Nya små björnar i Skånes Djurpark
HÖÖR. Än har de inte tittat ut ur idet, men ett spinnande ljud avslöjar att de finns där inne. Björnhonan Ester i Skånes djurpark har under vintervilan nedkommit med två små björnungar.
Ester är förstföderska och blev lite av filmstjärna i våras, då hennes första möte med hannen Glock slutade med ett praktfullt, filmat slagsmål.
"Men när stridens hetta lagt sig uppstod uppenbarligen en annan hetta", skriver djurparksledningen och meddelar den lyckliga björnfödseln som uppmärksammades första gången den 14 januari.
Personalen har sedan dess försökt få björnmor och barn att få det så lugnt som möjligt tillsammans i idet. Surrandet där inifrån är beviset på att ungarna diar sin mamma och växer till. Någon gång i mars väntas de köra ut nosarna i friska luften första gången.
"Det känns naturligtvis fantastiskt roligt att vi har björnungar igen. Det ska bli väldigt spännande att se dem så småningom, men just nu går vi mest och håller tummarna för att allt ska gå bra", kommenterar djurparkschefen Camilla Jönsson i pressmeddelandet.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus