Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 14 maj 2007 kl. 11:08

Memphis — mer än bara Elvis

Infarten till Memphis, Tennessee är kantad av vägskyltar som pekar mot Sun, Stax, Graceland och andra lokala historiska adresser och byggnader. Staden hyllar i år minnet av Elvis Presley, men också mycket annat lockar besökarna.


Bildmaterial

För länge sedan satt Tom Sawyer och Huckleberry Finn vis Mississippi och drömde om flodbåtarna. I dag är hjulångarna turistattraktioner längs Memphis stränder. GÖRAN HOLMQVIST

Med gammaldags spårvagn och hästdroska kan man i sakta mak ta del av sydstatsstadens miljöer. GÖRAN HOLMQVIST

Minnesmärken tar sig många former. På toalettan i Sunstudion har rockens, countryns och bluesens legender lättat på trycket. GÖRAN HOLMQVIST

Beale Streets otaliga barer och natthak är forrtfarande "home of the blues"; inte minst på B B Kings egen klubb. Hit i Tennessee kommer fem miljoner besökare varje år. GÖRAN HOLMQVIST

Hemma hos Elvis på Gracelandstår tiden stilla sedan 1977. Det är ett av de mest berömda husen i världen. GÖRAN HOLMQVIST

Rockens födelseplats Sun på Union Avenue finns kvar. Studion är ett levande museum. GÖRAN HÖLMQVIST

SUN STUDIO

Sun används fortfarande för skivinspelningar. Förra året spelade Delta Honkies (Björn Almquist och Lasse Jönsson från Helsingborg) in albumet "The Sun Studio Sessions". Nyligen var The Cadillac Band från Ekeby med omnejd där tillsammans med bland andra Svenne Hedlund.

MÅNGA VÄGAR TILL MAMPHIS

* Backbeat Tours (backbeattours.com), Blues City Tours (bluescitytours.com), Memphis Riverboats (memphisriverboats.net), Ride the Ducks (Memphisducks.com), See Memphis Inc. (seememphisinc.com), Shangri-la Projects Tours (memphisrocktour.com).

* Resor till Memphis och amerikanska södern arrangeras i Sverige bland annat av Memphis Travel AB (www.memphistravel.se) och Swansons (www.swansons.se).

* På egen hand kostar flyg Köpenhamn — Memphis från 4.500 kr och uppåt.


RESOR. Här föddes bluesen officiellt för hundra år sedan. W C Handy nedtecknade en sång han hörde sjungas av en fattig man med gitarr, i väntan på ett tåg. Memphis har gett otaliga avtryck inom musiken.
Men det första besökaren noterar är ankor. I otaliga former och varianter. Anknäbben dyker upp över allt. Som fotsteg i asfalten. Som ankformat amfibiefordon, som trafikerar gatorna och guppar på Mississippifloden. I form av dockor och kakburkar. Framför allt finns ankorna på Peabody Hotel — "home of the world famous Peabody ducks".
I början av förra seklet hade ett gäng upprymda herrar som varit på andjakt med sig några levande fåglar till hotellet. Ankorna inkvarterades i en balja på taket. På den vägen är det. Nu är ankpromenaden värsta turistfällan. Var dag klockan 11 och 17 spelas en speciell marsch, och ett gäng ankor vallas in i den stora loungen på bottenplanet. Där fotograferas och filmas de av besökarna, medan en högtalarröst introducerar dessa efterföljare till de ursprungliga fylleankorna.
Memphis var länge en plats som folk bara reste igenom. Downtown Memphis liknade slum på 80-talet. Många byggnader var förfallna eller rivna. Peabody Hotel hade stängt. Beale Street behövde restaureras. Nu finns det ett växande antal resebyråer i staden som lever på att veta vad som händer, har hänt, och var. 1977 förklarade den amerikanska kongressen officiellt staden Memphis som "Home of the blues". Här har rests statyer av W C Handy, B B King och Rufus Thomas. Musikindustrin ger 100-tals jobb. Indirekt 1000-tals. Men Memphis handlar inte bara om musik. Regionen har många kulturella och historiska attraktioner. Floden och de vackra vyerna längs deltat, Beale Street, minnen ända från amerikanska inbördeskriget.
De guidade turerna startar downtown. Shangri-la Projects Tour tar besökare till ställen som inte alltid är markerade i guideböckerna. Visar var American studios låg, innan de revs 1990. I stadens största hitfabrik tillkom mer än 90 Top 100 hits, och 53 guldskivor med olika artister. Elvis gjorde 1969 låtar som "Suspicious mind" och "In the ghetto". Stax var soulens hemvist. Han spelade in två album här 1973.

Backbeat Tours buss Miss Clawdy är en tidsmaskin från 1959. Guiden Memphis Jones sjunger allt från Sam and Dave till Johnny Cash och Box Tops. Han hävdar att varenda port och gatsten bär på en historia.
Blues City Tours har ett brett program. Här ingår casinon, Memphisvyer, hjulångare, National Civil Rights museum och annat.
Ride the Ducks heter USA:s största amfibiebuss-firma. När tidvattnet sänker flodnivån kan fiskar hoppa i knäet på passagerarna.
Det är gott om spännande museer. Börja med Sun-studion på 706 Union Avenue; "Where it all began … ", "The birthplace of rock'n'roll". Vid Beale Street finns Memphis Rock'n'  Soul Museum, med country, blues och rock, fram till soulen. Besök sedan Soulsville: Stax Museum of American Soul Music. The Gibson Guitar är också värt visiten.
I Lorraine Motel, där Martin Luther King, Jr sköts 1967 ligger National Civil Rights Museum.

Det finns mycket mer att se och göra:
* Soulstjärnan Al Green är pastor i Full Gospel Tabernakle. De söndagar han håller gudstjänst är det inte en plats ledig.
* Besök W C Handys enkla hem.
* Åk hjulångare på Mississippi.
* Spårvagnarna kostar en dollar, för en tur i centrala Memphis.
* Memphismusikernas klädbutik Lansky's säljer snitsigt herrmode. Bernard Lansky, 80 plus, är still going strong.
* Countryns huvudstad Nashville och deltabluesens museum i Clarksdale är värda en utflykt.

Graceland, ett par kilometer utanför centrala Memphis, är en väldig anläggning. Det är 30 år sedan Elvis Presley åt sin sista hamburgare. I augusti blir det extra pådrag, då exfrun Priscilla närvarar vid minneshögtidligheterna. Rockkungen betalade 100 000 dollar för den herrgårdsliknande byggnaden. Det var mycket pengar 1957, men han prutade inte. Detta hus var hans hem i tjugo år, innan han dog här 16 augusti.
Den är Memphis största turistmagnet, och en av USA:s mest berömda och besökta platser. Här exponeras hans flygplan Lisa Marie och Hound Dog II i ett eget museum utomhus. I "Sincerely Elvis" visas scenkostymer. I ett annat museum står många av de motorcyklar och bilar som han ägde, eller körde i sina filmer. Det mest kända ögonfånget är den rosa Cadillac han köpte till sin mamma Gladys 1956 (fast hon saknade körkort). I den senaste utställningen "Elvis after dark" ges exempel på Elvis nattliga liv; hur han brukade hyra biografer och ett helt nöjesfält.

Restaurangerna har 50-talsteman. Souvenirbutikerna lockar med nostalgishopping. Det är på denna sida av Elvis Presley Boulevard (en del av Highway 51) som skyttelbussarna transporterar besökarna över vägen till Graceland. Huvudbyggnaden är inte så stor, men med alla tillbyggnader är helheten imponerande. Man kliver upp för entrétrappan, flankerad av två stenlejon, och hälsas välkommen. Till vänster finns den dukade matsalen. Till höger ligger vardagsrummet och ett musikrum med en flygel. Det finns guider men informationen ges i ett headset. Vi går förbi köksdelen, kikar in i Gladys och Vernons sovrum och slussas ner i källarutrymmet. Där visas hans kitschiga poolroom och 70-talsinredda gillestuga. Vi går upp igen och hamnar i the jungle room, med fejkade Hawaiimöbler. Här spelade Elvis in sina sista skivor. Så väntar motionshallen som fyllts med bara guldskivor. I en avdelning knuten till Graceland visas fler troféer och de berömda scenkostymerna i guld och läder. Ättlingar till hans hästar betar fridfullt på ägorna. I meditationslunden ligger bronsplattorna som symboliserar den sista viloplatsen för Elvis Aron Presley, Vernon, Gladys och farmodern.
Elvis och hans föräldrar begravdes på Forest Hill Cemetery. Kunskapare hävdar att de är kvar där och att minnesplattorna placerats på Graceland av praktiska och ekonomiska skäl. Gracelandimperiet tycker att det är bättre att locka med Elvis familjegrav innanför grindarna. Forest Hill vill inte att horder av fans ska invadera mausoleet och klottra graffiti.
Se det gärna symboliskt, att alla klockor på väggarna har stannat.

På väg ut från Graceland hör jag en liten flicka fråga sin pappa:
— Men är inte Elvis död?
— Nej, hans själ lever här, svarar pappan allvarligt.
Mamman bara skrattar ...
Du kan bo på Days Inn vid Graceland, eller Heartbreak Hotel, designat Elvis style. Tvårummaren på Lauderdale courts, där familjen Presley bodde 1949 - 1953, är inredd i sent 40-tals, tidigt 50-talsstuk. Det kostar 10 dollar för en kvarts rundtur i den lilla lägenheten. Det går också att övernatta där.
Men i sanningens namn så är mycket "B". Mat enligt Kingens favoritrecept hittar du säkrare på Ebba's i Helsingborg. Du kan köpa vad som helst med Elvis namn i Memphis, men skivrariteter hittar du lättare på Back Beat i Helsingborg.
 
 

 

 

Göran Holmquist 042-489 91 25

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

Relaterat material

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Eurovison Song Contest

CNN: Konstiga svenskar gillar Eurovision

Skåne Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer. Läs mer

Det finns 13 kommentarer till artikeln

13 kommentarer

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

SUPERLIGAN

Tero Tiitu på plats i Helsingborg

Innebandy FC Helsingborg vill värva stjärnspelaren Tero Tiitu. Backen har nu gjort sitt första besök i staden.
Läs mer

Relaterat material

"Det var skoj", skrev Hyvinge-mannen

Helsingfors "Det var skoj, kamrater". Läs mer

Lady Gaga ställer in i Indonesien

Jakarta Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Läs mer

Personal friserar vårdköstatistik

Stockholm Sjukvårdspersonal friserar väntetidsstatistiken för att få pengar från den statliga kömiljarden, berättar Sveriges Radios Kaliber. Läs mer

På kryss i Sundet 28 maj - 3 juni

Kryssloggen 06:00  En av MSC Magnificas tre pooler har ett infällbart så kallat Magrodome-tak. På lördag, den andra juni, debuterar MSC cruises Magnifica i Sundet. Hon går då söderut och passerar Kronborg vid halv åtta-tiden. Läs mer

Motsatt effekt av nödlag i Kanada

Montreal Studenternas ilska i Quebec i Kanada har vänt sig mot en snabbstiftad nödlag som skulle stoppa deras demonstrationer. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Resor

På väg ut på en resa? Då kan du kolla aktuella växlingskurser på hd.se
Till valutaväxlaren

Tröttnat på hotellrum som ser precis likadana ut? Kolla in de här sju, garanterat annorlunda, hotellen.Läs mer

Så du älskar att resa och du har din inkomst i svenska kronor?Läs mer

Islands huvudstad dukar upp fler prisvärda finrestauranger på liten yta än någon annan europeisk storstad.Läs mer

Afrika. Storstäder. Generationsresor. Vi tittar djupt in i kristallkulan och hittar framtidens största restrender.Läs mer

Att åka på safari behöver inte gräva ett orimligt djupt hål i plånboken. Åker man till Sydafrika är det enkelt att själv hyra bil och köra i parkerna.Läs mer

Ungern bjuder på storstad, stäpp och söta viner. Följ med till ett av Europas mest spännande och prisvärda turistländer.Läs mer

För baskerna är maten en konst och en viktig ingrediens i deras stolta kultur.Läs mer

Amsterdam är en världsstad i pocketformat. Mikael Persson tar dig med dit.
Läs mer

Vandra eller cykla längs höstfärgade vinodlingar. Njut av Italiens kanske bästa kök och vin i världsklass. En höstvecka i Piemonte är ett koncentrat av "la dolce vita", det ljuva livet.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär. Heltidsjobb, betald semester och betalt för det man gör på dagarna.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr


Copyright och information