Örkelljunga arbetar för att få järnvägstrafik
Örkelljunga ligger på för tågtrafik. Kommunen hoppas att få flera kommuner och Trafikverket med på att arbeta för en återuppbyggnad järnvägssträckan Åstorp-Örkelljunga-Markaryd. "Det är hårt arbete som krävs", säger kommunalrådet.
Tron på att den så kallade Europabanan för höghastighetståg ska bli verklighet har minskat så mycket att Örkelljunga kommun låtit göra en egen studie. Siktet är ställt på att bygga upp delar av den nedlagda Skåne-Smålands järnväg för passagerartrafik.
– Höghastighetståg? Nej, glöm det! Hela diskussionen kring infrastrukturproppen med att rusta upp det gamla järnvägsnätet inger inget hopp, säger kommunalrådet Carina Zachau (M).
Kommunalrådet menar att regeringen inte längre talar om tåg som rusar fram i över 300 kilometer utan i avsevärt lägre hastigheter. Örkelljunga tror ändå så mycket på det att kommunen man satsat 200 000 kronor på att utreda frågan.
Den nordvästskånska kommunen är medveten om de stora kostnader det innebär att bygga en helt ny järnvägsträcka mellan Åstorp och Markaryd via Örkelljunga. Och som kan förlängas vidare norrut mot Ljungby och Värnamo. Därför finns det en baktanke.
– Om Trafikverket plötsligt har brist på projekt är det bra att ha detta klart. Se bara vad som hände med järnvägen till Simrishamn, som låg framme och därför kunde den byggas. Det är ungefär samma storlek som vi pratar om här, säger Carina Zachau.
Örkelljunga klarar inte av att driva arbetet ensamt. Kommunalrådet räknar därför att få draghjälp Helsingborg, Markaryd, Ljungby och Värnamo för att få Trafikverket att nappa på att göra en förstudie och påverka kommande infrastrukturplan.
– Järnvägen ska knyta ihop till det befintliga nätet och även öppna upp alternativ för godstrafik. Vi vet att det är tjockt med gods på de sträckor som finns i dag. Järnvägen kunde även bli ett alternativ till Västskutsbanan.
Carina Zachau menar att målet med tillgänglighet inom regionen i rättvisans namn även måste gälla Örkelljunga, som är en av få kommuner i Skåne utan järnvägsförbindelse.
– Det är hårt arbete som krävs. Vi har satte igång det med ett initiativ 2011 och den utredning som nu är klar. För Örkelljunga är det viktigt att få persontågstrafik för att kommunen ska kunna komma vidare i sin utveckling, säger hon.
Varför är det så viktigt?
– Vi kan se den utveckling som skett i alla kommuner som har tillgång till Pågatågstrafik. Ta till exempel Perstorp. Attraktivitet handlar om bra kommunikationer. Folk åker hellre tåg än buss om det finns alternativ. Man vill ha en direktförbindelse. Man vill inte hålla på att byta.
Med vägar och järnväg menar studien att Örkelljunga blir en viktig knutpunkt för sjöfart via Helsingborg, HH-förbindelsen och Västkustbanan.

Textförstoring
Dela
Nya järnvägen ska följa E4
Den nya banan ska i stort följa den planerade Europakorridoren (E4), ha en standard för regionaltrafik med 160 kilometer i timmen och kunna uppgraderas till högre hastigheter. Skåneporten är det hetaste alternativet till station. Passagerare ska kunna åka från Örkelljunga klockan 09:00 och vara i Helsingborg 09:23. Samma sträcka som med buss tar 52 minuter.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



