Dånande applåder för Darin
Melodifestivalens genrep dominerades inte oväntat av
Darin. Nu blickar han
fram mot lördagskvällens uppträdande. "Jag kommer vara nervös som fan",
säger han.
Melodifestivalen. Det var ett jämnt startfält när Melodifestivalen genomförde sin generalrepetition igår kväll.
Det var först i sjunde numret – när ljusstavar bröts och tjejskrik fyllde Scandinavium – som det gick att utröna en favorit.
Darin Zanyars framförande av ”You´re out of my life” fick publiken att klappa lite högre.
- Det var en skön publik, jag fick en varm känsla när jag gick upp. Det verkade som att de verkligen lyssnade på musiken. Det kändes som att jag hade dem med mig, säger Darin, och fortsätter:
- Framträdandet kändes bra. Varje gång på scen är olika, men så länge känslan är där, det är det viktiga. Nu känns det väldigt spännande inför lördagens (läs dagens, reds anm) uppträdande, det ska bli kul, jag ser fram emot det.
Trots gårdagens enorma publikrespons gör nerverna sig påminda hos 22-åringen.
- Jag kommer vara nervös som fan. Jag är alltid nervös innan jag går på scen och särskilt när det är en sådan här stor grej. Då blir jag extra nervös.
Vad tror du om dina chanser?
- Jag vet inte alls hur mina chanser är, jag ska försöka göra mitt bästa. Alla konkurrenter känns farliga, det kommer bli tufft.
För Christine Meltzer, som insjuknat i feber, gick generalrepetitionen bättre än väntat.
- Vi hade väldigt roligt. Adrenalin är nog fasen den bästa medicinen. Jag har inte känt mig så stark som just nu. Bättre än innan. Och så är jag lugn och trygg att vi fick ihop det, säger hon glatt efteråt.
För Alcazar, som inleder deltävlingen i Göteborg med ett färgsprakande nummer, väntar nu uppladdning.
- Det är ett så jävla roligt nummer att göra. Nu ska vi sova gott och sedan äta en rejäl, stadig frukost, säger Andreas Lundstedt.
Tess Merkel tillägger: - Och ha kul!








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus