Skolinspektionen ger Procivitas godkänt
I fjol kritiserade Skolverket friskolan Procivitas betygssättning. Skolan uppfyllde inte kraven för att få bidrag. Men sedan skolledningen presenterat ett antal åtgärder får Procivitas grönt ljus av Skolinspektionen.
Helsingborg. När slutbetygen var högre än resultaten på de nationella proven valde Skolverket att kritisera fristående gymnasieskolan Procivitas. Efter en tillsyn i fjol kom skolmyndigheten fram till att Procivitas inte levde upp till de krav som ställs för att en fristående gymnasieskola ska ha rätt till bidrag.
Bristerna handlade främst om betygen. För att bli godkända måste skolan bland annat säkerställa en likvärdig betygssättning, följa anvisningarna för nationella prov samt att se till att lärarna har kompetens att sätta likvärdiga och rättvisa betyg.
Procivitas vidtog omgående ett batteri av åtgärder för att få bort bristerna. Bland annat jämför skolan numera samtliga betyg med resultaten på de nationella proven. Betygen kollas också mot nationell och kommunal statistik.
Skolinspektionen är nöjd med svaret och skriver i sitt beslut att bristerna inte längre finns kvar. Procivitas kommer inte att mista sitt bidrag.
— För vår del var det väntat. Alla bristerna var åtgärdade redan under förra hösten, säger Procivitas VD Peter Connée.
Trots beskedet är han besviken över att Skolinspektionen i beslutet inte publicerar statistik över elevernas provresultat och betyg.
— Statistiken visar att Procivitas elever hade högst resultat på de nationella proven av de sex skolor som granskades av Skolverket. Vi hade också minst skillnad mellan provresultat och betyg.
Peter Connée säger att kritiken från Skolverket har gjort skolledningen till statistiknördar. Elevernas provresultat och betyg jämförs på alla sätt och vis. Man har också gjort en egen granskning av betygen som Procivitas elever har med sig från grundskolan.
— Utifrån samma betygsnivå i nian presterar eleverna väldigt olika hos oss, säger Peter Connée.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus