Fri hasch i Köpenhamn stoppas
En konkret modell för ett försök med att släppa haschet fritt ligger klart på
Köpenhamns rådhus. Men rikspolitikerna säger nej.
Köpenhamn. Enligt förslaget ska försäljningsställen i ett statligt monopol under tre år sälja hasch till alla som vill köpa.
Tanken var att den statliga försäljningen skulle underminera den kriminella haschmarknaden.
Men innan kommunpolitikerna, bland vilka det finns en majoritet för, ens röstat om förslaget sågas det av rikspolitikerna på Christiansborg.
För att hasch skall kunna säljas fritt krävs lagändringar i Folketinget. Men det finns det ingen majoritet för.
Regeringspartiet Venstre är ett av partierna som är emot.
— Det är ett sluttande plan som bringar unga i fara. Vi vet att haschrökning medför en stor risk att få psykiska sjukdomar och ofta leder vidare till missbruk av starkare droger, säger Venstres talesman i rättsfrågor, Kim Andersen.
Han får stöd av sin kollega hos de Konservative, Tom Behnke:
— Att göra hasch lagligt löser inga problem. Det är tvärtemot att vika ner sig för den kriminella miljön i Köpenhamn, säger han till nyhetsbyrån Ritzau.
Inte heller Socialdemokraterna eller Dansk Folkeparti är intresserade av ett försök med fri hasch i Köpenhamn.
Enligt förslaget skulle försäljningen ske under "avslappnade former" på kaféer eller i mera neutrala butiker, i stil med de svenska systembutikerna. I vilket fall skulle det finnas personal för att ge råd om bruket av hasch.
Förslaget avfärdar farhågorna om att fri haschförsäljning skulle öka antalet missbrukare. Förbrukningen av hasch är inte högre i de länder som avkriminaliserat hasch för eget bruk. Det hänvisas särskilt till Nederländerna, med sina haschkaféer, där förbrukningen är lägre än i Danmark.
En politisk majoritet i kommunen bestående av Socialdemokraterna, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten och Radikale Venstre går in för ett försök med avkriminaliserad haschhandel.
Borgerrepresentationen skickar förmodligen ett slutligt förslag till justitiedepartementet före jul. Men efter tisdagens uttalanden från rikspolitikerna lär förslaget aldrig föras ut i verkligheten.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus