Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 12 juli 2009 kl. 09:04Uppdaterad 12 juli 2009 kl. 09:04

Höga chefer flydde Studentconsulting

Studentconsulting är ett bolag med ambition att bli världens största arbetsgivare för unga människor. Men före detta anställda vittnar om mygel med sjuklöner och kollektivavtal. Minst femton chefer har det senaste året lämnat företaget. Flera av dem riktar hård kritik mot ledningen. Under tre dagar kommer vi att berätta om det snabbväxande bemanningsbolaget som hyr ut personal i hela Sverige, bland annat lagerarbetare i Helsingborg.


Bildmaterial

”Studentconsulting växer så snabbt för att de pressar personalen. Jag var nära att gå in i väggen och valde till slut att sluta”, säger en före detta chef. ILLUSTRATION: ERIK NYLUND

Vd för Studentconsulting är 31-årige Tobias Lindfors bosatt i Stockholm. Han grundade företaget tillsammans med Niklas Jansson, som är vice vd. Martina Wärenfeldt

Under våren gjorde Studentconsulting en annons. Enligt tidigare anställda har en del kunder reagerat, texten ”skynda fynda” uppfattades som tecken på bristande empati.

Företaget omsätter 430 miljoner

Bakgrund: Studentconsulting Sweden AB grundades 1997 i Luleå.

Vd: Tobias Lindfors.

Ägare: Tobias Lindfors, Niklas Jansson, Scope, personal och styrelseledamöter. Antal anställda: 825 helårstjänster i Sverige och Norge (årsredovisningen för 2007).

Årsomsättning: 430 miljoner kronor.

Gör: Hyr ut personal inom logistik, lager, ekonomi, administration med mera.

Styrelse: I styrelsen för moderbolaget Studentconsulting Holding AB sitter Tobias Lindfors, Niklas Jansson, Bengt Åke Wallentin, Johnny Engman, Fredrik Hillelson, Mikael Kamras (riskkapitalfonden Scope) och Andreas Ossmark (Scope).

0,01 %

Sjukfrånvaron inom Studentconsulting är så låg som 0,01 procent i gruppen 29 år och yngre. Det kan jämföras med konkurrenten Academic work som har 2 procent i samma åldersgrupp och Manpower som har 3,5 procent.

Begreppet sjuk verkar inte finnas hos Studentconsulting. I årsredovisningen uppges en sjukfrånvaro på 1,56 procent för samtliga anställda, vilket kan jämföras med Manpower som har 4,4 procent och Academic work som har 2 procent.

Våra källor ger två förklaringar till de låga siffrorna:

När en konsult (så kallas de som hyrs ut) är sjuk stryks denne ofta från schemat. På så sätt registreras aldrig någon sjukfrånvaro och företaget slipper betala ut sjuklön.

När en internt anställd är sjuk jobbar man hellre hemifrån än sjukanmäler sig: ”Man satt med dator och telefon i sängen. Så gjorde alla”, säger en före detta chef.

KÄLLA: Årsredovisning 2007 (2008 års redovisning ännu ej offentlig)

I MORGON

Läs om kunden som kastade ut Studentcounsulting.


HELSINGBORG. I medier framställs Studentconsulting som ett ungt, modernt och framgångsrikt företag. Grundaren kallas för ”sinnebilden av Entreprenören” (Sydsvenskan 15 juni 2008) och får ge läsarna ”nyckeln till framgång” (Metro 5 juni 2008). Han får berätta att ”målsättningen är att bli ett miljardföretag 2010” (HD 25 nov 2006).

Företaget utses till Sveriges snabbast växande och har välkända kunder som Ikea och Posten. Helt enkelt en attraktiv arbetsgivare.

Åtminstone på pappret.

”Det är ett skitföretag. De trodde att vi var slavar”, sa en före detta anställd när Helsingborgs Dagblad för en månad sedan skrev om lagerpersonal som Studentconsulting hyrde ut. Kritiken som framkom riktades framför allt mot kontorschefen i Helsingborg.

Efter artiklarna har vi fått veta att den osunda företagskulturen inte är isolerad till Helsingborgskontoret. Vi har varit i kontakt med ett stort antal före detta anställda, bland annat fjorton tidigare chefer som har arbetat på olika nivåer i bolaget, och på skilda kontor. I Stockholm, Göteborg och andra orter i södra Sverige.

Flera har lämnat företaget på grund av konflikter med grundarna och huvudägarna, vd Tobias Lindfors och/eller vice vd Niklas Jansson. I några fall har advokat anlitats för att lösa situationen.

Vi vet att minst 22 internt anställda chefer har slutat de senaste två åren, minst femton sedan sommaren 2008. När den interna personalstyrkan var som störst, för ungefär ett år sedan, var de drygt 100 personer. Personalomsättningen är med andra ord hög.

När de som lämnat företaget ombeds beskriva Tobias Lindfors och Niklas Janssons ledarstil återkommer de till människosynen.

– De är beredda att gå över lik så länge de tjänar pengar. De tar ingen som helst hänsyn till personen, säger en före detta chef med lång erfarenhet från bemanningsbranschen.

Han målar upp en bild av ett företag som gör vad som helst för att stanna kvar i tillväxttoppen. Han tycker att Studentconsulting utnyttjar det faktum att de arbetar med yngre personer som inte alltid har så stor kunskap om arbetsrättsliga frågor.

– I botten har Studentconsulting en bra företagsidé, men de missbrukar den nåt kopiöst.

En före detta konsultchef berättar om inkompetensen han mötte när han började i bolaget. Hans kolleger kunde inte kollektivavtalen och det saknades anställningskontrakt. En del konsulter (de anställda som hyrs ut kallas så) hade aldrig träffat någon från Studentconsulting, de hade blivit muntligt anställda via telefon. Några gick på fel avtal.

– Det var en sån cirkus. Jag trodde jag skulle vara med och rensa upp, titta igenom avtal och så. Men ledningen var inte intresserade av det. De ville köra på med samma mygeltaktik.

Vintern 2007–08 ville Tobias Lindfors och Niklas Jansson sätta ytterligare fart på verksamheten. De bestämde sig för att ta in personer med så kallad seniorkompetens i företaget. Ett tiotal nya chefer anställdes, bland annat för att ragga kunder, både nationellt och i Europa. Många kom från Manpower.

Att värva över cheferna var ingen konst. De lockades av de unga ägarnas entusiasm och de skyhöga ambitionerna, att de till exempel skulle gå från en årsomsättning på 300 miljoner kronor till en miljard på bara några år. Alla vi talat med tar upp liknande skäl till varför de ville arbeta med Studentconsulting.

– Det var intressant med ett bolag som hade så aggressiva expansionsplaner.

– De hade en seriös framtoning. Man beundrade att de på kort tid hade byggt upp så mycket.

– De utmanade de stora jättarna.

I dag är ingen av de seniora cheferna kvar i bolaget. Några lämnade av fri vilja, andra blev uppsagda. De flesta stannade kortare tid än ett år. En del bara ett halvår.

Dem vi har talat med menar att Tobias Lindfors och Niklas Jansson tog in alltför kompetent personal.

– Helt plötsligt kunde de inte driva företaget i sin hierarkiska stil. Då var det lättare att göra sig av med motståndet än att jobba med dem.

Våra källor beskriver en osäkerhetskultur. Ena dan kan man bli höjd till skyarna och nästa blir man inte längre kallad till möten. Organisationen är otydlig och kan ändras snabbt – utan information till de berörda.

– Det var hela tiden nya direktiv. Ingen kände sig säker på nånting. Många mådde dåligt, säger en före detta anställd i Mellansverige.

Han blev plötsligt uppringd av en person som sa sig vara hans nya chef. Utan att först ha fått veta att han skulle få en chef.

– Korridorsnacket var att man var inne sex månader och sen ut. Så fort de såg att resultat inte gavs hade de inte tålamod.

När problem uppstår på Studentconsulting händer det att ägarna tar fram plånboken. ”Jag gjorde en deal med dem”, säger några av dem som har slutat. En deal med Studentconsulting är detsamma som en summa pengar, ett undertecknat tystnadslöfte och sen låtsas båda parter att de skiljs åt som vänner.

– I och med att Studentconsulting har så hög personalomsättning finns det få som har kunskap om frågor som löner. Risken att göra fel är överhängande, säger en före detta chef.

I Helsingborg pågår just nu en konflikt mellan Studentconsulting och Handelsanställdas förbund. Handels hävdar att de inhyrda konsulterna på Saba Frukt och Grönt har fått tio kronor för lite i timlön i flera års tid. Förhandlingarna ska återupptas i augusti efter semestrarna.

Våra källor talar om en gråzon där de anställda uppmanades att röra sig.

– Jag var van från Manpower där man nästan alltid tillsvidareanställde och hade en garantilön. Här pratade man tvärtom, om att undvika alla fasta kostnader, säger en tidigare mellanchef som blev uppmuntrad att undvika garantilöner.

Många har lämnat i protest, men vi har också kontakt med en före detta chef som bara har gott att säga om företaget.

– Visst, det är en tuffare ledarstil. Men man får inte glömma att det är ett privatägt företag med två entreprenörer som jobbat med detta i hela sitt liv, Studentconsulting är deras lilla baby.

De vi talar med lyfter fram Tobias Lindfors och Niklas Janssons oerhörda driv. ”De är fantastiska entreprenörer”. ”De är grymt resultat- och tillväxtfokuserade”. ”Byggt upp bolaget från noll”.

I en artikel i Sydsvenskan beskrivs hur Tobias Lindfors arbetar mellan 60 och 80 timmar i veckan (11 juni 2008). I samtalen med våra källor får vi exempel på allt som företagets radarpar gör: är med vid anställningsintervjuer, håller i internutbildningar, gör annonser och säljer in uppdrag till nya kunder. Företaget beskrivs som enormt centraliserat: ”de vet vad det står för smör i kylskåpet på kontoret i Helsingborg”, säger en person som jobbat nära ledningen.

Fotnot: De vi har haft kontakt med vill vara anonyma. En del har skrivit på ett tystnadslöfte, andra är rädda om sitt rykte i branschen.

Emma Johansson 042-489 90 64

Truls Nilsson 042-489 90 12

Erik Nylund

Charlotte Ågren 042-489 93 39

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Hälsostaden försenad och dyrare än väntat

ÄNGELHOLM Hälsostaden är försenad och fördyrad. Hösten 2010 var beskedet att det skulle byggas och flyttas 2012. Prislappen låg på 550 miljoner kronor. I dag beräknas sjukhusbyggena till 815 miljoner. Invigning blir det inte förrän tidigast 2016. Läs mer

Det finns 6 kommentarer till artikeln

6 kommentarer

Eurovision Song Contest

SVT redo för schlager-EM

Stockholm Loreens seger gör att Sverige och SVT får arrangera tävlingen 2013. SVT har planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku. "SVT kommer att framstå som proffs", säger SVT:s vd Eva Hamilton.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Franska öppna mästerskapen

Larsson föll direkt i Paris

Tennis Det blev bara en match i Franska tennismästerskapen för Johanna Larsson.
Läs mer

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

Relaterat material

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Ola tänker inte ta OS på blodigt allvar

Nöje För två år sedan höll Ola Selmén låda med radiolyssnarna under vinter-OS i Vancouver. Den 27 juli drar "OS med Ola" igång igen i P3 och nu är det sommar-OS i London som står i fokus. Läs mer

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

"Robin Gibb dog av njurfel"

Stockholm Robin Gibb dog inte av cancer, utan av att njurarna och levern kollapsade. Läs mer

Mona Sahlins ILO-öde avgörs nu

Stockholm Hon kan bli den första kvinnan på posten. Läs mer

"P-G" fyra i problemfyllt rally

Motor Efter en problemfylld start klättrade Per-Gunnar "P-G" Andersson och hans co-driver Emil Axelsson klättrade till fjärde plats under den sista dagen i Rally of Queensland. Läs mer

Ingen Soldado i Spaniens EM-trupp

Fotboll I mars gjorde Valenciaanfallaren Roberto Soldado hat-trick i landslaget. Läs mer

Appen levererar när Snartsexåringen strejkar

Olater 13:46  Här kommer ett kanontips för alla er som har barn i skolåldern, eller om ni själva går i skolan. Appen Skolmaten talar om vilken mat som serveras i skolorna runt om i Sverige. Jag har ingen aning om hur heltäckande den är men Påarps skola finns med och det räcker för mig som har Snartsexåringen hemma. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Skåne

En av Medelhavets vackraste öar sträcker sig mot himlen mellan Korsika och Italiens västkust.Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

I hissen i Kulturhuset börjar en modemedveten stockholmare prata, han frågar om vi ska till Rum för barn, "det är sååå bra där". Vi har aldrig varit där, säger jag och han tittar på mig som vore jag idiot.Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr


Copyright och information