Valets viktigaste frågor
Klimatet, ekonomin och demokratifrågor. Det är några av de punkter som de svenska partierna vill sätta fokus på i EU-valet.
SKÅNE. Vi skickade ut en enkät där vi ville ha svar på vilka frågor respektive parti tycker är viktigast att driva, samt vilka valfrågor de tror kommer att bli störst i Bryssel.
Moderaterna tror den ekonomiska krisen kommer dominera i debatterna. Men det finns annat som partiet vill lyfta fram.
— Energipolitiken, där vi gärna ser en gemensam elmarknad. Samt att vi motsätter oss att EU lägger sig i sådant som arbetstider. Den viktigaste allmänna valfrågan handlar om europeiskt sjukvårdsgaranti, skriver Per Heister som jobbar med EU-pressfrågor för Moderaterna.
Socialdemokraternas presschef Fredrik Kornebäck tror att forskning och gröna blir tunga punkter i EU-valet.
— Men den viktigaste frågan för oss är jobben och att investera i människors mod och kunskap, att värna om de anställdas rättigheter.
Olle Schmidt sitter som ledamot för Folkpartiet i EU-parlamentet i utskottet för ekonomi- och valuta frågor
— Vi vill se ett växande Europa. Men också ett anständigt Europa med gemensam och human asyl- och migrationspolitik, och kamp mot barnsexturism. Samt ett hållbart Europa som satsar på klimatsmart energipolitik.
De allmänna frågorna i Bryssel tror Folkpartiet kommer handla om jobben och klimatet.
Lena Ek sitter i EU-parlamentet för Centern och nämner även hon klimatet.
— Vi måste ställa om vår konsumtion och produktion av energi för att bli mindre beroende av Ryssland och Mellanöstern. Kvinnors rättigheter och likabehandlande väger tungt. Vi vill stärka integritetsskyddet.
För De Gröna i Bryssel är klimatfrågan central. Marita Pahlén håller i partiets pressfrågor:
— Den är nummer ett. Vi prioriterar också det vi kallar för lika rätt, alltså jämställdhet samt en bättre asyl- och flyktingpolitik. En tredje viktig fråga handlar om integriteten – det är oroande att övervakningssamhället stärks av allt fler lagar.
Vänsterpartiet tror att mycket av debatten kommer handla om EU-parlamentarikernas löner, klimatet, arbetsrätten och gubbväldet. Frihet på nätet finns är också en central fråga för partiet, enligt pressansvarige Roger Falk.
— Vi vill värna om friheten på internet, se större öppenhet och offentlighet. Vi vänder oss mot de höjda lönerna för ledamöterna. Klimatpolitiken är också viktig.
Arbetet mot överstatlighet dominerar hos Junilistan. Markus Nyman jobbar med utredningsfrågor för partiet.
— Vi försvarar det nationella självbestämmandet. EU ska arbeta med gränsöverskridande frågor som miljö, resor och handel.
Två partier som satsar stort på att komma in i EU-parlamentet i årets val är Sverigedemokraterna och Feministiskt initiativ. Det viktigaste för Sverigedemokraterna är att minska EU;s makt och för FI att sätta feminismen på EU:s agenda.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus