Semestersabotören i stor polisutredning
Minst 100 familjer fick sin semester förstörd när deras bokade och betalda sommarvecka på Öland visade sig vara en bluff. Semestersabotören har slagit till igen. Nu är han försvunnen med hundratusentals kronor.
Skåne. Strax före jul 2008 fick makarna Wahlström hyra en lägenhet i Mörbylånga på Öland. De hade då flyttat från sin gamla adress i Utvälinge och bott en kort period i Landskrona.
Under våren 2009 annonserade de flitigt i tidningar över hela Sverige, i Finland och i Norge. En lägenhet på 80 kvadratmeter direkt vid havet i Mörbylånga erbjöds till uthyrning veckovis under hela sommaren. En vecka kostade mellan 4800 och 5000 kronor. Lägenheten de låtsades vilja hyra ut var den de själva bodde i.
Många nappade. HD har haft kontakt med flera av dem, från olika landsändar och deras berättelser är nästan identiska.
— Jag pratade med dem i telefon flera gånger och de var hur trevliga som helst. De skickade mejl med bilder och allt verkade så proffsigt, berättar Anna Karin från Lerum.
— Jag såg en annons i Piteåtidningen och kontaktade dem. De hade ett företag som hette Comway Publishing och man bokade via en hemsida. Det verkade mycket seriöst, säger Anette från Kalix.
Någon vecka innan det var dags för uthyrning fick många av dem som såg fram emot semestern på Öland ett brev från Christer Wahlström. Brevet är likadant utformat till alla. Av privata skäl som inte förklarades närmare kunde lägenheten inte hyras ut. Men om man skickade uppgifter om bankkonto eller liknande skulle pengarna betalas tillbaka. Några pengar kom dock inte.
Alla fick dock inte brev. De tvingades inse att de blivit lurade, först när de kom till lägenheten de trodde de skulle bo i.
— Jag fick samtal från andra som bor i huset. De berättade att det stod folk i trappuppgången som väntade på att någon skulle komma och lämna över nycklarna. Det hände flera gånger. Det var svenskar och finländare och norrmän. Till och med på midsommarafton fick jag åka dit, berättar Tommy Johansson som äger hyreshuset i Mörbylånga.
Hans två hyresgäster, Christer och Lisa Wahlström, var dock försvunna.
— Enligt grannarna försvann de någon gång i början av juni. Sedan dess har ingen sett till dem, säger Tommy Johansson.
Hur många som har råkat ut för bluffen vet bara Christer och Lisa Wahlström, eftersom alla troligen inte polisanmäler. En förundersökning gällande bedrägeri är inledd och Kalmarpolisen har vad man brukar kalla ett gott utredningsläge. Enligt chefen för eko- och miljöenheten har det kommit in cirka 100 anmälningar. Summorna rör sig mellan 2000 kronor för de som bara har betalat handpenningen, och 5000 kronor, med en markant tonvikt på den högre summan.
— Det råder knappast någon tvekan om att ett brott har begåtts eftersom det handlar om ett enda uthyrningsobjekt som är så tydligt dubbelbokat. Dessutom har den här personen agerat under sitt rätta namn, säger Kalmarpolisens informationschef Ulf Karlsson.
Det försvunna paret har ännu inte kunnat förhöras, men polisen uppger att mannen, det vill säga Christer Wahlström, har hört av sig och att man därför har gott hopp om att kunna förhöra honom så småningom.
Tidningen har sökt paret på tillgängliga telefonnummer men inte lyckats komma i kontakt med dem.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus