Rånare på rymmen greps i Malmö
Den råndömde skånske 16-åring som sedan den 15 februari varit på rymmen från Fagareds ungdomshem utanför Göteborg greps på tisdagseftermiddagen i Malmö. Han är intressant för polisen i utredningen av rånen mot Nordea i Helsingborg och Ängelholm nyligen.
SKÅNE. 16-åringen har tidigare bland annat dömts för bankrån i Malmö, Skurup och Kristianstad.
Han är dömd till sluten ungdomsvård, men har redan hunnit rymma vid ett flertal tillfällen och misstänks ha begått nya brott under perioderna i frihet.
Första rymningarna skedde från Råby ungdomshem utanför Lund, där man till slut gav upp förhoppningen om att kunna hålla 16-åringen kvar på området.
Därför flyttades han till Fagareds ungdomshem utanför Göteborg, men inte heller där blev han kvar.
Sedan rymningen från Fagared den 15 februari har 16-åringen hållit sig undan polisen fram tills på tisdagen.
Enligt Sydsvenskan på nätet greps han vid 16-tiden av civilklädd polis på en adress i bostadsområdet Kroksbäck.
Under tiden 16-åringen varit på rymmen har Nordeas bankkontor i Helsingborg och Ängelholm utsatts för dels ett rånförsök den 18 februari och dels ett fullbordat rån den 23 februari.
Vid båda tillfällena misstänks samma duo unga gärningsmän ha varit i farten. Rånarna beskrivs i båda fallen som mellan 15 och 20 år gamla. De har varit beväpnade med kniv och yxa och uppträtt mycket hotfullt inne i banklokalerna.
Tillvägagångssättet stämmer väl överens med några av de rån som den nu gripne 16-åringen tidigare dömts för.
Det har därför spekulerats i om han kan ha varit en av gärningsmännen i rånen mot Nordea.
— Vi tittar på det, men han är inte mer misstänkt än någon av de andra vi jobbar med, sade polisens spaningsledare Bengt Rosberg till HD/NST efter rånet i Ängelholm..
Hur 16-åringen ska tas om hand efter gripandet är ännu oklart. Enligt Sydsvenskan finns i nuläget inget annat alternativ än att han tillfälligt ska fortsätta vårdas på Fagared, men nu på en avdelning med högre säkerhet.
– I ett längre perspektiv kommer han att vårdas på ett hem för avvikningsbenägna ungdomar, säger Helena Wretman, institutionschef vid behandlingshemmet till Sydsvenskan.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus