Mimosa gynnade miljö och hälsa
SKÅNE. Den frågan fick de anställda vid Helsingborgs lasarett. Ett av Region Skånes miljömål är att minska koldioxidutsläppen. Det kan man göra genom att ändra medarbetarnas resvanor. 30-36 procent av lasarettets 3400 medarbetare kör bil till jobbet.
Därför startades projektet Mimosa - miljö och motion i samverkan. 400 medarbetare från 14 avdelningar bjöds in att delta. Ett 30-tal deltagare valdes ut, berättar Ann-Cathrine Karlsson, miljöstrateg på lasarettet.
— Projektet väckte stort intresse, men vi fick begränsa oss, säger hon.
Deltagarna delades in i en promenadgrupp, en cykelgrupp och en kollektivtrafikgrupp. Under en tioveckorsperiod fick de prova ett hälsosammare och miljövänligare sätt att ta sig till arbetet.
— Vi delade ut en stegräknare till alla grupper, även till dem som skulle ta bussen. De skulle ju gå till busshållplatsen. Promenad- och cykelgruppen fick dessutom ett presentkort på 500 kronor att köpa promenadskor eller regnställ för.
Deltagarna undersöktes före och efter projektet. Alla förbättrade sin hälsa, även de som började åka kollektivt. BMI-värdet sjönk, liksom kolesterolnivån. Miljön vann också på projektet. Koldioxidutsläppen minskade med cirka tolv procent.
Det fanns också en fjärde grupp med 26 deltagare, som behövde ta bilen till jobbet. De fick gå en utbildning i att köra bränslesnålt. Bensinförbrukningen minskade med tio procent samtidigt som genomsnittshastigheten ökade med fyra procent. De sparade alltså bensin och kom fortare fram.
Under våren ska projektet följas upp med en enkät. Hur är deltagarnas resvanor i dag?
Mimosaprojektet har tidigare genomförts på Universitetssjukhuset i Malmö med liknande resultat och pågår just nu på sjukhuset i Kristianstad. Helsingborgs lasarett vill gärna köra en ny omgång av projektet.
— Jag hoppas vi ska kunna fortsätta våren 2009, säger Ann-Cathrine Karlsson.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus