Genanalys på postorder – en växande affär
Vill du veta om du riskerar att få Alzheimers? Bröstcancer, cystisk fibros, grön starr eller lungcancer? För några tusen kronor och ett drag med topsen erbjuder privata företag en genanalys till din dator. Men sjukhusens experter är skeptiska till både etiken och tekniken.
SKÅNE. Isländska Decodeme, amerikanska 23andMe och Navigenics, tyska IMMD. Och snart även svenska DNA-guide.com. Alla erbjuder de gentest som en ny typ av hälsokoll. Koncepten liknar varandra. Beställaren får hem ett litet kit där man med hjälp av bomullstops ska leverera saliv. Ett laboratorium analyserar beställarens DNA och kan få fram information om runt ett 20-tal vanliga sjukdomar. Har DNA-ägaren högre eller lägre risk än genomsnittet att drabbas? Den som vill veta loggar in på sitt eget DNA och får svaret.
De, ofta ärftliga, tillstånd som det handlar om är till exempel diabetes och hjärt-kärlsjukdomar, demenssjukdomarna Alzheimers och Huntingtons, cystisk fibros, bröstcancer, tjocktarmscancer och grön starr. I veckan kom beskedet att lungcancergenen identifierats, och forskare tror sig vara prostatacancern på spåren.
Den nya supertekniken för att snabbt och billigt analysera DNA och hitta små, små skillnader har av tidskriften Science utsetts till 2007 års stora vetenskapliga genombrott. Hittills är dock bara tre miljoner av våra förmodat 15 miljoner genetiska varianter kända. Men forskare över hela världen satsar stenhårt på att lösa hela gåtan.
När nu företag erbjuder alla som är villiga att betala en privat utredning om sjukdomsriskerna, rivs etiska frågor upp. Hur tillförlitliga är resultaten? Vilka risker finns det att arbetsgivare och försäkringsbolag får vetskap? Ska man verkligen lämna människor ensamma framför datorn med eventuella chockbesked?
Finansmannen Patrik Gransäter öppnar nu i april Sveriges första gentestföretag, DNA-guide.com. Vid sin sida har han Johan Björkegren docent i molekylärmedicin vid Karolinska institutet.
Patrik Gransäter blev tidigt intresserad av ämnet.
— Min mammas man är professor i biologi i USA och har forskat om genteknik i 25 år. Vi har alltid haft livliga diskussioner runt middagsbordet.
Redan för tio år sedan började han fundera på att göra något för allmänheten.
— Men dels var labtesten alldeles för dyra, dels var tiden inte mogen. Med dagens teknik blir priserna rimliga, och folk är mer positivt inställda. Det är dags att människor kan uppdatera sin egen DNA-kod.
Grundpriset blir 2 500 kronor, och sedan kan man bygga på det med information om fler sjukdomar om man vill.
Det vanskliga i att lämna människor ensamma med ett svårt besked har Patrik Gransäter tänkt igenom. Han menar att kunderna väljer själva, och att de förmodligen har låtit beslutet mogna fram.
— Att ha experter för alla olika sjukdomar redo på telefon är inte praktiskt möjligt. Däremot kommer vi att förmedla länkar till sådana experter. Jag ser det också som positivt att en människa som har förhöjd risk att drabbas av till exempel en viss cancerform får reda på det innan sjukdomen brutit ut. Då kan man inspireras att lägga om sin livsstil och gå på kontroller oftare.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus