Kommunhusets personal får fräschare kafeteria
Just nu pågår en upprustning av kommunhusets kafeteria i Örkelljunga. Ett arbete som NST bara kan återge i text efter att ha stoppats från att visa det på bild.
ÖRKELLJUNGA. Kommunhusets kafeteria fräschas upp och ska samtidigt bli mera representativ för kommunens gäster. Det sker efter ett länge närt önskemål från personalen.
Ombyggnaden pågår och är inne i sitt slutskede. 550 000 kronor har anslagits till själva byggjobbet.
Till det ska läggas ett förslag till kommunstyrelsen att köpa in ny inredning för ytterligare 131 000 kronor. Det innebär en total i investering på närmare 0,7 miljoner kronor.
– Kafeterian har sett likadan ut sedan 1988. Vi har följt vårt ramavtal och det är Einar Dahls byggnadsfirma i Ljungbyhed som med lägst anbud fått jobbet. Själva ytan som berörs är på ungefär 200 kvadratmeter, säger byggnadsinspektör Jan Dahlstedt
Personalen har i högsta grad varit delaktig i förberedelserna. En arbetsgrupp har tillsatts med representanter för personal som har kommunhuset som sin arbetsplats.
Arbetsgruppen konstaterar bland annat att det länge uttryckts missnöje och irritation över dålig logistik i köket vid lunchtid. Ljudnivån ska vara mycket hög, mikrovågsugnarna för få, och kylskåpet för litet och trasigt. Porslinet beskrivs som ofräscht, slitet och udda.
Carita Gustafsson ingår i "cafeteriagruppen". Hon säger att man vill ha det mera praktiskt, snyggt och trevligt.
– Vi har två mikrovågsugnar och önskar flera. När alla går på lunch blir det långa köer och det blir mycket irritation, säger hon.
Den höga ljudnivån när många samlas samtidigt i lokalerna har personalens företrädare en egen lösning på. Det är helt enkelt att ersätta det gamla möblemanget med vadderade möbler och sätta upp gardiner som absorberar ljudet bättre.
De vill också att lokalerna möbleras på sådant sätt att personalen sitter tillsammans oavsett vilken förvaltning de tillhör.
Här skulle egentligen även en bild på arbetet ha publicerats. Men fastighetsingenjör Jan Dahlstedt lät meddela att kommunchef Mats Rydby stoppade NST:s fotograf Niklas Gustavsson från att fotografera.
– Kommunchefen vill att bilden ska vänta tills invigningen, säger Jan Dahlstedt och Carita Gustafsson, när vi möter dem i kommunhusentrén för att göra vårt jobb.
Konsekvensen blir att kommuninvånarna inte för tillfället i bild får ta del av hur deras skattepengar används.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus