"Man lär sig bättre här"
Tänk dig att det inte är mer än 13 i klassen, att alla har chans att prata varje lektion och det till och med i mikrofon. Välkommen till en hörselklass!
Onsdag morgon. Klockan är nio. I sexornas klassrum på Elinebergsskolan i Helsingborg droppar eleverna in efter rasten. Det är väldigt tyst och lugnt trots att stolar dras ut och nycklar och böcker läggs på borden. Att det är så tyst beror på att det är extra mycket ljuddämpat i både möbler, golv och väggar.
Svenskaläraren Charlotte Frigell hälsar på barnen och delar ut stenciler. Eleverna har ett tema om journalistik. Till den här lektionen har de haft i läxa att läsa två olika nyhetstexter som handlar om en och samma händelse. Den ena texten är klippt från Aftonbladet, den andra från Helsingborgs Dagblad. Nyheten är ganska läskig och alldeles sann, kanske har du hört talas om den. Den handlar om en man på 38 år som ramlade ner på tunnelbanespåret i Stockholm för ett par veckor sedan. När 38-åringen låg på spåret blev han rånad av en annan person. Med hjälp av övervakningskamera lyckades man avslöja rånaren. Nu ska eleverna i hörselklassen säga vad de tycker om de olika tidningarnas sätt att skriva om just den nyheten.
Läraren Charlotte läser upp båda texterna högt. Det gör hon i en liten mikrofon. När Charlotte talar i den kan de som har en hörselnedsättning höra hennes röst jättetydligt i sina hörselsnäckor. Det är nämligen flera i klassen som hör dåligt. Vid sidan om Charlotte finns också teckenspråksläraren Malin Dahl. Hon brukar teckna om det är någon som kanske missat något som sägs. Barnen får tycka till om texterna. Vilken var bäst? Lisa Lindgren räcker upp handen och Charlotte kommer bort med mikrofonen till henne.
– Jag gillade Aftonbladet mest. Man fick veta mycket mer och den hade fler bilder, säger Lisa.
Fler barn vill tycka saker. Diskussionen är i gång, och läraren Charlotte flyttar mikrofonen mellan barnen som vill prata om artiklarna. Alla har tid att lyssna på alla. Det blir en intressant diskussion. Då och då tecknar Malin åt de barn som behöver.
Vad är då det bästa med att gå i en hörselklass? Barnen tar en paus i lektionen för att svara på frågan. Lisa Lindgren vill börja.
– Det är skönt, det är mindre folk och mer dämpat och bättre för oss som hör dåligt, säger hon.
Flera håller med. Alla verkar trivas i den lilla klassen.
– Jag har gått i hörselklass hela tiden och jag tycker det bara finns bara bra saker med det, jag tror man lär sig bättre, säger Cornelia Carlsson.
Omar Hamandi räcker också upp handen.
– Man får mer hjälp när man är färre personer i klassen och vi åker oftare på studiebesök. Det gör att man trivs.
Sexorna kan bara komma på en sak som är dålig.
– Vi borde ha fler mikrofoner. Vi har bara en. Det hade varit lättare om vi hade haft fler. Men de är ganska dyra, säger någon.
Textförstoring
Dela
Så funkar det i en hörselklass
Elinebergsskolan är en av skolorna i landet som har hörselklasser. Det går både elever som hör normalt och elever som har hörselnedsättning. Klassrummet och möblerna i en hörselklass är gjorda så att det ska vara tyst som möjligt. I salen finns en så kallad hörselslinga. Eleverna som hör dåligt har hörselsnäckor i öronen. När läraren eller barnen pratar i en mikrofon hör barnen de i sina hörapparater. Det finns också i varje klass en extralärare som är särskilt duktig på teckenspråk och som kan teckna sådant som barnen inte hör eller förstår. En sådan lärare kallas audionom.
TIPS! Vill du lära dig teckenspråk? Här är en rolig sida.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


