Skolfrukost på schemat

Perstorp Publicerad 21 augusti 2012 kl. 04:00
  • Linnéa Nilsson, Emilia Persson och Isabell Svensson ville gärna testa skolfrukosten. Annars äter de hemma.HD/NST Barbro Hallin

  • Fritidsledare Sofie Ekman hade fullt upp med att servera smoothies och mackor.HD/NST Barbro Hallin

  • Turpal Batagiev går i 9 C och tyckte frukosten var god.HD/NST Barbro Hallin

Gratis frukost till alla högstadieelever blev verklighet i Perstorp från och med i går. Ett 60-tal elever var med på premiären.

Klockan 7.30 i går var borden i fritidslokalen Ozwald redan var fullsatta med skolskjutselever som åt frukost. Åttorna Linnéa Nilsson, Emilia Persson och Isabell Svensson brukar visserligen hinna få i sig lite fil och flingor hemma innan skoldagen. Men premiärdagen för fri frukost på Centralskolan ville de inte missa.

– Jag vill gärna testa något nytt, säger Emilia Persson och tog för sig av en smoothie gjord på röda bär.

På disken hade kostchef Anders Pernsell tillsammans med Ozvalds fritidsledare dukat upp rader av matiga bär- och fruktsmoothies innehållande yoghurt, samt bredda smörgåsar av fullkornsbröd.

Han kommer själv att vara med i köket på Ozwald så mycket som möjligt.

– Vi körde igång med det här direkt och nu i början behöver vi sätta rutinerna, säger han.

Försöket med gratis frukost ska pågå hela läsåret på skolan, som har drygt 300 elever i årskurserna sex till nio.

Skolsköterskan Ann-Britt Lindberg-Nilsson tillhör de som applåderar försöket. I de hälsosamtal hon har med eleverna får hon ofta höra att man hoppar över frukosten. Det kan ha stor betydelse både för hur man mår resten av dagen och vad man presterar i skolan.

– Barn är som vuxna, en del älskar frukost, andra kan knappt få ner en bit på morgonen när man precis klivit upp. Därför är det bra att man också kan få något att dricka, säger hon.

Till frukosten i går kom också flera politiker, som barn- och utbildningsnämndens ordförande Lars Ottosson, som tyckte att det var spännande att se hur många som skulle nappa på erbjudandet. Några fler hade han hoppats på, men var glad över att de som kom verkade gilla det som bjöds.

– Nu får vi testa det här och sedan utvärdera vad det ger, säger han.

Annsofie Wieland
042-489 94 32

Textförstoring

Dela

Bakgrund

Region Skånes folkhälsoberedning har gett kommunen 65 000 kronor till högstadiefrukosten vilket innebär 60 procent av den totala kostnaden.

Sedan april ingår dessutom Perstorps kommun i ett folkhälso- och cancerpreventivt projekt med Regionalt Cancercentrum Syd, kallat Perstorp Prevent. Barn och unga är en av de viktigaste målgrupperna.

Frukost för en billig peng provades för något år sedan på fritidsgården Ozwald men slog då inte väl ut. Mer populärt är de mackor som säljs under rasterna.

Kommentarer

Perstorp

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här