Allt fler skåningar hos Kronofogden
Skåne är det län i Sverige där ökningen av antalet personer med skulder hos Kronofogden ökar snabbast i krisens spår. Det visar en ny rapport. Överraskande nog ökar andelen med skulder snabbast inom gruppen höginkomsttagare.
Bildmaterial
Skåne är det län i Sverige där ökningen av antalet personer med skulder hos Kronofogden ökar snabbast.
SKÅNE. Totalt har nu 360 941 svenskar ett skuldsaldo hos Kronofogdemyndigheten. Det visar en ny rapport från kredit- och affärsinformationsföretaget Soliditet.
Det innebär en ökning med 2,1 procent jämfört med i april förra året. Tidigare har trenden varit nedåtgående.
I Skåne är ökningen störst i landet. Där har andelen med skulder hos Kronofogdemyndigheten ökat med 5,2 procent på ett år. Näst störst är ökningen i Blekinge.
Andelen skuldsatta ökar i 17 län. Men i Västernorrland, Jämtland, Östergötland och Västerbotten har andelen minskat något. Uppdelningen mellan södra och norra Sverige är tydlig. Norrlandslänen klarar sig alla bra i undersökningen. Medan de fyra länen där andelen skuldsatta ökar snabbast alla ligger i södra Sverige.
När det gäller åldersgrupper ökar skulderna snabbast bland de yngsta och de äldsta i statistiken.
Störst är ökningen bland personer som är äldre än 61 år. Och på andra plats kommer gruppen personer mellan 16 och 23 år.
Den enda åldersgruppen där andelen med skuldsaldo minskar är för personer mellan 36 och 40 år.
Kvinnorna är på gång att närma sig männen när det gäller skulder. Traditionellt har fler män skulder än kvinnor. Men nu ökar andelen kvinnor som är skuldsatta betydligt snabbare. Soliditet drar i rapporten slutsatsen att en av anledningarna till detta sannolikt är att allt fler kvinnor blir kreditaktiva, vilket ökar risken att bli skuldsatt.
En överraskning i rapporten är att andelen med skuldsatta ökar betydligt snabbare ju högre upp i inkomstligan.
Höginkomsttagarna, som i rapporten definieras som personer med en lön på över 400 000 kronor om året, utger fortfarande bara en bråkdel av de skuldsatta. Men det är i den gruppen där skulderna ökar snabbast, visar rapporten. Enligt rapporten kan det bero på att höginkomsttagare haft möjligheten att ta stora lån under högkonjunkturen. När konjunkturen nu vänt, med bland annat arbetslöshet och minskade inkomster som följd, kan det innebära svårigheter att betala av skulderna.
Totalt har svenskarna ett skuldsaldo på 57,7 miljarder kronor hos Kronofogdemyndigheten.




































































Kommentarer