Välkommen till nya presscenter

PRESSCENTER Publicerad 28 augusti 2007 kl. 09:15 Uppdaterad 27 april 2012 kl. 11:18

Vill du uppleva ett annorlunda studiebesök? Då ska du komma till vårt nya Presscenter! Som fjärde tidning i landet invigde vi vårt mediecenter den 27 oktober 1998. Sedan dess har många tusen besökare passerat vår tröskel.

I vårt cyberinspirerade Presscenter bjuds du på ett effektfullt upplevelse som ger en inblick i arbetet på en av landets modernaste dagstidningar. Dessutom får du själv ta ställning till hur tidningen borde agera i olika fall. Men inte nog med det: Du får chansen att prova på att vara reporter med hjälp av ett datoriserat journalistrollspel. Där möter deltagarna olika frågeställningar precis som riktiga reportrar gör.

Passa också på att fråga om allt det du undrat över om tidningen: hur vi jobbar, tryckpressen, journalistik - ju mer du frågar desto roligare blir besöket även för oss.

Vårt presscenter är öppet för skolklasser, föreningar och andra grupper. Enklast bokar du tid genom att mejla: presscenter@hd.se

Besöket är kostnadsfritt för skolklasser. Övriga betalar 500 kronor.

Vi har visningar måndag till och med fredag klockan 09, 11 samt 13. Kvällstid efter överenskommelse.

Välkomna!

Textförstoring

Dela

Om oss