Olympiska sommarspel på Norra Lyckan
I går både invigdes och avslutades de olympiska sommarspelen på Norra Lyckanskolans idrottsplats. Förmiddagstimmarna var barnens och på eftermiddagen var det personalens tur.
Med grenar som Sekundjakten, Diskusrull och Precisionsslungboll avgjordes i går i två delar Norra Lyckanskolans sommarolympiad. Arrangemanget var planerat av idrottslärarna Ulf Bjuremar och Thomas Lindqvist och dagen invigdes med fackla, flaggor och högtidliga tal.
Sedan tävlade barnen mot och med varandra indelade i lag i totalt tio grenar. Det var full aktivitet under hela skoldagen och den här gången var det inte nog med det. På eftermiddagen var det lärarna som drillades i till största delen samma grenar som eleverna haft.
— Vi har lättat upp en del grenar inför eftermiddagen eftersom lärarna inte är lika många i lagen. De är inte heller lika många lag så därför har vi i eftermiddag världsdelar som tävlar istället för länder, berättade Ulf Bjuremar.
Stämningen var på topp när lagen till exempel skulle rulla en diskus runt skolan. Det visade sig vara lättare sagt än gjort och alla skrattade gott när diskusen visade sig rulla sin egen väg.
— Det här var inte lätt, sa Charlotte Rehnborg när diskusen rullade först fram och sedan tillbaks för att landa nästan på startlinjen igen.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



