ICA ensamt om sänkta matpriser
Intresset för ICA:s kampanj med sänkta matpriser är tämligen ljumt bland konkurrenterna Coop, City Gross och Willys. Ingen av matjättarna planerar för liknande kampanjer.
Kampanjen gäller basvaror
Prissänkningarna gäller mellan 200 och 1 000 varor per ICA-butik, beroende på hur stor butiken är och vilket sortiment den har. Varorna som valts ut att ingå i kampanjen är basvaror som exempelvis ost, flingor, pasta, falukorv, fiskbullar och bröd. Omkring 160 varor är gemensamma för hela landet.
Exempel på några av de 160 prissänkta varorna som är gemensamma för alla ICA-butiker:
Tomatketchup 1 kg, Felix
Fiskbullar olika smaker, Abba – hummersås, dillsås
Äggnudlar, Santa Maria
Fiber spagetti 1 kg, Kungsörnen
Gott Gräddat, Pågens
Yoghurt olika smaker, Valio
Prästost, Arla
Hushållsost, Arla
Kalvfond, Touch of Taste
Aptitrödbetor 710gr, Felix
Glutenfri spagetti och även makaroner, Semper
Korvbröd 16-p, Skogaholms
Gammaldags gräddvanilj glass, Diplom-Is
Köttbullar 1 kg, ICA
Ring falukorv 800 gr, ICA
Tortillachips, ICA
Müsli 750 gr, ICA ekologisk
Taco sås, ICA eko
SKÅNE. Som HD/NST berättade i tisdagstidningen går ICA-koncernen mitt i lågkonjunkturen ut med en massiv reklamkampanj och annonserar att man sänker matpriserna. Matjätten motiverar kampanjen med att man vill hjälpa till att dämpa effekterna som den försvagade kronan har på hushållens ekonomi.
Men det är långt ifrån alla matvaror som blir billigare. På en del av varorna är prissänkningen bara två procent.
— Ja, två procent kan låta lite, men det är inte så lite med hänsyn till butikernas marginaler, säger vice vd för ICA Sverige Ingrid Jonasson Blank.
— Dessutom måste vi ange ett spann på något sätt, och då har det landat här mellan två och tio procent.
Prissänkningskampanjen är planerad att löpa till och med sommaren. Vad som händer sedan vågar Ingrid Jonasson Bank inte uttala sig om.
— Vi kan ju inte påverka vad som händer runt omkring oss, och vi som alla andra är ju helt beroende av hur valutasituationen ser ut i höst, säger hon.
Bland ICA:s konkurrenter är intresset ljumt för ICA-modellen. Coop har sitt eget koncept och erbjuder denna vecka halvt pris på sju olika frukt- och grönsakssorter. Men bara denna vecka och bara för medlemmarna.
— Vi skiljer oss ju från de andra kedjorna genom att vi är en ekonomisk förening, våra medlemmar är också våra ägare. Vi gör regelbundna enkäter bland medlemmarna med frågor om vilka varor de vill att vi ska sänka priserna på om vi kan, säger informationschefen Magnus Frisk.
Hos Willys tar man också ICA:s kampanj med ro.
— Vi sänker priser hela tiden. Det är Willys själva affärsidé att vara billigast i Sverige på matvaror, och det fortsätter vi med, säger kommunikationsansvariga Camilla Fogelström.
— Vi har en typmatkasse med drygt 800 artiklar som vi kontinuerligt jämför med resten av marknaden, och justerar ner efter behov.
Inte heller City Gross/Bergendahlsgruppen funderar i ICA-banorna.
— Det ingår i vårt koncept att jobba med priserna varje dag. Vi känner inte att vi behöver göra stora kampanjer om det, utan ser till att försöka ligga på rätt nivå så att inte kunderna väljer någonting annat, säger detaljhandelschefen Jonas Andersson.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus