På Zakynthos är partyt granne med paradiset
Fest dygnet runt eller lugn och ro i en orörd vildmark? Höga gröna berg eller kritvita sandstränder? Zakynthos i det joniska havet är en ö av spännande kontraster. Vi har letat vrak och sköldpaddor på ön som är en av Greklands soligaste platser.
Bildmaterial
Shipwreck bay är en given utflykt på Zakynthos och en av Greklands mest fotograferade plats.
Båtturer är populärt på ön och det går att både titta på sköldpaddor besöka grottor eller vrak.
Laganas är den mest populära stranden på Zakynthos men inte nödvändigtvis den vackraste.
Zakynthos håller snabbt på att växa i popularitet bland de grekiska öarna.
Shipwreck är en given utflykt på Zakynthos och en av Greklands mest fotograferade plats.
Zakynthos håller snabbt på att växa i popularitetbland de grekiska öarna.
Fakta/Zakynthos
Åka dit: Apollo, Airtours och Gostay har charter- eller paketresor till Zakynthos. Det går dagliga färjor till Kyllini på Pelleponesos. Härifrån finns tågförbindelse med Aten.
Boende: Charterturister hamnar vanligen i Laganas eller Argassi. Bägge kan vara stökiga med hög musik men har härliga stränder. Det finns mängder av alternativ på halvön Vassilikós som är det minst exploaterade området men kanske också det vackraste.
Att göra: Bada — Zakynthos har kanske Greklands bästa stränder. Men ön är oerhört vacker och många hyr bil för att upptäcka ön på egen hand. Båtturer till Sköldpaddsön, de Blå grottorna och Shipwreck bay.
Att äta och dricka: Det grekiska köket är som på andra håll i Grekland, fräscht och vällagat. Fisk är gott men dyrt.
Att handla: Shoppingen är begränsad. Honung, vin och handarbete finns att köpa i de flesta byar.
RESOR.
Det är en liten smal remsa av sand mellan vattnet och barerna på Laganasstranden. Tung eurotechno pumpar ur högtalarna, klockan är inte ens lunch och en rödmosig britt har redan fått för mycket i sig.
Laganasstranden på den söta ön Zakynthos har blivit en partyö av rang. Ungdomar, främst engelsmän, föredrar numera den här ön framför tidigare partyplatser som Ios, Kos och Rhodos. Men det finns en annan sida av ön, som är den sydligaste i den joniska ö-världen. Här finns en prunkande grönska, dramatiska klippor och svåröverträffade stränder.
Venetianarna kallade ön för orientens lilla blomma och det är också de som står för det mesta av den vackra byggnationen på ön. När övriga Grekland invaderades av turkarna lade venetianarna beslag på de sju öarna i joniska havet och det har satt sin prägel på såväl livsstil som arkitektur. Det var på Zakynthos som grekernas favoritpoet Dionysos Salomos skrev nationalsången inspirerad av den vackra omgivningen.
Här finns också en av Greklands mest fotograferade platser, The Shipwreck bay, en klapperstensvik så vit att man får ont i ögonen och som möter ett hav som är mer azurblått än en swimmingpool.
Namnet Shipwreck kommer från det tudelade vraket Panayiotis, en smuggelskuta som strandade här någon gång på 1960-talet. I dag ligger hon där i två bitar, sönderrostad men ändå vacker.
Det finns mängder av båtturer ut till Shipwreck bay, men det innebär ofta många timmar på havet med väldigt många passagerare och begränsat med tid på stranden. Då är det bättre att söka sig till den lilla orten Porto Vromi. Här finns mängder med fiskebåtar och om det finns tillräckligt med turister kör de till vraket.
Zakynthos norra och västra delar består av otämjd, vild och svårgenomtränglig natur. Få vägar leder ner till kusten, men en av platserna har blivit ett favoritillhåll för den som vill se en sagolik solnedgång. Orten Kambi består främst av tre små tavernor med strategisk placering vid havet med utsikt över en lodrät, 300 meter hög klippa. Här samlas såväl grekiska familjer som utländska turister för att få en vacker kvällsunderhållning när solen sänker sig bortom horisonten.
Den lilla obebodda ön Marothonissi är en hög grön ö. Här finns spännande stenformationer, djupa grottor och en underbar liten strand. Av en ganska given anledning kallas den också för Sköldpaddsön - Zakynthos och den joniska skärgården är hem för de flesta av Medelhavets havssköldpaddor.
Jag sitter uppe på däck i bukten och spanar efter urtidsdjuret, det gäller att både vara snabb och ha tålamod. Tyvärr är de hotade av en alltför stor exploatering.
Havssköldpaddan är en stor bjässe, den kan väga närmare ett halvt ton och bli nästan två meter lång. Den behöver komma upp till ytan ungefär var tjugonde minut för att ta lite luft och det är bara då den syns. Utanför Laganas är de enklare att få syn på och många hyr trampbåtar för att se dem på lite närmare håll. Det är dock viktigt att uppmärksamma de regler som finns för att djuren inte ska skrämmas.
Anders Blank/TT Spektra
feature@ttspektra.se







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus