Dans för barnhemsbarn
Några frågor ...till Emma Brinkåker i Perstorp som i helgen medverkar i två dansuppvisningar för välgörenhet i Centralskolans aula.
Bildmaterial
Ida Ljung, Warda Satih och Emma Brinkåker arrangerar en dansföreställning i Perstorp i helgen.
Perstorp. Vad är det som ska hända?
– Det ska vara en show med lite dans och musik. Vi har även fått med lite extranummer, rockbandet Addstripe från Klippan och Tyringe och gospelkören Arise som gästar på söndagen.
Varför sätter ni upp en show?
– Jag och två andra Perstorpstjejer, Ida Ljung och Warda Satih, har haft det som projekt i skolan, vi går tredje året i gymnasiet. Vi har själva koreograferat danser och lärt ut det till ungdomar i Perstorp. Vi har dansat tillsammans i Perstorp i väldigt många år och nu kände vi att det var vår tur att ta över som danslärare.
Vad får publiken se?
– Det blir lite hiphop, lite street, lite jazzaktigt – blandade stilar. Vi blir 17 dansare på scen, med mig, Ida och Warda. De yngsta dansarna går i sexan men vi har även med ungdomar från högstadiet och gymnasiet. Vi har koreograferat ända sedan i somras men vi har övat danserna från september.
Vart går pengarna?
– Vi bestämde tidigt att vi ville ha ett specifikt välgörenhetsprojekt att ge intäkterna till. Ida Ljungs pappa hade en kontakt i Lions Club i Älmhult, de hade renoverat ett barnhem för tio år sedan men det har brunnit ner och de jobbar för att bygga upp det igen. Det tyckte vi var perfekt. Barnhemmet ligger i Estland i staden Haapsalu.
Dansföreställningen ges i Centralskolans aula på lördag klockan 19 samt på söndag klockan 16.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus