Fick inte skjuta siktad älg i Lärkesholm

ÖRKELLJUNGA Publicerad 10 oktober 2012 kl. 04:00 Uppdaterad 10 oktober 2012 kl. 15:45
  • Ingen älg i sikte för Peter Qvarnström.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Jaktledaren Jan Swedin i samspråk med Håkan Eksandh och Peter Qvarnström.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Jan Swedin och Björn Axelsson med kolleger studerar jaktkartan.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Peter Qvarnström på pass i jakttornet någonstans i Lärkesholmsskogarna.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Ingen älg i sikte för Peter Qvarnström.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Jan Swedin och Björn Axelsson med kolleger studerar jaktkartan.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Jaktledaren Jan Swedin i kontakt med jaktlaget via kommunikationsradion.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Hundföraren Björn Smittsarve på plats och beredd att släppa hundarna för att hitta och driva viltet mot skyttarna.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Jaktledaren Jan Swedin i samspråk med Håkan Eksandh och Peter Qvarnström.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • På väg mot postering.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Jaktledaren Jan Swedin går igenom dagens jakt och reglerna kring denna.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Brasan i eldkorgen värmer gott i höstrusket.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Ingen älg i sikte, då kan det vara skönt att värma sig.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Med en gammal militärtransport får jägarna transport ut till jakttornen. Här gör sig Håkan Eksandh beredd.HD/NST Sven-Erik Svensson

  • Det flaggas för älgjakt i Lärkesholm.HD/NST Sven-Erik Svensson

HD/NST fick följa med på älgjakt i skogarna norr om Örkelljunga. Men jakten var det inte lika lyckosam som dagen innan. En fyrataggare fick gå skott fri och sedan var det patron ur för den här säsongen.

Det är en höstmorgon då solen inte tillåts lysa upp skogens annars så här års imponerade färgprakt. Med nattens ihållande regn, blandat med skurar av hagel och ett kvicksilver runt fyra till fem plusgrader, är det inte bara älg som ska jagas utan även värme.

Mattias Lindström fixar det på traditionellt sätt. Det uppskattades av deltagarna i jaktlaget Lärkesholm syd. Alla samlas kring den knastrande veden i brännkorgen framför Backatorpet för att få instruktioner av jaktledaren Jan Swedin. Som en blixt från en klar himmel kommer en åskknall.

Jesper Friis-Jespersen har varit med förr. Han kan berätta om oktoberjakter då det varit minus fem på morgonen och rimfrosten legat som ett vitt täcke över landskapet, men även tillfällen då brittsommarvärmen lockat till bad i närliggande Lärkesholmssjön.

På von Reiserska stiftelsen domäner norr om Örkelljunga kan man ännu se spåren efter orkanen Gudrun, men även ståtlig skog av gran och bok. Där har jaktlaget 900 hektar att jaga fram vilt på.

Jan Swedin har gett instruktionerna. Det är bara en tjur med minst sju taggar som får fällas och kommer en ko med två kavlar är den bara den ena kalven som är tillåten. Ko med ensam kalv går fri.

– Vid minsta tvekan är det bara att lägga ner vapnet. Vi måste ha ut det omedelbart på radion. Vi vill inte skjuta dubbelt, för då blir det liv, säger han.

Jaktlagets ledare ger även säkerhetsinstruktioner och upplyser om att vildsvin, dock ej sugga, samt räv och grävling också kan skjutas.

Björn Axelsson från Örkelljunga hade tagit med sig vännen Mats Eliasson på årets andra älgjaktsdag. Den första tillbringade Björn i Småland och med sig hem på flaket av sin pick up hade han en fyrtaggare.

– Det är ett intresse. Vissa spelar golf.., men det här är kanske lite mera grabbigt, säger Björn Axelsson och pekar mot klövarna som står lutade mot jaktstugans förstukvist, därför att de inte fick plats på flaket till slaktaren.

För jaktlaget på Lärkesholm blev det en älgtjur och ett vildsvin.

– Älgtjuren var halt, förmodligen efter en trafikskada, så den räknas inte in i vår tilldelning. Vi har tillstånd att jaga i tio dagar, men vi nöjer oss med två. Skjuter vi ingen så finns det ju fler till nästa år. Det är så vi ser på det, säger Jan Swedin.

Efter en stund sitter alla på sina pass ute i skogen och hundskall hörs på avstånd. Det är Mattias Lindström och gotlänningen Björn Smittsarve som släppt loss sina jakthundar för att driva viltet mot skyttarna i tornen på olika platser inom området. Den senare åker runt och ställer upp för olika jaktlag av eget intresse.

– Det är min stora passion. Jag brukar skoja med att jag har klippkort på torsdagsfärjan till Gotland, säger han och ler.

I bilens hundburar sitter en jämthund och ett par amerikanska foxhounds med en tremånaders valp. Det morras och Björn förklarar med att de vuxna hundarna inte rangordnat sig.

På frågan vad det kostar att delta i jaktlaget blir svaret uppåt 20 000 kronor och då är det inte ens säkert att man får lossa skottet som fäller älgen. Jakt är nämligen även viltvård. Utfodringen på vintern av det vilda tryggar återväxten och hjälper till att hålla en livskraftig stam. Till det ska även pengarna räcka.

– Jag skulle tro att vi har tio individer på vår jaktmark. Skjuter vi två så motsvarar det 20 procent och det är rätt så rimligt, säger Jan Swedin.

Helt älgfritt var det inte på tisdagen. En fyrtaggare ska ha varit synlig, men fått gå fri eftersom den inte ingick i tillståndet. Andra älgar ska också ha hörts, men inte synts till. Därmed återstår ett antal älgkliv till nästa års jakt på vuxen älg.

Sven Sandström
0435-75 95 32

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Örkelljunga