Hund attackerade pojke
En nioårig pojke som var ute med familjens dvärgpudel blev biten av en hund av
rasen amstaff, american staffordshire terrier. Pojken klarade sig lindrigt
men pudeln blev svårt skadad.
PERSTORP. Händelsen inträffade på söndagen utanför en närbutik i centrala Perstorp.
– Hunden var bunden utanför affären men slet sig och attackerade min lillebror och vår pudel. Ägaren stod och såg på men vågade inte gå emellan, berättar Angela Gustafsson.
Pojken blev lindrigt skadad, han fick ett bett i vaden som behandlades med en stelkrampsspruta och penicillin.
– Men vår dvärgpudel har tio dränage insydda, det är mycket på en så liten kropp, det var tur att den överlevde, säger Angela Gustafsson.
Händelsen är anmäld till polisen, men Angela Gustafsson tycker att det är verkningslöst.
– Polisen kan inte mycket mer än ta upp anmälan, det görs ingenting mer. Polisen har inte ens tagit ett id-nummer på hunden som är registrerad i SKK, Svenska Kennelklubben. Hunden som har dessa egenskaper är en avelstik.
Anmälningarna brukar leda fram till ett beslut, menar Christer Welinder, stationschef hos Perstorpspolisen.
– Sådana här anmälningar kommer då och då, någon varje år, men varje händelse är en händelse för mycket. Vi har generellt koppeltvång i tätorten, nästa steg är ett föreläggande att hunden förses med munkorg.
Angela Gustafsson har även kontaktat SKK och ska lämna in ett klagomål.
– Normalt om det är en enskild hund det gäller är det hundägarens ansvar och en sak för polisen. Vi har en disciplinnämnd inom organisationen där anmälningar kan läggas fram, men vi är inte en myndighet som kan bestraffa, säger Hans Rosenberg, pressansvarig på SKK.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus