De kämpar för att rädda sin studentbal
När avgångsklassen på Perstorp gymnasium fick hela sin kassa stulen såg det mörkt ut för studentbalen. I går ljusnade det något.
Bildmaterial
Baldrömmen såg ut att gå i kras när hela klasskassan på 23 640 kronor stals från caféterian på Perstorps Gymnasium.
Nu tar festkommittén nya tag. Från vänster Louise Hartwall (i bakgrunden), Paula Gustafsson, Sabina Svensson och Malin Marntell.
PERSTORP.
I flera månader har planeringen pågått. Studentbalen skulle bli ett minne för livet, en perfekt kväll med vackra kläder, god mat och dans.
När tjejerna i festkommittén kom till Perstorps gymnasium i måndags fick de veta att det varit inbrott i caféterian. Först såg det inte så farligt ut. Stereon hade flyttats men fanns kvar i rummet. Malin Marntell som de senaste två veckorna samlat in mellan 700 och 1600 kronor från varje klasskamrat kände på låset till skåpet där kassan förvarades och blev alldeles kall. Det var uppbrutet.
— Jag ville först inte tro att det var sant. Pengarna var borta, säger hon.
Enligt polisen utlöstes larmet när tjuven bröt sig in genom en sidodörr. När väktare kom till platsen hade tjuven flytt. Vittnesuppgifter finns och polisen har även sökt efter fingeravtryck på plats. Men hoppet om att pengarna ska återfinnas är inte stort.
Utan de över 23 000 kronor som samltas in kan klassen inte betala festsalen på Klittershus i Ängelholm. Pengarna skulle också räcka till bussresan dit och en fotograf som skulle föreviga kvällen.
— Först tänkte vi att vi kunde få ut på försäkringen men självrisken var så hög så det gick inte, berättar Sabina Svensson.
Alla blev besvikna och en del arga. Att lägga betala lika mycket pengar till var omöjligt för de allra flesta.
— Det kostar så mycket att ta studenten. De flesta har sparat länge för att få råd att sy upp en klänning eller få håret fixat, jag har till exempel lagt undan pengar från sommarjobb, säger Malin Marntell.
Nyheten om klassens dilemma spreds under gårdagen och flera hörde av sig till skolan och ville hjälpa till. När tidningen träffar festkommittén har de haft ett krismöte med skolledningen och börjar få nytt hopp.
— I går trodde vi att balen skulle få ställas in. Nu börjar vi se framåt igen. Alla har engagerat sig, säger Paula Gustafsson.
Till att börja med har skolledningen lovat klassen förskottsbetalning för arbetsuppgifter de vill ha utförda i sommar. Några sponsorer har hört av sig och andra kommer att kontaktas. Eleverna tar också gärna emot erbjudanden om småjobb, även om de har mycket att göra i skolan just nu.
— Först blir man så förskräckt över att någon kan göra något sådant. Sedan blir man rörd över att människor kan vara så snälla, säger Malin Marntell.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus