Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 7 september 2009 kl. 15:35

Heta Krakow ger mycket för pengarna

Ryktet är falskt! Glöm kål och kolgruvor! Krakow krossar på egen hand myten om det tråkiga, grå Polen. Följ med till en av Europas hetaste storstadsdestinationer. Här räcker till och med svenska kronor långt. Och det finns massor att se och göra.


Bildmaterial

1832 Påven Johannes Paulus II var ärkebiskop i Krakow. Mikael Persson

Skön kaféskugga väntar i den gamla medeltida tyghallen Sukiennices arkader. Mikael Persson

Visa alla 8 bilder.

Flyg dit för under tusenlappen

Resa dit: Storstadspaket erbjuds av bland annat av Ving, Orbisresor, Airtours och Polenexperten. Lågprisbolag som Wizz Air, Ryanair och Norwegian erbjuder tur och returbiljetter för under tusenlappen. Man kan också ta färjan från Nynäshamn eller Karlskrona till Gdansk/Gdynia följt av tåg till Krakow, 8-12 timmar.

Bo: I toppskiktet märks Copernicus, ul Kanonicza 16, tel 012-424 34 00, www.hotel.com.pl, med flott takterrass och pool undangömd i medeltida valv. Trevliga The Piano Guesthouse, ul Katowa 4, tel 012-632 13 71, www.katowa4.com, är ombonat med dubbelrum för cirka 600-700 kronor. Cracow Guest Rooms, ul. Krakowska 1, tel 012-422 74 74, krakrooms@wp.pl, är väldigt enkelt, men erbjuder dubbelrum för cirka 200 kronor i ett åldrigt hus med skön karaktär.

Äta: Stans mest stjärnprydda restauranger finns vid torget Rynek Glowny. Klassiska Wierzynek, på nummer 15, tel 012-424 96 00, www.wierzynek.pl, har sedan 1364 serverat vildsvin och vin till kungar, prinsar och Fidel Castro. För den som vill äta billigt finns mjölkbaren Pod Temida, ul Grodzka 43, där man fram till sextiden på kvällen kan äta sig proppmätt på polsk husmanskost för cirka 40 kronor. Pod Wawelem, nära Wawel på ul Sw. Gertrudy 26-29, tel 012-421 23 36, är ett slags ölhall, mäkta populärt och starkt på grillat. Pub Stajnia, Jozefa 12, tel 012-423 72 02, serverar polsk innovativ mat, exempelvis kalkonrullad med tranbärssås och mandel.

Ta sig runt: Gamla Krakow, Stare Miasto, är promenadvänligt. Buss och spårvagn funkar bra. Köp biljett ombord, från tidningskiosk eller automat för 2.50 zloty. Taxi håller rimliga priser, ofta 5-10 zloty i startavgift, följt av 2.30 zloty per kilometer.

Shopping: Shoppingcenter: väldiga Galeria Krakowska, www.galeria-krakowska.pl, intill Centralstationen och fyllt av märkesvaror, mode, livsmedel etcetera. Lika centralt beläget är Galeria Centrum, ul. Sw. Anny 2, som också radar upp nytt mode av kända märken. Bäst på exklusivt mode påstås Galeria Kazimierz, ul. Podgorska 34, www.galeriakazimierz.pl, som rymmer drygt 130 butiker.

Marknader: Om du är sugen på att fynda såväl kläder som korv, pruta och leta begagnat, testa Stary Kleparz, Plac Targowy på Rynek Kleparski 20, eller torget Plac Nowy i stadsdelen Kazimierz (begränsat utbud) eller allra helst, jättemarknaden Hala Targowa, ul Grzegorzecka 3.

Väder & vind: Krakow är en åretruntdestination. På sommaren går stan i sandaler, riktiga värmeböljor inträffar då och då. Hösten bär på kastanjer och är ofta mild och skön. Kring jul- och nyår är Tatrabergen ofta klädda i snö. Väderleksstatistik finns på bland annat www.krakow-info.com/weather.htm.

Mer info: Rough Guide, Bradt och Lonely Planet har bra guider som täcker Krakow. Fast mest användbart är det lilla häftet Krakow in your pocket, som finns att köpa i stan för 5 zloty. På nätet finns www.krakow.pl och www.karnet.krakow.pl.

Så mycket kostar det

Kopp kaffe på kafé, 5-6 zloty, cirka 12.50-15 kronor.

Öl, 0.5 liter på pub, 7.50 zloty, cirka 19 kronor.

Middag med öl, 50 zloty, cirka 125 kronor.

Taxi 2 km, 10 zloty, 25 kronor.

Lunch/middag på mjölkbar, 12-20 zloty, 30-50 kronor.

Big Mac meal på McDonalds, 14 zloty, 35 kronor.

1 1/2 liter vatten på flaska, 3 zloty, 7.50 kronor.


Resor. Ryktet är falskt! Glöm kål och kolgruvor! Krakow krossar på egen hand myten om det tråkiga, grå Polen. Följ med till en av Europas hetaste storstadsdestinationer. Här räcker till och med svenska kronor långt. Och det finns massor att se och göra.

Det fanns en tid då Krakow låg gömt och glömt bakom järnridån. I dag är hemligheten ute: en av Europas vackraste städer möter kontinental till sinnet, färgstark och klassad av FN-organet Unesco som ett av klotets tolv viktigaste historiska världsarv.

– Det känns precis som att vandra runt i en saga, kvittrar medelålders mexikanskan Rosa Maria, som för första gången i sitt liv korsat Atlanten för att få uppleva kungar, slott och Czestochowas svarta madonna.

Krakows magnifika torg Rynek Glowny, där vi möts, fungerar verkligen som ett fenomenalt lyckopiller. Det tar fem minuter, så sitter leendet på läpparna. Starkt färgade renässanshus och bastant gotik håller varandra hand i hand inför den väldiga, öppna fyrkant som under medeltiden var Centraleuropas största torg.

Slår mig ner i arkaderna till den 500 åriga saluhallen Sukiennice, beställer en kopp kaffe och njuter.

Folk är sommarklädda, avslappnade och vackra. Och det soldränkta torget bubblar av liv. Elvis Presley i form av en sprattlande docka sjunger Love me tender. Akrobater bildar pyramid. En senig fakir balanserar barfota över en fyrkant av kroksablar ställda på högkant.

Men allt stannar liksom upp då Mariakyrkan signalerar slagen timme genom en avbruten trumpetsignal, som då tatarerna anföll Krakow och en pil trängde genom stadsvaktens hals.

Krakow har nästan alltid tvingats stå på vakt. Var det inte anfallande tatarer, så var det plundrande svenskar. Och så kom andra världskriget. Fast till skillnad från Warszawa förskonades stan rent fysiskt. Det mesta stod intakt, men hägnades vid krigsslutet in av taggtråd och diktat från Moskva.

Kanske just därför firas friheten så rejält. Rynek Glownys flanker är intagna av uteserveringarnas korgstolar och kaffekoppsklirr. Här finns något för alla smaker och för alla plånböcker. På Pod Jaszczurami, "under draken", sveper studenter pilsner och vodka. Anrika restaurang Wierzynek har sedan 1364 korkat upp vinflaskor till levande ljus. Nätterna tillhör Budda bar, Faust och Folia Club. Och bortom torget fortsätter den historiska väven med restauranger, butiker och kiosker som säljer glass och de jordgubbsdränkta våfflorna gofry.

Det är lätt att tycka om Krakow.

– Prisnivån passar helt klart svenska plånböcker, konstaterar småländska Sara som uppskattar stans skönhet och att det finns bra shopping.

– Man skulle behöva minst en vecka för att hinna med allt. Så jag reser gärna tillbaka, säger hon

Det kungliga slottet Wawel, där vår polsk-svenska kung Sigismund ligger begravd, tillhör de självklara sevärdheterna tillsammans med mäktiga Mariakyrkan och Czartoryskimuseet som bland annat rymmer en äkta Da Vinci i samlingarna.

Fast Krakow bjuder också på många små överraskningar. Det är skönt att bara strosa längs gränderna, stanna upp för en fika eller öl. Dessutom finns parken Planty som med sina lövträdsskuggade promenadstråk slår en grön ring runt gamla stan och funkar som en fristad för barnvagnar och hundar.

Krakow tillhör numera Europas stora resmål. Det kan vara knepigt att hitta ett ledigt rum under sommarmånaderna. Mitt är enkelt, kostar 150 kronor natten inklusive frukost och trycker på loftet under Krakows takåsar.

Utanför porten börjar det judiska Kazimierz som existerat i 500 år. En tät och åldrig stadsdel som under mellankrigstiden var hem åt 60 000 judar. Så bröt helvetet ut och bara några tusen överlevde nazisternas skräckvälde. Åtskilliga tack var Oskar Schindler och Fabryka Schindlera som fortfarande hukar tvärs över floden Wisla, i den luggslitna stadsdelen Podgorze.

Miljöer från filmen Schindlers list dyker upp lite varstans. Man kan gå guidade vandringar i dess spår. Eller på egen hand flanera längs kullerstensgränder kantade av synagogor och anslag om kvällskonserter med klezmermusik.

Hamnar själv på Pub Stajnia med bord och röda rosor i ett stensatt prång som känns snudd på orientaliskt.

– Känner du igen dig? undrar servitrisen, då mina ögon fastnat på innergården som känns märkligt bekant.

– Filmscenen då nazisterna tågade in med död och vapen för att tömma ghettot, spelades in här, säger hon, van vid turisternas frågor.

Nu är tiden en helt annan. Folk äter, skrattar och dricker öl. Kazimierz av idag är en dynamisk och lite bohemisk stadsdel. De är hit stans unga går för att festa. Särskilt kring torget Plac Nowy är det tätt mellan barer och dansklubbar. Och det känns som om Krakow äntligen får ägna sig åt det stan byggts för. Fred, frihet, konst och kultur.

Mikael Persson/Respress

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

Relaterat material

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Eurovison Song Contest

CNN: Konstiga svenskar gillar Eurovision

Skåne Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer. Läs mer

Det finns 13 kommentarer till artikeln

13 kommentarer

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

SUPERLIGAN

Tero Tiitu på plats i Helsingborg

Innebandy FC Helsingborg vill värva stjärnspelaren Tero Tiitu. Backen har nu gjort sitt första besök i staden.
Läs mer

Relaterat material

"Det var skoj", skrev Hyvinge-mannen

Helsingfors "Det var skoj, kamrater". Läs mer

Lady Gaga ställer in i Indonesien

Jakarta Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Läs mer

Personal friserar vårdköstatistik

Stockholm Sjukvårdspersonal friserar väntetidsstatistiken för att få pengar från den statliga kömiljarden, berättar Sveriges Radios Kaliber. Läs mer

På kryss i Sundet 28 maj - 3 juni

Kryssloggen 06:00  En av MSC Magnificas tre pooler har ett infällbart så kallat Magrodome-tak. På lördag, den andra juni, debuterar MSC cruises Magnifica i Sundet. Hon går då söderut och passerar Kronborg vid halv åtta-tiden. Läs mer

Motsatt effekt av nödlag i Kanada

Montreal Studenternas ilska i Quebec i Kanada har vänt sig mot en snabbstiftad nödlag som skulle stoppa deras demonstrationer. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Resor

På väg ut på en resa? Då kan du kolla aktuella växlingskurser på hd.se
Till valutaväxlaren

Tröttnat på hotellrum som ser precis likadana ut? Kolla in de här sju, garanterat annorlunda, hotellen.Läs mer

Så du älskar att resa och du har din inkomst i svenska kronor?Läs mer

Islands huvudstad dukar upp fler prisvärda finrestauranger på liten yta än någon annan europeisk storstad.Läs mer

Afrika. Storstäder. Generationsresor. Vi tittar djupt in i kristallkulan och hittar framtidens största restrender.Läs mer

Att åka på safari behöver inte gräva ett orimligt djupt hål i plånboken. Åker man till Sydafrika är det enkelt att själv hyra bil och köra i parkerna.Läs mer

Ungern bjuder på storstad, stäpp och söta viner. Följ med till ett av Europas mest spännande och prisvärda turistländer.Läs mer

För baskerna är maten en konst och en viktig ingrediens i deras stolta kultur.Läs mer

Amsterdam är en världsstad i pocketformat. Mikael Persson tar dig med dit.
Läs mer

Vandra eller cykla längs höstfärgade vinodlingar. Njut av Italiens kanske bästa kök och vin i världsklass. En höstvecka i Piemonte är ett koncentrat av "la dolce vita", det ljuva livet.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär. Heltidsjobb, betald semester och betalt för det man gör på dagarna.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr


Copyright och information