Nytt våldsamt gängkrig i Danmark
Danmark skakas av en accelererande konflikt mellan olika gäng. Bland annat har Hells Angels angripits med handgranater och skjutvapen. Attackerna kom efter en lång tid av isolerade småbråk och konfrontationer mellan personer i mc-miljön och unga med invandrarbakgrund
Bildmaterial
Hells Angels klubbhus på Svanevej i Köpenhamn utsattes för ett attentat med handgranat.
Invandrargängen
Amagergruppen:
Misstänks för knarkaffärer och vapenbrott i Köpenhamn
Black Cobra:
Har sin bas i Roskilde och Hundige men finns på ytterligare tre orter.
Blågårds Plads-gruppen:
Anses ha en central roll i kriminella miljöer i Köpenhamn. Har varit inblandad i skottlossningar och knivbråk.
Borhangruppen:
Hör hemma i Hundige. Misstänks för flera skottlossningar. Polisen tror att gruppen tvätta pengar genom affärer på Internet.
Enghavedrengene:
Håller till på Vesterbro i Köpenhamn och är enligt polisen involverad i haschaffärer.
Den Internationale Klub:
Har flyttat merparten av sina aktiviteter till Esbjerg och antas vilja bygga ut sitt samarbete med Black Cobra.
Haderslevgruppen:
En grupp som håller på att upplösas, polisen vet inte varför.
Odensegruppen:
Enligt polisen spelar gruppen en viktig roll i den kriminella miljön på Fyn.
Østerbro-gruppen:
Aktiv i haschklubbsmiljön och står bakom organiserade stölder.
Dansk polisen uppskattar antalet medlemmar i de olika gängen till 140 personer.
Även inom den här miljön finns konflikter och den starkaste är den mellan Black Cobra och Borhangruppen, vilken resulterat i flera mordförsök.
Flera av grupperna påstås eller antas ligga i konflikt med Hells Angels. Enligt obekräftade uppgifter har representanter för olika gäng i Köpenhamn nyligen träffats för att diskutera situationen och en eventuell gemensam front mot AK81 och Hells Angels.
Uppgifterna om de olika gängen kommer från den danska Rikskriminalen.
Helsingborg. Torsdagen 4 september genomförde Hells Angels en maktdemonstration i Århus, när drygt 100 man med västar tågade genom staden.
Någon dag senare kom en ungefär lika stor grupp invandrarungdomar och kopierade Hells Angels, med den skillnaden att ungdomarna ropade:
Staden tillhör oss!
Några dagar senare attackerades Hells Angels klubbhus i Århus med handgranater. Samtidigt besköts stödklubben Tornado MC:s klubbhus med uppemot 25 skott.
Bara dagarna innan hade Hells Angels klubbhus på Svanevej i Köpenhamn angripits med både skjutvapen och handgranater.
– Det här är en stor brokig bild. Händelserna i Köpenhamn kan ha inspirerat lokala grupper i Århus till liknande angrepp, säger Jörgen Isalin, på danska Rikskriminalen.
Nu fruktar man att Hells Angels ska svara på angreppen mot klubbhusen. Förvisso har många medlemmar i Hells Angels blivit medelålders stadgade män, med den mest stirriga testosteronperioden bakom sig. Men att därför dra slutsatsen att de numera går omkring som kastrerade hankatter är fel.
Hells Angels har varit inblandade i två våldsamma konflikter sedan klubben etablerade sig i Danmark på 1980-talet.
Först krigade man mot Bullshit MC. Hells Angels vann genom att angripa den konkurrerande mc-klubben med sådan aggressivitet att de i Bullshits som överlevde till slut gav upp.
Ett decennium senare hette motståndaren Bandidos.
Den konflikten blev ännu värre då den också pågick i övriga nordiska länder. Tolv personer dog och det genomfördes uppskattningsvis 70 mordförsök.
Ingen av klubbarna kunde vinna över den andra och 1997 träffades en fredsuppgörelse som håller än i dag.
Men de konflikterna liknar inte dagens situation i Danmark. Då fanns det en tydlig motståndare, med ungefär samma organisatoriska uppbyggnad. En synlig motståndare.
I dag är det mycket luddigare. Det är olika konflikter på olika ställen och kanske av olika skäl.
Ove Dahl, chef för polisens mordrotel i Köpenhamn, är osäker på vad allt egentligen handlar om.
– Det förekommer antydningar om att det är en strid om en kriminell marknad. Men vi har inga belägg för att det skulle vara så.
– Det kan också vara något banalt, något personligt mellan olika människor.
Attackerna mot Hells Angels klubbhus i Köpenhamn har såvitt man vet inga kopplingar till det som hänt i Århus. I stället tror polisen att det handlar om ett mord på en 19-årig invandrarkille den 14 augusti.
Han var på ett torg i stadsdelen Tingbjerg i Köpenhamn tillsammans med ett stort antal andra ungdomar när en bil svängde upp mot dem.
Från bilen avlossades uppemot 25 skott och ett av dessa träffade och dödade 19-åringen. Som för övrigt själv var beväpnad med ett skjutvapen.
– Det var ren otur att han träffades, vi tror inte att det var meningen att han skulle skjutas, säger Ove Dahl.
Polisen misstänker en 22-årig medlem i Hells Angels supportergrupp AK81 för mordet. Och att det i sin tur var ett svar på en tidigare attack mot honom.
– Det är egentligen ganska få människor vi pratar om, men händelsen i Tingbjerg gjorde många unga invandrare upprörda.
Den 22-årige AK81-medlemmen greps för mordet, men bevisningen räckte inte. Kort efter att han släppts blev det skottlossning på Amager i centrala Köpenhamn.
Polisen grep omedelbart tre invandrarkillar på platsen och 11 personer med koppling till AK81 i Hells Angels klubbhus.
Samtliga släpptes efter förhör.
På natten attackerades Hells Angels klubbhus i Köpenhamn första gången.
– Det här är inte som det stora mc-kriget, men vi håller ett vakande öga på de olika miljöerna, säger Ove Dahl.
Situationen i Danmark kompliceras av olika invandrargäng dessutom ligger i konflikt med varandra.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus