Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 19 december 2008 kl. 16:00

Rosengårdsbo: "Det är en björntjänst"

De kanske har kommit för att hjälpa, men det är en björntjänst, säger Rosengårdsbon Emis Haxhi.


Bildmaterial

Tjock aluminiumplåt sätts för krossade fönster och dörr till polisstationen i Rosengård. Drago Prvulovic/SCANPIX


SKÅNE. TT träffar honom när han är på väg till fredagsbönen i Islamic Centers moské vid Jägersro i Malmö. Han är upprörd över att utomstående lägger sig i konflikten om källarmoskén. De våldsamheter som utbrutit två nätter i rad får negativa följder för alla muslimer i Sverige, befarar han.

– Islam är fred. Alla muslimer är fredliga. Det ska vi visa med våra handlingar, säger han till TT.
Verksamheten som bedrivits i den omstridda källarlokalen har betytt mycket för många människor, framhåller han, och han tycker att det var fel av fastighetsägaren Contentus att köra ut Islamiska kulturföreningen.

– Men vi måste kräva våra rättigheter på ett demokratiskt och vänligt sätt.
Housssein Cheik, som kom till fredagsbönen med sin lilla son, är av samma åsikt:
– Jag accepterar inte den typen av bråk. Det kom folk utifrån och protesterade mot samhället. Det är orättvist att göra så mot andra, säger han.

Bassma Alsaffar, som TT träffar på julavslutningen för dem som läser svenska för invandrare i Rosengård, bevittnade oroligheterna från sin balkong. Både hon och hennes barn, sex och tio år gamla, blev rädda när de såg bränder anläggas utanför huset.
– Det blir fel. Vi tycker inte om det här, säger hon.

Andreas Konstantinides, socialdemokrat och ordförande i Rosengårds stadsdelsfullmäktige, ser mycket allvarligt på händelseutvecklingen i den del av Rosengård som kallas Herrgården.
– Det är en mycket farlig situation för alla boende på Herrgården. Människor som redan har det det svårt får det ännu svårare, säger han.
Han anser att situationen är särskilt svårhanterlig, eftersom människor som han menar är ute efter att slåss mot polisen och hela samhället gjort Rosengård till sin arena.
– De förstör Rosengårds rykte. Ingen vill ha dem här.

Han är upprörd över uttalanden i medier om att det inte finns någonting för ungdomar att göra i stadsdelen. Fyra fritidsgårdar, idrottsklubbar, Lugna gatan, stadsdelsvärdar – listan på kommunens satsningar kan göras lång, framhåller han.
– Ingen annan stadsdel i landet gör så stora satsningar för att hjälpa barn och ungdomar, hävdar han.
Han anser inte att lösningen är att inleda förhandlingar om den omstridda källarlokalen.

Håkan Hydén, professor i rättssociologi vid Lunds universitet, är inte förvånad över att vänsteraktivister och radikala muslimer agerar tillsammans.
– Händelserna på Rosengård ser jag som ett uttryck för ungdomarnas missnöje med det samhälle de lever i, och så länge som vi inte kan etablera ett alternativ till det kan vi förvänta oss att protesterna kommer från båda kanterna, säger han.

Men han är oroad över att bråken drar till sig vad han kallar professionella bråkstakar och betonar att polisen och Räddningsverket måste satsa på långsiktiga forskningsprojekt för att lösa problemen i framtiden.

Malmöpolisen har begärt och får nu förstärkning med specialutbildade poliser från Västra Götaland och Stockholm för att klara situationen på Rosengård.

– Vi tror ju inte att det är över ännu. Vi tror att det kommer att fortsätta och måste vara beredda på att jobba dygnet runt nu. Vi måste ha en beredskap för att klara oroligheter, skadegörelser, bränder och liknande, säger Charley Nilsson, informationsansvarig för Skånepolisen.
– De poliser som kommer hit är särskilt utbildade för att möta situationer med folkmassor, demonstrationer och våldsamheter.
– Vi måste få en bild inifrån de här grupperna för att finna en lösning.
– Man kan inte förhandla med personer som hotar oss.

Miro Matanovic, som jobbar med organisationen Lugna gatan, patrullerar ofta i Rosengård på nätterna och känner massor av ungdomar.
Det som hände i stadsdelen natten till fredagen kändes overkligt, tycker han.
– Det kändes som ett helt annat land.
Totalt rörde sig uppskattningsvis 200 personer i området, berättar han. Ett 50-tal av dem kastade stenar och hemmagjorda bomber. Även Miro Matanovic har uppfattningen att det var folk utifrån som stod för de värsta våldsamheterna och han blev illa berörd av att de peppade yngre rosengårdsbor att haka på.

Han såg hur de som bor i husen öppnade sina fönster och ropade, på olika språk: ”Stick hem! Vad gör ni här? Gå härifrån!”
Muheimen, som inte vill uppge sitt efternamn, är asylsökande och jobbar i en livsmedelsbutik i området. Han är skakad över att sådana scener utspelar sig i Sverige. Han flydde från Irak för att få leva i fred.
– Jag trodde att Sverige var det perfekta landet för att få leva i fred. Vart ska jag fly nu?

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Hickory på väg tillbaka på golfbanorna

LANDSKRONA Äppelknyckarbyxor, pullover, fluga och flotta huvudbonader. Är det visning av nytt golfmode? Nix, de ovanligt elegant klädda spelarna som på söndagen kunde ses från Glumslövsvägen gick en hickorytävling. 25 herrar och en dam. Läs mer

Eurovision Song Contest

"Loreen, hon är X-faktorn"

Schlagerbloggen Folk hemma i stugorna är glada. Loreen är ännu gladare. Och Christer Björkman, han är gladast av dem alla.
Läs krönikan här

Relaterat material

Trädgårdsrundan växer ut på nätet

Bostad På fredag inleds den elfte Trädgårdsrundan i Nordvästskåne. Bland nyheterna finns en ambitiös satsning med egen hemsida och fototävling. Läs mer

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Handgranaten sprängdes - misstänkt mordförsök

Hyllinge Vid ettiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hittades under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Hälsostaden försenad och dyrare än väntat

ÄNGELHOLM Hälsostaden är försenad och fördyrad. Hösten 2010 var beskedet att det skulle byggas och flyttas 2012. Prislappen låg på 550 miljoner kronor. I dag beräknas sjukhusbyggena till 815 miljoner. Invigning blir det inte förrän tidigast 2016. Läs mer

Det finns 9 kommentarer till artikeln

9 kommentarer

Franska öppna mästerskapen

Larsson föll direkt i Paris

Tennis Johanna Larsson kan av allt att döma glömma OS i London. Förlusten i första omgången i Paris blev ödesdiger. Men Sofia Arvidsson är plötsligt aktuell.
Läs mer

Motorcyklist till sjukhus efter krock

Ljungbyhed Vid 14.30-tiden på söndagen inträffade det en trafikolycka i korsningen Bankgatan och Storgatan i Ljungbyhed.
Läs mer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med? Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Ola tänker inte ta OS på blodigt allvar

Nöje För två år sedan höll Ola Selmén låda med radiolyssnarna under vinter-OS i Vancouver. Den 27 juli drar "OS med Ola" igång igen i P3 och nu är det sommar-OS i London som står i fokus. Läs mer

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

Europa väntar på Loreen

Baku Konstsnön föll och Loreen vann en lavinartad seger i schlager-EM. Läs mer

Tonåring slavade i bosnisk by

Karavlasi Ett par i den bosniska byn Kalesija har gripits sedan de svältfött och misshandlat en nu 19-årig kvinna ända sedan 2004. Läs mer

Loeb tog 71:a segern

Motor Fransmannen Sebastian Loeb vann det grekiska VM-rallyt på söndagen efter en prickfri avslutning, medan värste konkurrenten Petter Solberg kraschade. Läs mer

Svenskt rekord i Elitloppsförsök

Sport Norsktränade Yarrah Boko tangerade svenska rekordet när han vann första försöket i Elitloppet på 1. Läs mer

Svenska Petroleum kan säljas i delar

London Oljeprospekteringsbolaget Svenska Petroleum kan komma att säljas i delar, i stället för i sin helhet, rapporterade brittiska tidningen The Independent på söndagen. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Skåne

Johnny Logan, en sann celebritet i schlagersammanhang, hyllar den svenska vinnaren Loreen.
Läs mer

Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer.Läs mer

I hissen i Kulturhuset börjar en modemedveten stockholmare prata, han frågar om vi ska till Rum för barn, "det är sååå bra där". Vi har aldrig varit där, säger jag och han tittar på mig som vore jag idiot.Läs Charlotte Ågrens krönika här

En av Medelhavets vackraste öar sträcker sig mot himlen mellan Korsika och Italiens västkust.Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer


Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Jag har ingen aning om hur heltäckande appen Skolmaten är men Påarps skola finns med och det räcker för mig som har Snartsexåringen hemma.Läs mer

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr


Copyright och information