Noomi Rapace i De Palmas nya erotiska thriller

28 augusti, 2012 klockan 15:23

Regissören Brian De Palma, som fyller 72 om ett par veckor, har haft en karriär med sina ups and downs. Han har gjort stilistiska mästerverk som ”De omutbara”, ”Scarface” och framförallt en av mina favoritfilmer all time, ”Blow out” från 1981 med John Travolta.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

De Palma har också blandat  megafloppar som ”Fåfängans fyrverkeri” och ”Mission to Mars” med klart sevärda rullar som ”Carlito’s way” och ”Raising Cain”. Hans hemmaplan har ofta varit stiliserade thrillers med erotiska undertoner där kvinnor är i centrum antingen som offer eller förövare. ”Body double”, ”Dressed to kill”, ”The black dahlia” och ”Femme fatale” är några exempel.

Hans nya film landar i samma härad. Den heter ”Passion” och är en remake av den franska filmen ”Crime d’amour” som kom 2010.

I ”Passion” spelas huvudrollerna av Rachel McAdams och Noomi Rapace. En duo som utvecklar en allt annat än sund relation. ”Passion” får världspremiär på filmfestivalen i Venedig som startar i dag, 29 augusti. Resten av världen får vänta på filmen tills februari 2013.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Stefan Lindqvist

stefan.lindqvist@hd.se

Dela