Lördag 20 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 12 februari 2009 kl. 16:19

DO: "Signalement ska inte kränka"

Reaktionerna på hd.se har blivit enorma efter torsdagens artikel om polisbefälet i Landskrona som använde ordet "neger" i ett internt signalement. Många hävdar sin rätt att använda uttrycket och därför ringde vi DO, diskrimineringsombudsman Katri Linna och ställde några frågor.


Bildmaterial

DO Katri Linna. JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX

Diskrimineringsombudsman (DO) Katri Linna. Arkiv: Kerstin Carlsson/SCANPIX


SKÅNE. Varför ska man inte använda den här benämningen?

— Ordet neger förknippas med nigger, som alltid använts nedsättande om svarta. Det för tankarna till slaveriet och den svarta gruppen förknippar ordet med sekler av förtryck av afrikaner. Att man använde ordet "negroes" var ett sätt att avhumanisera slavarna. I stället för att kalla dem utifrån det land de kom ifrån så klassificerade man dem som negrer.

Det är därifrån ordet kommer och därför är det väldigt belastat. Och därför används det inte av gruppen själv, förutom vissa undantag. Vad som gör att man har svårt att förstå detta i Sverige är att förstå sin del av slaveriet. Man tycker att vi står utanför det, men det är ju vår historia också.

Hur då?

— På olika sätt har Sverige varit delaktigt i slaveriet, liksom hela Europa. Hela den europeiska historien är byggd kring slaveriet, även om vi inte hade plantager dit vi tog folk.

När ändrades de här tankegångarna i större sammanhang?

— I USA på 60-talet växte medborgarrättsrörelsen sig stark och man ifrågasatte ordet negro. Man ville definiera sig själv och vad man skulle kallas. Då ville man hellre vara "black". Det är ett sätt att ta över makten över sin situation, att kunna definiera vem man är, istället för att någon annan gör det, som ägarna kunde göra, eller den vita överheten. Nu kallar de svarta amerikanerna sig ofta för afroamerikaner.

Här i Sverige är det lika sant. Man vill bli kallad för svart eller afrosvensk; det finns ett afrosvenskt riksförbund. Även vår integrationsminister Nyamko Sabuni deltog i debatter och tog avstånd från ordet redan när hon var riksdagskvinna, just på grund av den historiska belastningen.

Sen är det så att språket förändras. Det finns de som idag säger att "ja men jag har lärt mig så", men man måste inse när ett ord får en ny betydelse. Man kan inte hävda den äldres rätt att kränka ur ett sådant perspektiv. Det är ungefär som att säga att kärring inte är något elakt för det har ordet "kär" i sig. Men det är likväl ett nedsättande uttryck for kvinnor. Språkets betydelse har också ett socialt sammanhang, där det verkar och förändras över tiden.

Får du höra från svarta vad de tycker om ordet?

— Vi har arbetat mycket med afrosvenskar och i den gruppen utrycks det mycket tydligt. Jag har exempel ur en rapport som vi gett ut, där det beskrivs hur ett barn berättar om hur hon tagit upp med läraren att hon blir kallad för neger och läraren försöker bara släta över med att "de menar inget illa, du är ju ändå svart". Det här förekommer i svarta personers vardag.

— För ett par år sedan hade vi diskussion om negerbollar, som många försökte raljera kring, men det handlar just om att det upplevs som nedsättande av gruppen. Och de facto har vi allt mer övergett det uttrycket för de här havre- eller chokladbollarna. Jag tror att om man idag använder det ordet är det ett aktivt ställningstagande - man vill helt enkelt inte förstå.

— Vi har också en mycket mörk rasbiologisk historia i Sverige, som vi inte heller ska glömma bort. Den dimensionen kommer in i den här frågan.

Polisbefälets ordval, är det en fråga du skulle kunna ta upp?

— Ja, möjligen. Utifrån att det handlar om den allmänna problematiken som målas upp kring polisens diskriminering, och rasismen som finns inom kåren. Just frågan om signalement är gammal inom polisen. Den har stötts och blötts under flera år och DO har fått lämna synpunkter. Det finns tydliga anvisningar om hur man ska använda sig av signalementen så att de inte är kränkande.

— Dessutom kan de vara bättre formulerade, så de faktiskt får en större träffsäkerhet. För det här uttrycket säger egentligen ganska lite om personen. Det är som att säga att någon är vit - det finns nog ganska många vita med militärjacka. Det handlar istället om längden på håret, färgen på håret, på ögonen, eventuellt skägg, det finns massor av andra detaljer.

Anne Henricson anne.henricson@hd.se042-489 90 26

Kommentarer


Nyhetsrubriker

Ung och dement - då svek samhället

Helsingborg 09:01 När Birgitta var 55 år fick hon fick alzheimer men det tog fyra år innan hon fick sin diagnos. Till slut hamnade hon på ett vårdboende. "Ren förvaring", säger tre anhöriga som tycker att samhället sviker yngre dementa. Läs mer

Relaterat material

hd.se/sport

"Jag är beredd att ta ett stort ansvar nu"

ishockey 04:00 Då: en bekväm talang som gillade lingon på pizza. Nu: en nyckelspelare som har mognat i lagom takt. "Jag är redo att ta ansvar i kvalserien", säger Mattias Sjögren. Läs mer

Relaterat material

Fastighetsägare och kommun delar ansvar för hundbajs

HELSINGBORG 04:00 Hundlortarna ligger tätt på Tågaborg. Värst är det på Bengt Lidners gata, där det knappt går att ta ett steg utan att trampa på hundspillning. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 8 kommentarer

Webb-tv

Så går snacket i HIF inför Stockholmsresan

WEBB-TV/FOTBOLL 08:11 Det blir förmodligen samma HIF-startelva mot Djurgården som i premiären. Möt tränaren Conny Karlsson och spelaren Erik Wahlstedt - som är tillbaka efter skada - om fenomenet att spela inför tomma läktare.
Läs mer

Relaterat material

Koloni på Gråen till salu för en miljon

landskrona 04:00 Landets kanske dyraste kolonistuga finns till salu på Gråen. För 995 000 kronor får köparen 50 kvadratmeter bostad och en båtplats. "Sådana priser har jag aldrig hört talas om", säger Lennarth Andersson på Koloniträdgårdsförbundet. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Lång väntan på dödförklaring

Klippan 04:00 Över två veckor tog det innan en avliden patient dödförklarades. Det var så lång tid att kistbegravningen var nära att bli inställd. Nu har begravningsentreprenören JO-anmält läkaren. Läs mer

Sista föreställningen på Röda Kvarn

Nöje 04:00 Den 29 mars kör SF den sista föreställningen på Röda Kvarn i Helsingborg. Den sista juni går deras kontrakt med kommunen om kvalitetsfilmvisning ut. Tre månader senare är kommunens hyreskontrakt med fastighetsägaren avslutat. Vad händer sedan med den anrika biografen? Läs mer

MUF möblerar om i styrelsen igen

Helsingborg 04:00 Med mindre än sex månader kvar till valet har MUF i Helsingborg valt en ny styrelse. Läs mer

hd.se/sport

Linno rasar mot förbundets beslut

Handboll 04:00 Handbollsförbundet tvingades till blixtmöte – och valde en föga uppskattad lösning på problemet. — Jag kan inte för mitt liv förstå hur de tänker, rasar OV:s sportchef Einar Linno. Läs mer

Australien evakuerar inför cyklon

Sydney 08:58 Myndigheter i Australien har gett räddningstjänsten klartecken att tvångsevakuera invånare i delstaten Queensland där en cyklon närmar sig kusten. Katastroftillstånd är utlyst för områden som ligger i cyklonens väg.
Läs mer

hd.se/sport

Talang provtränar med HIF

FOTBOLL 04:00 Ramus Lindgren tränade under fredags förmiddagen med HIF:s A-lag. 15-åringen räknas som en av landets mest lovande fotbollsspelare och många klubbar är intresserade. "HIF är ett lag jag kan tänka mig att spela i", säger han. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 4 kommentarer

Majoritet för fler och högre p-avgifter

ÄNGELHOLM 04:00 Tolv kronor i timmen är lagom för parkering i centrala Ängelholm. Det kom de borgerliga överens om i tekniska nämnden. Samtidigt införs avgifter på nya platser. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 3 kommentarer

Webb-tv

Sportsnack inför kvalserien

webb-TV/sportsnack 00:30 Hd.se reder ut begreppen i Sportsnack. Kommer Rögle klara pressen, hur ser sportchefen på ännu en nervkittlande kvalserie och vilka lag kommer att slåss om segern.
Läs mer

Relaterat material

Hon fixar festen

Helsingborg 04:00 Vart fjärde år tar Lundakarnevalen över studentstadens gator. Det är lika säkert som amen i kyrkan och i år är det dags igen. City har träffat campusstudenten Evelina Lundell som är en av 5 000 ideella krafter. Läs mer

hd.se/sport

Malmö missade kvalserien

Ishockey 21:51 Kvalserieuppställningen är komplett. Det blir Uppsalalaget Almtuna som får möta Rögle och de andra i kvalserien. För Malmö gäller nya tag efter 2-5-förlust mot just Almtuna.
Läs mer

Relaterat material

"Synd att det skulle sluta så här"

Innebandy 09:48 En levererande skyttekung räckte inte. Läs mer

Jublande Jim bakom Warbergs vändning

Innebandy 09:48 Slutspelsäventyret är över för FCH. Läs mer

Visfestivalen får bidrag

LJUNGABOLET 09:44 Det blir en visfestival vid Västersjön även denna sommar. Läs mer

Sandstorm drabbar Peking

Peking 09:30 Pekingborna vaknade i dag upp till en stad insvept i sand. Läs mer

Fängelse för långvariga övergrepp

Stockholm 09:27 En 25-årig man från Stockholm har dömts till sex års fängelse för att under tre års tid ha misshandlat och våldtagit en ung kvinna som han haft ett förhållande med. Läs mer


Aktuellt i Skåne

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Linda Larsson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar



» Läs mer om Läsarnyheter

Fotboll


Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde

Gatorna svämmar över av hundbajs. Vad ska man göra åt det?

Lördagens helgbilaga ägnar vi åt livet på landet. Vi berättar om vårsådd och djurhållning, om elever som pluggar på naturbruksprogrammet och om bönders kärlek.
Läs mer

En levererande skyttekung räckte inte. Daniel Johnsson fick inte knäppa Warberg på näsan och framtiden är nu osäker för FCH-stjärnan.Läs mer

Hockeybloggens läsare tog verkligen chansen när de fick möjlighet att ösa på med frågor till Cristopher Nihlstorp och Mads Bödker i Rögle.
Se resultatet här

"Kvinnor pratar aldrig grillning överhuvudtaget. De suckar mest."Läs mer

Så skönt att glida hur långt bort som helst från en vanlig svensk villagräsmatta. Och alldeles rätt en kväll när vinden börjar kännas vårvänlig efter all kyla. Läs hela Lisbeth Schöns krönika.Läs mer

Det blir mycket fläkt av Melodifestival på årets Landskronakarneval.Läs mer

Nu står det klart. Det blir ett tungviktsmöte redan i kvartsfinalen i Champions League när Zlatan Ibrahimovics Barcelona möter Arsenal.
Läs mer

Tiden som flyktingar blir allt längre för öringarna som flyttades undan tunnelbygget i Hallandsåsen. Någon återflytt av vuxna fiskar är inte aktuell förrän efter sommaren.Läs mer

"Här är det lätt att bli förvirrad som bilförare. Skall jag till höger eller vänster?"Läs mer

Karlshamnskonstnären Kent Viberg tröttnade på debatten om Lars Vilks provokation mot muslimerna – och gjorde en rondellhund av honom.
Läs mer

Aktuell: Säsongspremiär med "Så ska det låta" i SVT i kväll och släpper sitt första studioalbum i dagarna.Läs mer

På lördag infaller våren i Helsingborg. Då kommer nämligen alla fat och tunnor med tulpaner, narcisser, iris och krokus att placeras ut runt om i staden.Läs mer

En medarbetare på National Geographics har hittat en mycket sällsynt helsvart pingvin på ön Sydgeorgien sydost om Argentina.
Läs mer

Vår vinbloggare Magnus Ericsson tipsar om helgens vin. Denna gången skriver han om primitivo och zinfandel.
Läs mer i Magnus vinblogg

Nu är det definitivt. Furulund är till salu.Läs mer

Nicky Lilja åker till Guatemala för att berätta hur svenska kvinnors situation ser ut.Läs mer

Tre Helsingborgare var med på arbetsförmedlingens första jobbsökarresa till Norge.Läs mer

Rise Milton trodde på S.T.I.C.S featuring Ladah inför onsdagens Popkorn-final och vice versa. Juryn fastnade för Rise Milton som har fått en smakstart på karriären.Läs mer

De professionella ligorna är fortfarande lika aktiva och stjäl för hundratals miljoner varje år.Läs mer

Hur låter trösten? Kanske som lul, nenni, delilol eller vyssan lull. På Drottninghög kan du nu lyssna på vaggvisor på 23 olika språk.Läs mer

Med två veckor kvar tills att det svenska transferfönstret stänger tyder det mesta på att HIF stänger värvningsbutiken.Läs mer

Bilen saktar ner och rullar sakta förbi huset. På gården står en bil. "Såg du numret?"Läs mer

Enligt en undersökning gjord av analysföretaget Mediavision äger 500 000 svenskar en Iphone.Läs mer

En första hjälpen-guide för djur i mobilen prisades i går på Swedish e-Learning Awards.Läs mer

Vem sa att konsten inte kan förändra världen? Sinziana Ravini resonerar kring Lars Vilks öden och äventyr.Läs mer

Här ska alla kunna hitta sitt favoritboende. Nu ska Väster rustas upp och invånarna själva ska vara med och påverka.Läs mer

Helsingborgaren Saana Azzam, 22 år, var en av fem tävlande till att bli årets ekonomistudent.Läs mer

Internetföretaget Google har inlett ett samarbete med Sony och Intel för att utveckla en ny standard för tv-apparater och digitalboxar.Läs mer

José Mourinhos fotbollshjärna och lottning. Det är vad som står i vägen för att världens två starkast lysande stjärnor åter får göra upp om stora priset.Läs Marjan Svabs krönika

Helsingborgsvillan har blivit 12 procent dyrare och kostar i snitt närmare 3,2 miljoner kronor.Läs mer

I en verkstad på Berga pågår ett annorlunda skolprojekt. Sex elever på Johannes Hedbergsgymnasiet bygger en zeppelinare.Läs mer

Jag behöver er hjälp. Vi ska testa en chatt i levande form. Planen: ni pepprar mig med bra frågor. Sen träffar jag två Röglespelare och låter dem besvara frågorna.Läs mer

Som en följd av nya livsmönster ökar skabb bland unga.Läs mer

Helsingborgsstudent.se riktar sig till både nya, gamla och blivande studenter.Läs mer

Personalen på Willans vårdboende kräver att de ska slippa förlora pengar på vinterkräksjukan.Läs mer

Den omstriddekonstnären, Lars Vilks, besökte under måndagen HD och vi lät honom svara direkt på läsarnas frågor. Här ser ni svaren.
Läs mer

Det skulle bli den hårdaste plattan han gjort. Men någonstans ute i skogen vände det. "The anatomy of Timo Räisänen" är göteborgarens känsligaste hittills.
Läs mer

Annonser

Volvo V70 2.4D Classic Momentum -07Barents blå metallic 11.037 mil
Pris: 159.900 kr

Nissan Interstar L2H2 120 dCi 1 395 kr/mån -07Silvermetallic 11.100 mil
Pris: 143.600 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

Kia Cee´d crdi eco -09Beigemet 1.186 mil
Pris: 134.500 kr

Renault Megane 1,6 112hk -07Grön 6.435 mil
Pris: 89.000 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser

  • Hd-/dvd-brännare

    Datagubben.se - Mängder av datortillbehör och hemelektronik till bra pris.


Copyright och information

statistikräknare