Tre döda funna efter Perstorpsbranden
Ytterligare en död har hittats efter den kraftiga villabranden i Perstorp. Det betyder att alla tre som befarades ha dött i branden har hittats. Polis och räddningstjänst är fortfarande på plats för att röja upp och utföra den tekniska undersökningen. Se webb-tv med räddningsledaren inom kort.
PERSTORP. På eftermiddagen fann polisen en tredje kropp i resterna efter den villa som brann vid fyratiden på torsdagsmorgonen. Det uppger Lars Andersson vid Hässleholmspolisen. Det betyder att alla tre som befarades omkommit har hittats döda.
Villan som brann ligger på Stockholmsvägen 35 och är byggd 1934. Den är i trä och klädd med eternitplattor. Smällarna när plattorna sprack av värmen på torsdagsmorgonen väckte Perstorpsborna.
—Det lät som kulspruteskott, uppger Leif Hylander.
En granne och bekant till personerna i huset var förmodligen den siste som träffade de boende i huset. Han var på besök i villan på onsdagskvällen. Enligt honom ska en man i 65-års åldern och en kvinna i 85-års åldern bott i fastigheten. Under onsdagskvällen ska ytterligare en kvinna i 65-års ålder befunnit sig i huset. Grannen befarar att ingen tagit sig ur villan.
—Jag blev väckt när polisen ringde mig i morse. Dom sa "då lever du i alla fall". Dom trodde att jag också fanns i huset när det började brinna, men jag gick hem till mig vid sextiden i går kväll. Det är hemskt att tänka på vad som hänt, säger han.
Efter den häftiga branden har huset rasat samman och bara en stor hög med förkolnade brandrester återstår. En grävmaskin togs till platsen för att rensa upp i det totalförstörda huset, så att polisens tekniker skulle kunna utföra sitt arbete och räddningstjänsten avsluta släckningsarbetet.
Branden upptäcktes av ett tidningsbud som larmade SOS vid 04-tiden på torsdagsmorgonen. Både räddningstjänsten i Perstorp och Hässleholm kallades till platsen.
När de kom fram, sex minuter efter att larmet gått, var bottenvåningen övertänd. Rökdykare sändes in för att söka efter människor. De fick dock dra sig tillbaka efter att delar av huset börjat rasa och deras kläder fattat eld.
—Det brann som mest vid bakre delen av huset och i trappan upp mot övervåningen, säger Leif Hylander.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus