Allt är sig likt på Telegrafen
Bullriga mansdominerade kompisgäng. Sport på tv:n så klart och rockigt i högtalarna. Telegrafen i Ängelholm är en härlig lokal i fyra etage och det är inga stora förändringar som skett genom åren. Men varför skulle det ändras? Det är så bra som det är.
Telegrafen, Ängelholm
Profil: Klassiskt pubstuk.
Adress: Storgatan 51, Ängelholm, 0431–260 11, www.telegrafen.com.
Öppettider: Lunch vardagar från 11.30, onsdag–fredag från 17, fredag–lördag öppet till 02.
Prisnivå: Medel. Priser: Förrätter 35–75 kronor, huvudrätter 99–229 och efterrätter 69 kronor.
Total poäng: 13
Mat: 3
Inte gourmet, men klart godkänt.
Service: 4
Effektiv, trivsamt trots rusning.
Atmosfär: 3
Bullrig och glad pubmiljö.
Prisvärde: 3
Man går inte missnöjd hem.
Krogen. Möjligen kunde man göra något åt vinutbudet. Det är rätt magert. Och frågan är vad vi egentligen fick i glasen när vi beställde husets röda. En chardonnay från Chile, hette det! Nja… Hur som helst ingen upplevelse att bära med sig vidare i livet, stumt och ganska ointressant.
Den här sittningen börjar annars bra med en het tallrik vin- och vitlökskokta blåmusslor för 75 kronor. Musslorna, runt ett dussin, kommer snyggt klädda med sina skal i en gräddig soppa som värmer skönt. Smaken är mild och rund, något som går igen även i nästa rätt som blir en bourbongrillad oxfilé med murkelsås för 229 kronor. Till huvudrätterna, som alla har kolgrillat kött som tema, får vi välja mellan olika potatisformer och fastnar för klyftpotatisen.
Oxfilén är att rekommendera för köttälskaren – en stor tournedos som serveras precis så lättstekt som vi bad om. Såsen är gräddig men med rätt blygsam smak av murklor, en svamp som mår bra av att koka länge för att släppa sin fantastiska arom. Men anrättningen är lätt att tycka om!
Andra i sällskapet startar med toast skagen på mörkt bröd för 75 kronor. Här kör man med riktiga grejor, hemmaskalade fina räkor i en välavvägd fast röra. Lite mesigt i grundutförandet, men perfekt med en nypa salt och lite citron.
Vi satsar också på dagens erbjudande för 179 kronor, smokeymarinerad fläskfilé med klyftpotatis. Rejält gräddig sås med en lagom försiktig grönpepparkryddning. Köttet är tyvärr lite för torrt, som det ofta blir med utbankad fläskfilé. Det funkar, men är ingen stor upplevelse
Efterrätten som kommer med erbjudandet är en liten kanel- och kardemummapannacotta i ett glas. Väl balanserade smaker, men nog kunde man ha fått lite mer?
Betydligt mer blir det av nästa dessert, men tyvärr blir det platt fall när den landar tungt på bordet. Helt onödigt – felet är att den frysta cheesecaken för 69 kronor är svårt bottenfrusen. När vi försöker angripa den flyger stenhårda bitar till höger och vänster över restaurangen. Var den god? Ingen aning. Den hade behövt stå framme minst en halvtimme i ett varmt kök innan den serverades.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus