Fredag 12 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 24 mars 2009 kl. 15:21Uppdaterad 24 mars 2009 kl. 15:54

PC City bommar igen

Förlusttyngda PC City lägger ner sina åtta varuhus i Sverige. 28 anställda drabbas när varuhuset på Väla slår igen. Kundgarantier hänvisas till grannen Elgiganten, som har samma brittiska huvudägare.


Bildmaterial

Åtta affärer i Sveige läggs ner, PC City vid Väla är en demFOTO: Roland Bengtsson 

Ägaren finns i 27 länder

PC City ägs av brittiska detaljhandelskoncernen DSG International som är börsnoterad på Londonbörsen. Kedjan startade för 15 år sedan i Storbritannien, där den går under namnet PC World, och är enligt egen utsago en av Europas största datorkedjor. Förutom Sverige och Storbritannien finns kedjan på Irland och i Spanien.

Det första varuhuset i Sverige öppnade september 2003 i Sickla, Stockholm, där kedjan i dag har ytterligare tre varuhus. Dessutom finns man i Uppsala, Västerås, Linköping och Helsingborg.

DSG International uppges ha över 1450 varuhus i 27 länder och är enligt egen utsago en av Europas ledande detaljhandelskoncerner inom hemelektronik och data.


HELSINGBORG. Samtliga 230 anställda på PC City i Sverige varslades på tisdagsmorgonen om uppsägning. Detta efter att styrelsen för norska Elkjøp Nordic, som driver varuhusen, beslutat att lägga ner verksamheten.

Kedjan har gått med förlust sedan den etablerades i Sverige 2003. I fjol landade omsättningen på 712 miljoner kronor medan förlusten före skatt slutade på närmare 63 miljoner kronor. I skuggan av finanskris och lågkonjunktur kommer nedläggningsbeslutet inte som någon överraskning.

— Det har varit ett svårt beslut, främst därför att det tyvärr drabbar ett stort antal anställda. PC City har dock haft lönsamhetsproblem sedan starten i Sverige i 2003, vi har därför tagit beslutet att inleda förhandlingar om avveckling av varuhusen, skriver Elkjøps nordiska koncernchef, Ronny Blomseth, i ett pressmeddelande.

Företaget kan inte säga när varuhusen bommar igen. Först vill man avvakta de fackliga förhandlingarna.

— Nedläggningen berör 25-28 medarbetare i Helsingborg. Vi kan i dag inte säga när de får sluta, först vill vi avvakta de förhandlingar som nu inleds, säger Åshild Indresövde, kommunikationschef för Elkjøp Nordic med säte i Norge.

— Marknaden är generellt tuffare i dag i Sverige och hela världen. I dagens marknadssituation ser vi ingen annan möjlighet än att stänga, fortsätter hon och tillägger att internetbutiken blir kvar.

PC City har försökt expandera på flera håll i Europa, men beslutade i fjol att lägga ner varuhusen i Italien. För tre år sedan lades verksamheten även ner i Frankrike.

Kedjan har samma ägare som Elgiganten som kommer att ta över samtliga garantiåtaganden för kunder som handlat hos PC City. Och de som kommer in och handlar de närmaste veckorna ska få samma besked.

Erik Melkersson erik.melkersson@hd.se042-489 91 09

Kommentarer


Nyhetsrubriker

Vanvårdade hundar omhändertagna

BJUV 21:50 Efter ett tips kunde 17 vanvårdade hundar omhändertas. Djurskyddsinspektionen har haft ögonen på ägaren i flera år, men det de nu fann betecknas som något bland det värsta de sett. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 11 kommentarer

Turkiets ambassadör kallas hem i protest

Stockholm 20:42 Riksdagen anser att det var ett folkmord som begicks mot bland andra armenier 1915. Direkt efter beskedet ställde Turkiets premiärminister in sitt Sverigebesök och ambassadören kallas hem till Ankara.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 15 kommentarer

Polispådrag i Rydebäck på torsdagskvällen

HELSINGBORG 23:46 Polisen jagade flera personer i och omkring Rydebäck under några timmar på torsdagskvällen efter att en bil vägrat stanna när polisen skulle stoppa den. Personerna flydde springandes från bilen och eftersöktes av polis.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 5 kommentarer

Webb-tv

Rögle föll mot Luleå

WEBB-TV/ISHOCKEY 23:07 Rögle föll efter förlängning mot Luleå i Lindab Arena. Se höjdpunkter och alla målen här.
Läs mer

Relaterat material

Klartecken för 1500 nya bostäder

LANDSKRONA 17:51 Sakta i backarna när det gäller att bebygga Borstahusens camping, säger Socialdemokraterna. Men såväl det området som Skeppsbron och Säbyholm kommer nu att börja planläggas. Landskronas nya stadsutvecklingsprojekt har röstats genom i kommunstyrelsen. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 19 kommentarer

hd.se/sport

FCH föll ihop i första kvarten

Innebandy 21:14 Det skulle bli ett riktigt krig, men i stället blev det utklassning och en avslagen match. FC Helsingborg föll med 4-8 borta mot Warberg i den första kvartsfinalen.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 3 kommentarer

Man gripen efter kvinnomisshandel

HELSINGBORG 22:45 En man i 60-årsåldern greps misstänkt för grov kvinnofridskränkning vid 19.30 på torsdagskvällen. Mannen ska ha misshandlat sin före detta hustru.
Läs mer

Kraftigt efterskalv vid maktskifte

Santiago 18:08 Sebastian Pinera tog i dag över som Chiles nya president — nästan samtidigt som ett kraftigt efterskalv drabbade landet.
Läs mer

Relaterat material

Sport

OV Helsingborg ramlade ur elitserien

Handboll 21:02 Redbergslid–OV 36–27. Nu är allt hopp definitivt ute. OV Helsingborg blir sist i elitserien och får spela i allsvenskan nästa säsong.
Läs mer

Tyst om mordplaner mot Vilks

Stockholm 17:56 På torsdagen var det locket på i utredningarna om mordplanerna mot Lars Vilks, såväl på Irland och i USA som i Sverige. Från officiellt håll kommer inga besked om huruvida ”Jihad Jane” någonsin varit i Sverige.
Läs mer

Relaterat material

Lasarettet krävs på 100 000 i vite

HELSINGBORG 16:34 I december och januari upptäckte Arbetsmiljöverket att två patientsängar stod felplacerade under en period av överbeläggning. Nu krävs lasarettet på 100 000 kronor i vite. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 5 kommentarer

22-åring åtalas för kamerarån

HELSINGBORG 14:41 En 22-årig man har åtalats för rånet mot Audio Videos butik på Södergatan i mitten av februari. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 5 kommentarer

Och så Eric!

Schlagerbloggen 20:13  Inte hans bästa rep. Och rösten låter sliten. Det måste han göra bättre på lördag. Läs mer

Relaterat material

Falskt larm om oljeutsläpp i Landskrona

Landskrona 18:51 Strax efter klockan 18 fick SOS-alarm in uppgifter från en privatperson om ett oljeutsläpp i Landskrona hamn. Men när räddningstjänsten kom till platsen hittade man inget utsläpp.
Läs mer

Rekord i skådade vinterfåglar

Skåne 16:15 Tjugotusen personer har deltagit i den stora fågelbordsinventeringen. "Starta en egen fågelmatning för att komma fåglarna inpå livet", tipsar ornitologen Andreas Wirdheim. Läs mer

Haiti gav genombrott för sms-gåvor

Stockholm 01:39 Svenskarna har skänkt mer än 200 miljoner kronor till jordbävningsoffren i Haiti och katastrofen har inneburit ett rejält genombrott för sms-gåvor. Läs mer

Personalbrist sinkar canceravdelning

Uppsala 01:39 Under helgen hålls en avdelning för cancersjuka barn på Akademiska sjukhuset i Uppsala stängd på grund av personalbrist. Läs mer

Svenska dödsskjuten i Afghanistan

Örebro 01:39 En svensk kvinna från Örebro sköts ihjäl i Afghanistans huvudstad Kabul då hon var på besök där hos släktingar i januari. Läs mer

Smugglade tre kvinnor till Sverige

Nyköping 01:38 En 52-årig man misstänks för att ha smugglat in tre kvinnor i 20-årsåldern från Eritrea via Skavsta. Läs mer

Fyra års fängelse för familjetortyr

Växjö 01:37 En man har dämts till fyra års fängelse av Växjö tingsrätt för att ha misshandlat och våldtagit sin hustru, åt vilken han var anställd som personlig assistent. Läs mer


Aktuellt i Skåne

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Oskar Sjölander 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar



» Läs mer om Läsarnyheter


Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde

Vad brukar du göra under din lunchpaus?

Här har vi samlat allt material om hoten mot Lars Vilks. Läs artiklar, se webb-tv och läs vad som tidigare har hänt.
Till temasidan

I fjol gick det bra. I år nekar kommunen tillstånd. Det blir ingen studentfrukost med alkohol på Bahnhof Bar.
Läs mer

På torsdagen invigdes den officiellt, Helsingborgs "nya" turistbyrå har intagit Dunkers kulturhus.Läs mer

Helsingborgstjej har fått pris som Årets unga entreprenör. Stipendiet på 100 000 kronor får hon för det ekoföretag som hon startade på gymnasiet.Läs mer

Flygteknikutbildningens köp av en Cessna från USA blev inkörsport till praktik för några elever.Läs mer

Dags att fortsätta jakten på världens mest prisvärda vin - eller snarare världens mest prisvärda viner - för som jag skrev i första inlägget i den här serien - det lär finnas fler än ett!Läs mer

Danmarks drottning Margrethe II kommer att firas kungligt när hon fyller 70 år den 16 april.
Läs mer

Nyfiken på... Renée Fors, ordförande i Ängelholms Brottarklubb.
Läs mer

Musiktjänsten Spotify fortsätter att gå med förlust.Läs mer

R Kelly ställer in sin Europaturné. R'n'b-stjärnan har fått problem med stämbanden och beordrats att vila rösten i minst en månad. R Kelly skulle ha framträtt i Sverige den 25 mars.
Läs mer

Sju småbarn har dött och 37 har skadats när de burits i "babyslungor", skriver Berlingske Tidende.Läs mer


"Dessutom är jag nu mer än lovligt trött på de ständiga sexuella anspelningarna. I går jämfördes brunsås med glidmedel."Läs Anna-Karin Olssons tv-krönika här

Elinor Skogar är barnflicka i någon annans hem, men hon är ändå sin egen.Läs mer

Helsingborgs ledande byggpolitiker Joakim Andersson platsar inte i Moderaternas A-lag i höstens kommunval. Han delar ödet med två andra M-herrar med tunga uppdrag.Läs mer

Att googla på Oscarsgalan kan vara smittsamt: 80 procent av sökresultaten på den första träffsidan spred virus.Läs mer

Han var på väg till Oslo när Skäldervikens hamn fångade blicken.Läs mer

Drömt om att bo i en brandstation? Nu finns chansen. Kommunen hoppas att någon vill köpa och flytta in i Östra Ljungbys brandstation.Läs mer

Mer snö och vinterkyla kan tvinga de tidigaste flyttfåglarna att återvända söderut. En del hornugglor och hägrar har dött på grund av bristen på föda. Också viltet har det svårt.Läs mer

I takt med att våra myndigheter lägger ut allt mer information, blanketter och anmälningsformulär på internet blir också tillgången till en nätuppkoppling mer än bara ett abonnemang.

Läs mer

Scandlines färja Aurora kan komma att stå still i påsk. Sjöbefälsförbundet varslar om strejk efter strandade förhandlingar.Läs mer

Jay-Z gör svensk festivaldebut i sommar. Superstjärnan är klar för årets upplaga av Peace and Love i Borlänge.Läs mer

Det står nu klart att polisens dykningar i Häljasjön gett resultat. Nu bekräftar man att likdelar hittades.Läs mer

Nicklas Bendtner och Andrej Arsjavin låg bakom Arsenals storseger mot Porto. "Vi vann med stil", säger tränaren Arsene Wenger. Även Bayern München gick till kvartsfinal.Läs mer

"Halv åtta hos mig, Stjärnkockarna, Top chef… Jag matvägrade och ägnade mig istället åt lite motion i soffan, Mästarnas mästare på SVT1."Läs Mikael Vestlins tv-krönika här

Någonting är upp och nedvänt i konungariket Sverige.Läs mer

Två före detta anställda på Sony Ericsson i Lund tog fram en egen sökmotor på arbetstid. Illojalt, ansåg bolagsledningen, men nu har den i ett första steg förlorat i tingsrätten.Läs mer

Någon utger sig för att vara Eric Saade på Facebook. Bedragaren uppmanar fans att smsa sitt mobilnummer eller en text till ett betaltelefonnummer.Läs mer

...pompekunskap, gågging och paltkoma. Nya ord uppfinns varje dag, och Språkrådet väljer ut de bästa.Läs mer

Favorittippad och höjd till skyarna. Men Anna Bergendahl låter inte framgången i schlagern stiga henne åt huvudet inför finalen.Läs mer

Bäst i Skåne och på åttonde plats i hela landet - Gastro har all anledning att fira när White Guide listar restauranger som erbjuder matupplevelser utöver det vanliga.
Läs mer

Enligt en global undersökning tycker fyra av fem att tillgång till internet är en mänsklig rättighet.Läs mer

De äldre blir friskare och piggare medan yngre och medelålders får sämre hälsa.Läs mer

Dags för en ny vinprovarklyscha - den här gången snackar vi om "överekad".
Till Uppkorkat

Michael Kallbäck har gjort sitt i Ängelholm och om några veckor slutar han sin tjänst som sportchef.Läs mer

Den 19 mars är det nypremiär för SVT:s "Så ska det låta" med Peter Settman i spetsen.Läs mer

En del av feministiskt självförsvar handlar om att slå och sparka tillbaka. Men inte allt.
Läs mer

Röntensköterska gjorde virtuell modell av Helsingborgs lasaretts byggnader på Google Earth.Läs mer

Annonser

Volvo V70 II 2.0F Flexifuel Summum -08Svart 2.280 mil
Pris: 234.900 kr

Mercedes-Benz C 180 -02Silvermet 10.510 mil
Pris: 89.500 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Saab 9-5 VECTOR GRIFFIN SEDAN. 2.3T BIOPOWER -09Jet black, metallic 7.160 mil
Pris: 259.900 kr

Mercedes-Benz A 150 5D med Glastak -06Svart 11.946 mil
Pris: 99.900 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information

statistikräknare