"Nuffe" ännu på rymmen
ÖRKELLJUNGA. Minigrisen "Nuffe" är fortfarande borta. Det var i början av december som den lilla tama kanadensiska kelgrisen begav sig på rymmen från Tuwagården i Sjunkamossa utanför Eket. Han bodde i ett stall och hade hästar som kompisar.
Försvinnandet blev väldigt uppmärksammat. Bland annat intervjuades ägaren Linette Ankarberg av Lotta Bromé i riksradions P4 Extra. "Nuffe" beskrivs av sin ägare som jättego, kelig, social och såld på att bli kliad på magen.
Vid ett par tillfällen har rapporter kommit in från folk som trott sig ha sett minigrisen. Men eftersom "Nuffe" uppges vara en blyg kelgris har han snabbt dragit vidare.
Matte Linette Ankarberg säger att hon gett upp hoppet.
– Ja, det har gått väldigt långt tid nu.
Har du några teorier kring vad som kan ha hänt?
– Det är jättesvårt att säga. Det har varit kallt och han kan ha blivit påkörd. Jag hoppas att han tagit sig till något stall och att någon tagit hand om honom, säger Linette Ankarberg.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus