funksvänger men inte så mycket mer. ”Army of me” framförs i en tung, galen, överladdad och sönderspelad version. ”Human behaviour” har baktakt och reggae-stomme. Min favoritlåt ”Unravel” görs smakfullt i en intim triosättning med Sullivan på saxofon.
Behöver jag nämna att jag ofta saknar stjärnan själv? Särskilt eftersom jag blir smärtsamt påmind om att jag aldrig sett Björk live. Nyberg är visserligen en av vårt lands skickligaste jazzvokalister men isländskans spännvidd har hon inte.
Det jag framför allt fångar upp under kvällen är originalartistens genialitet. Det är klokt att introducera en musikalisk alkemist som Björk för en jazzpublik på detta sätt. Initiativet är beundransvärt och trollbinder halvvägs.
Textförstoring
Dela
"The music of Björk"
Bohuslän Big Band med Lina Nyberg och Travis Sullivan
Dunkers, Helsingborg
Fredag 28 september
Genre: Jazz
Betyg: 3
Läs mer
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



