Mötesplats mitt i city
Krogen har besökt Hamnkrogen.
Hamnkrogen, Helsingborg
Profil: Krog med pubkaraktär och generös uteservering.
Adress: Hamntorget, Helsingborg, 042–12 87 55, www.hamnkrogen-hbg.se
Öppettider: À la carté vardagar från 16, lördagar från 12 och söndagar från 13. Afterwork varje dag 16–19.
Prisnivå: Medel. Förrätter 49–169 kronor, huvudrätter 139–189 kronor och efterrätter 85–95 kronor.
Total poäng: 11
Mat: 2
De kulinariska upplevelserna lyser med sin frånvaro.
Service:
3 Med tanke på upplägget fanns inget att klaga på.
Atmosfär:
3 Läget är fantastiskt. Trevlig åldersmix på gästerna, men rätt obekvämt för matgäster.
Prisvärde:
3 Varmrätter som kunde lagas med större omsorg, men till hyfsade priser. En svag trea.
krogen. Det är rätt udda att vara matgäst på Hamnkrogen en fredagskväll i sensommartid. De flesta som är här – och de är många – nöjer sig med att beställa in öl eller vin, och de obligatoriska nötterna till det. På uteserveringen med sin strategiska placering vid kajkanten mitt i stan är det filtar och gasolvärmare som gäller. De som väljer att sitta inomhus får försöka stå ut med den höga ljudvolymen.
Men för den som inte bara vill släcka törsten finns faktiskt ett rätt så stort utbud av maträtter att välja bland. Hamburgertallriken och Ceasarsalladen tycks vara populära bland dem som liksom vi valt att äta här. Vi bestämmer oss för att testa rätten på kvällens afterworkmeny. För det facila priset av 75 kronor får man stekt potatis och fläskfilé i rödvinssky, serverat med några haricots verts och några kvistar vattenkrasse. Det smakar inte illa, men inte heller så mycket mer. Men vad är att vänta för de pengarna? Den som bara vill stilla hungern lite snabbt efter jobb blir tillfredställd. Och har fått ett hyfsat alternativ till en porting i korvkiosken.
Vi tar också in Hamnkrogens fisk- och skaldjurssoppa med rostat bröd för 145 kronor. Fiskbitarna är få, liksom räkorna. Desto fler är musslorna. Men mest är det spad, en fond som smakar som om den är baserad på tärning och här finns inga synliga grönsaker. Det rostade brödet väcker heller inte några slumrande smaklökar.
Efter det här väljer vi något sött som avrundning. Det får bli de myntamarinerade jordgubbarna med vaniljglass och kardemummaflarn för 85 kronor och mjölkchoklad crème brûlée med lime/flädersorbet och rårörda bär för 75 kronor. Jordgubbarna var fräscha men flarnen inte så spröda som vi hade väntat oss. Medan den andra efterrätterna var en märklig blandning av allt möjligt. För många smaker, för spretigt. Dessutom hade det knäckiga täcket på brûléen fått sig en alltför rejäl omgång med brännaren.
Hamnkrogen är inte stället för kulinariska upplevelser, det hade vi inte heller väntat oss. Men varför då krångla till efterrätterna på det viset? Det hade egentligen varit bättre att bara ha en enda dessert på matsedeln. Vad hade passat bättre om inte en enkel och god äppelkaka så här års?
Och varför inte överhuvudtaget minska antalet rätter på menyn och koncentrera sig att göra några få riktigt goda. Fisksoppans kvalitet borde med några enkla grepp kunna bli mycket bättre.
Hamnkrogen är en riktig mötesplats för de som i första hand vill träffas och ta några glas. Den som vill ha något riktigt gott att äta kan bli besviken.
Men stämningen är det inget fel på. Den är avslappad och familjär. Här beställer man både mat och dryck vid baren, får plocka med sig glas, bestick och servetter själv, medan maten serveras vid bordet. Det är alltså ingen överdriven service, men personalen är vänlig och tillmötesgående. Det hela känns mer som ett pubbesök än som att ha varit på en restaurang.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus