Odlingsivern spred sig

PERSTORP Publicerad 30 juli 2012 kl. 04:00 Uppdaterad 2 augusti 2012 kl. 21:43

På museet Platsens Hus i Perstorp finns mer kunskap om traktens karpodling att inhämta.

– Totalt fanns cirka 150 dammar inom Gustafsborg, men sen blev många uppstickare intresserade och det blev ett 100-tal dammar till. Så vi hade ett vattenrike i trakten, säger Bo Persson.

Gamla kartor visar fiskdammar i alla väderstreck: Stora Pålstorp, Tåckarp, Tranebygget, Bosarp, Sjöbygget.

– Även Jeans damm var en karpdamm från början, den började grävas ut 1911. Familjen Wendt agerade ombud för andra odlare i trakten mot viss provision.

Karpodlingen och Skånska Ättikfabriken var ett och samma företag i början och arbetarna hoppade mellan arbetsuppgifterna.

– Och när det gick dåligt för Ättikfabriken var det karpodlingen som höll den uppe. Så vi är egentligen stammade från fiskodlingen fastän man brukar säga att Perstorp stammar ur bokskogen, säger Bo Persson.

Jessika Jellbom
0435-75 95 12

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

hd.se i dag: 17.00: Nytt avsnitt av Blåljus i 24HD Play 19.00: Örebro-ÄFF i superettan

Perstorp