Helsingborg kan få höghastighetståg 2025
2025 kan Helsingborg få höghastighetståg. Då tar en tur till Stockholm två timmar och 13 minuter. Allra helst skulle det då också finnas ytterligare en fast förbindelse över Öresund. Allt enligt en statlig utredning.
Bildmaterial
Exteriör av höghastighetståget Gröna tåget som 2008 slog hastighetsrekord på svensk järnväg. För första gången passerades gränsen på 300 kilometer i timmen, av ett Reginatåg mellan Skövde och Töreboda.Noga räknat kom man upp i 303 kilometer i timmen. Höghastighetsproverna är en del av projektet Gröna tåget, som är ett forsknings- och utvecklingssamarbete mellan bland andra SJ, Banverket och tågtillverkaren Bombardier.
Utredaren Gunnar Malm (tv) överlämnade på måndagen utrdeningen om höghastighetståg till infrastrukturminister Åsa Torstensson (th). Utredningen föreslår att höghastighetsbanor byggs på sträckorna Stockholm-Göteborg och Stockholm-Malmö och kostnadsberäknas till 125 miljarder kronor.
Flera stora projekt i höghastighetsjärnvägens spår
#Blir en höghastighetsjärnväg till Helsingborg verklighet innebär det starten för flera stora projekt lokalt.
#Station Knutpunkten måste byggas ut. Utredningen pekar på ett nära nog fördubblat antal passagerare när höghastighetstågen börjar gå.
#Höghastighetsjärnvägens huvudspår föreslås gå utmed E4:an och utanför Helsingborg söderut utmed E6:an för att vid Landskrona ansluta till det befintliga järnvägsnätet som då uppgraderas för högre farter än i dag.
Så blir det för passagerarna
#Enligt utredningens beräkningar skulle biljettpriset inte behöva bli högre än vad det i dag kostar att åka tåg till Stockholm. Förklaringen är att man räknar med ett ökat antal resande. Det skulle kompensera för de ökade kostnaderna med en helt ny bana.
#Sträckan Stockholm-Skåne skulle kunna trafikeras med 30 dubbelturer per dag, varannan utmed det västliga benet mot Helsingborg och varannan utmed det östliga benets mot Hässleholm. I båda fallen går tågen vidare mot Malmö.
#Det skulle ta två timmar och 13 minuter från Helsingborg till Stockholm. I dag tar samma sträcka drygt fem timmar.
Dyrt projekt med flera aktörer
#125 miljarder beräknas de båda höghastighetsbanorna kosta att bygga. Utredningen föreslår att staten står för knappt hälften (59) medan den andra hälften betalas av regionerna och kommunerna (19), EU (4) och tågoperatörernas banavgifter (43).
#Ett statligt projektbolag får i uppgift att driva bygget.
SKÅNE. Om 15 år skulle en höghastighetsjärnväg som tar skåningar till Stockholm i 320 kilometer i timmen kunna vara verklighet. Den skulle till och med vara samhällsekonomisk lönsam trots prislappen på 125 miljarder kronor. Då ingår också en likadan förbindelse mellan Stockholm och Göteborg. I går presenterades utredningen som konstaterar att höghastighetsjärnväg inte bara är något för det mer tättbefolkade kontinentaleuropa. Det kan fungera också i Sverige.
Från Jönköping och söderut föreslås ett nytt dubbelspår dras via Värnamo och Ljungby till Markaryd där det delar sig. Det västra benet går till Helsingborg och det östra till Hässleholm. Syftet är att nå så stora delar av Skåne som möjligt med höghastighetstågen. Benen går sedan ihop igen i Malmö-Lund.
— Vi har valt att gå fram åt båda håll. Hade vi bara valt Hässleholm hade det krävt stora investeringar i banan mellan Hässleholm och Helsingborg, säger utredaren Gunnar Malm.
Dragningen till Helsingborg innebär också att det finns möjlighet att gå vidare via en framtida fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör. Något som förespråkarna för en höghastighetsbana från Stockholm hela vägen ned till Hamburg gillar att höra. Men den fortsättningen är inte nödvändig för att få ekonomi i den svenska delen enligt Gunnar Malm.
— En höghastighetsbana till Helsingborg är bra i sig. Men på sikt kommer det att krävas ytterligare en fast förbindelse över Öresund, säger han.
I utredningen menar han att en sådan bör vara på plats kring 2025. Höghastighetståg hela vägen tror han dock att man får vänta på. Varken i Danmark eller Tyskland har man kommit särskilt långt med tankarna på höghastighetståg på de aktuella sträckorna.
Nu ska utredningen ut på remiss och infrastrukturminister Åsa Torstensson (C) hoppas kunna få in planerna i den ordinarie infrastrukturplaneringen som ska stå klar i början av nästa år. När och om det fattas ett beslut att bygga höghastighetsjärnväg är dock ännu oklart.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus