Skrattar bäst som skrattar någon annanstans

Perstorp Publicerad 28 juli 2012 kl. 04:00
  • HD/NST Niklas Gustavsson

Måsar som skrattar stör de boende vid Jeans damm. Kommunen ska därför försöka flytta fåglarna. Hur? Med hjälp av en morot.

På grund av klagomål från flera av de boende vid Jeans damm i Perstorp har kommunen bestämt sig för att försöka flytta de skrattmåsar som häckar på platsen.

– Vissa tycker inte alls att måsarna är något problem. Andra störs av oväsendet. Jag kan väl säga att jag har viss förståelse för dem, säger samhällsbyggnadschef Bengt Marntell.

Tanken är att måsarna ska flyttas ned till dammarna vid reningsverket, där de enligt Bengt Marntell har hållit till tidigare, innan de av någon anledning valde en annan häckningsplats. Han tror att måsarna kan ha lockats av den ö som är ett perfekt tillhåll för en fågel som vill minska risken för att bli överraskad av till exempel en räv. Men den största attraktionen gissar han är all den mat som måsarna har chans att sno åt sig när folk matar ankorna.

Hur ska ni bära er åt för att flytta måsarna?

– Ornitologer har tipsat oss om att bygga "flyt-öar" i dammarna. Vi ska helt enkelt försöka skapa ett attraktivare läge för dem.

Så det blir mer morot än piska?

– Ja jag tror att det funkar bäst. En av mina företrädare försökte skrämma dem med ballonger, men de vande sig efter ett par dagar. Vid en koloni utåt Helsingborg spände de upp rep en bit över marken för att göra det svårare för måsarna att landa, men våra duktiga måsar landar på vattnet och simmar ut till ön.

Vis av andras erfarenheter är Bengt Marntell försiktig med att säga att han kommer att lösa problemet, men försöka ska han. Till våren när skrattmåsarna kommer åter ska flyt-öarna vara på plats nere vid reningsverket.

– Det är ovanligt med skrattmåsar som bor inne i landet och inte ute vid havet. Det här är en unik koloni och den vill vi behålla, säger Bengt Marntell och tillägger:

– Men det vore klart trevligare om de bodde vid reningsverket, så kunde man gå och titta på dem om man ville. Kanske kan folk mata dem där nere istället för uppe vid Jeans damm.

Det låter som en uppmaning?

– Ja. Om alla hjälps åt så ska vi se om vi inte kan få till en lösning på problemet. Locka dem gärna med mat!

Anna Thörnell

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Perstorp