Upp till tre års väntan på gitarrspel
51 barn står i kö till Perstorps Musikskola och längst väntan får barn som vill spela gitarr. Ohållbart, menar rektorn och efterlyser mer resurser.
Bildmaterial
Emilia Ask spelar piano för andra terminen. Pianoläraren och musikskolerektorn Maria Nauclér vill att fler barn i Perstorp får chansen att börja spela ett instrument, utan att behöva vänta.
Olivia Jansson, Alva Lundahl och Alma Lantz spelar tvärflöjt för musikläraren och rektorn Maria Nauclér. I dag är Emilia Ask med och övar piano samtidigt. Ingen av flickorna som går i fjärde klass fick plats i musikskolan direkt.
Piano är också ett populärt instrument i Perstors Musikskola, men längst kö är det till gitarr.
Perstorps Musikskola
Kommunen har upphandlat sin musikskola sedan 1996 och hittills har ABF Skåne Nordost vunnit anbudet varje gång. Avtalet löper på ett år med ett års förlängning om det inte sägs upp. Nästa upphandling sker till våren inför höstterminen 2012.
Uppdraget från kommunen är att bedriva frivillig musikundervisning 45 timmar per vecka fördelat på grundkurs 4 timmar, ensembler 4 timmar och instrumentalundervisning 37 timmar. Elevantalet anges till 40 på grundkurser, 40 i ensembler och 90 i instrumentalundervisningen. Ensemblespel ska enligt uppdragsbeskrivningen ske ytterligare 4 timmar per vecka för 40 elever.
Det nu gällande avtalet ger ABF en sammanlagd ersättning på 1,2 miljoner kronor samt fria lokaler. För närvarande har musikskolan sex lärare, men bara en av dem – rektorn – har en fast tjänst, övriga är timanställda.
Källa: Perstorps kommun och Perstorps Musikskola
PERSTORP. Den nioåring i Perstorp som drömmer om att bli en ny stjärngitarrist à la Slash eller Jimi Hendrix med hjälp av kommunens musikskola kan få vänta länge på sina första ackord. I värsta fall tre år.
– I och för sig har det varit så ganska länge och det är likadant på alla musikskolor, det blev värsta boomen när tv-spelet Guitar Hero kom. Det är kanske ett angenämt bekymmer, men inte i ett år till, säger musikskolans rektor Maria Nauclér.
Musikskolan i Perstorp, som drivs på anbud av ABF Skåne Nordost, erbjuder även undervisning i piano, slagverk, violin, nyckelharpa och blåsinstrument. Där är kö till mer än gitarrspelandet, men drygt hälften av de som står i kö har det som sitt förstahandsval.
– Men har man stått i kö i tre år och det plötsligt blir en öppning, då är barnet ofta inte intresserat längre. Går man i trean är man inte motiverad att vänta hur länge som helst.
Helst ska ju eleverna få chansen att spela det instrument de brinner mest för, men ibland kan det finnas skäl att styra en aning.
– Har du inte fått dina framtänder blir det svårt att spela klarinett, eller om du är kort – då är inte trombon det bästa. Det är också roligt att se att fler och fler killar vill spela tvärflöjt och fler tjejer slagverk, säger Maria Nauclér.
Trycket har ökat de senaste två åren och mycket kan tillskrivas det stora intresset för musikskolans förberedande grundkurs i skolår två. Grupperna där har ökat från omkring 6 till uppåt 15 elever i varje klass.
– Det är jätteroligt men vi hade inte räknat med att så många vill gå vidare till att spela ett instrument.
Elevantalet i musikskolan ligger någonstans mellan 100 och 110 och hur många nya elever som tas in varje år varierar.
– Det är inte särskilt många. Normalt tappar vi de som tar studenten, det är få som slutar under tiden. Vi tog in en gitarrelev i år, konstaterar Maria Nauclér.
Därför författade hon en rapport till kultur- och fritidsnämnden där hon varnar för att intresset för musik och musicerande kommer att självdö om inte platser kan erbjudas i rimlig tid.
– Kan vi ta in 10-15 elever till, då gör man jättemycket för kön. Vi har ett visst antal timmar, det står i avtalet mellan kommunen och ABF. Så har det varit så länge jag har varit här och vi kan inte klämma in hur många som helst, säger Maria Nauclér.
Beslutet i nämnden blev att förvaltningen till nästa sammanträde ska beräkna vad ytterligare tio elevplatser skulle kosta, att ha som underlag vid nästa upphandling.
– Vi är ju bundna av ett avtal som löper ut den siste juni nästa år så vi kan inte göra så mycket åt den akuta situationen, säger Agneta Henriksson, tillförordnad kulturchef.
– När det finns ett så stort intresse i en så liten kommun borde man försöka ta vara på det, säger Maria Nauclér.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus