Söndag 21 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 10 oktober 2009 kl. 04:00Uppdaterad 10 oktober 2009 kl. 09:12

Ifrågasatt fiske med Helsingborgsägd trålare

Helsingborgsbolaget Swedocean bedriver ett djuphavsfiske i Indiska Oceanen som ifrågasätts starkt av forskare och miljöorganisationer.


Bildmaterial

 Fredrik Johansson


HELSINGBORG. En stor del av fiskarterna alfonsino och orange roughy som fiskas upp ur Indiska oceanens djup dras upp av fabrikstrålaren Ocean Explorer. Den stora trålaren har Cooköarna i Stilla havet som hemmahamn, men en av ägarna finns på Hamntorget i Helsingborg.

Det är Coco Belfrage från Arild och hans hustru som äger det bolag som Ocean Explorer tillhör.

I senaste numret av magasinet Filter beskriver journalisten Fredrik Laurin ett antal stora fabrikstrålares metoder och hur de ständigt byter namn, flagg och ägare för att undkomma svartlistning.

Det var från Helsingborg en stor del av det industriella fisket på världshaven styrdes under 1970-talet. Under den tiden lärde sig Coco Belfrage branschen som anställd på affärsmannen Nils Wärgårdens bolag Joint Trawlers. Det började i liten skala med bytesaffärer med den sovjetiska fiskeflottan som passerade Öresund. Ett allt större kontaktnät bakom järnridån utvecklades till en världsomspännande verksamhet där Joint Trawlers i Helsingborg till slut omsatte mer fisk än någon annan aktör i världen. Man kontrollerade fabrikstrålare och kylfartyg från ett femtontal länder och skaffade sig fiskelicenser varhelst det fanns affärsmöjligheter.

Coco Belfrage gick vidare till Volvoägda företaget Wittesoch därefter blev han delägare i företaget Scandsea. Enligt reportaget i magasinet Filter sålde Scandsea fisk för över 700 miljoner kronor 1996 och hade dotterbolag eller egna kontor i sju länder. Under närmare ett decennium drog företaget upp torsk, bläckfisk och djupvattenfisken uer över hela världen till ett värde av mer än sex miljarder kronor. Men sedan några nyckelpersoner lämnat företaget försvann Scandsea i princip från branschen och Belfrage startade Swedocean som ett familjeföretag med kontor på Hamntorget i Helsingborg.

Fabrikstrålaren Ocean Explorer som delägs av Swedocean har sannolikt aldrig varit i närheten av hemmahamnen Cooköarna i Stilla havet, en ögrupp med generösa regler för såväl beskattning som fiskekontroll.

Ocean Explorer hette tidigare Polar Siglir med Belize som hemmahamn. För tio år sedan svartlistades trålaren efter tjuvfiske i Nordatlanten. Därefter har hon ertappats för olicensierat fiske innan Swedocean blev delägare i båten.

Numera är det Indiska oceanen som är Ocean Explorers arbetsområde. Där djuphavstrålar hon efter fisk som kan ersätta den utfiskade torsken och som är eftertraktad matfisk i Japan och USA. På flera hundra meters djup fångas alfonsino och orange roughy . Ocean Explorer landar runt 1400 ton per år och enligt reportaget i Filter utgör fartygets alfonsinofiske en fjärdedel av totalfångsten i Indiska oceanen.

Det industriella fisket efter de två sorterna är mycket kontroversiellt eftersom det sker helt oreglerat på internationellt vatten. Ingen vet säkert hur bestånden klarar sig. Orange roughy kan bli mer än hundra år gammal och blir inte könsmogen förrän efter minst 20 år. Forskarna befarar därför att det okontrollerade fisket kommer att leda till att ännu en art förs upp på listan över utrotade arter.

Att Ocean Explorers fiske sker utan något kontrollorgans insyn innebär att det kan klassas som IUU. Det är en term som FN använder och står för illegal, unreported or unregulated, det vill säga olagligt, orapporterat eller oreglerat. Om en av de tre uppfylls så kan fisket betecknas som IUU och leda till att båten svartlistas.

En av dem som anser att Ocean Explorer bedriver IUU-fiske är Matthew Giannini som är expert på fiskereglering och anlitas bland annat av FN. I Filters reportage betecknar han fartygets fiske som såväl oreglerat som orapporterat.

Fartygets ägare tillsammans med fyra andra rederier har bildat en organisation för frivillig rapportering och reglering av fisket i Indiska Oceanen. Men så länge det finns någon legalt bindande reglering är det IUU-fiske, anser Metthew Gianni.

En annan expert på området, Carl Gustaf Lundin, anser dock att det är en orättvis ståndpunkt. Han är chef för det marina naturskyddet inom organisationen IUCN som samlar ett stort antal miljöorganisationer. Coco Belfrage har anlitat det mediagranskningsföretaget Second Opinion för att granska innehållet i Filters artikel. Och i den granskningen uttalar sig Carl Gustaf Lundin positivt om det initiativ som de fyra fiskeföretagen i Indiska Oceanen har tagit.

Han anser att det är berörda länders fel att det inte finns någon reglering av fisket och att de fyra företagens egna organisation är bättre än ingenting. Oberoende observatörer har varit ombord och lämnat positiva rapporter om de fyras fiske. Samtidigt konstaterar Carl Gustaf Lundin att ingen vet hur bottentrålningen efter alfonsino och orange roughy påverkar beståndet och att det är högst oklart om man över huvudtaget bör fiska ett bestånd som reproducerar sig så långsamt.

Coco Belfrage anser att han bedriver ett ansvarsfullt fiske i Indiska oceanen. Trots att experterna hävdar att ingen vet, anser Coco Belfrage att de fyra rederierna har tillräckliga kunskaper för att inte äventyra beståndet.

— Vi som fiskar i området vet hur stort uttag det aktuella beståndet tål. Dessutom har de fyra rederierna gemensamt undantagit en del av Indiska Oceanen, motsvarande sex procent, där ingen fiskar efter orange roughy eller alfonsino.

Lars Andreasson lars.andreasso@hd.se042-489 91 55


Nyhetsrubriker

hd.se/sport

HIF bortaslog Djurgården

Fotboll 15:02 HIF bortaslog Djurgården på inför tomma läktare på Stockholms stadion. Rasmus Jönsson gav HIF ledningen i den andra spelminuten, ett mål som skulle komma att bli matchens enda. Resultatet får ses som rättvist, även om Djurgården tryckte på i slutet. Mer info kommer.
Till sportbloggen rapportering

Relaterat material

JUST NU

Södertälje-Rögle 0-0

Ishockey 16:56 Rögle har gjort en bra första period i kvalseriepremiären, men borde nog ha tagit ledningen i början. Sjögrenkedjan har varit pigg och skapat mycket. Följ matchen här på hd.se.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 3 kommentarer

Hundratals flyr isländsk vulkan

Reykjavik 15:44 En vulkan på Island har fått ett utbrott och tvingar över 500 människor att lämna sina hem. Utbrottet började med ett askregn över glaciären Eyjafjallajökull vid midnatt.
Läs mer

Ett anständigt liv?

Gunnar Bergdahl 11:44 De främlingsfientliga sverigedemokraterna har en kultursyn som kan få den vitaste skåning att blekna. Fräckt påstår man att Selma Lagerlöf skulle tillhöra supportrarna om hon hade levt i dag. Ty Nils Holgerssons bild av Sverige är deras. Röda stugor med helvita invånare. Dock undviker man i partitalen om Selma att nämna att hon var lesbisk. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 44 kommentarer

"Helsingborg är en öken när det gäller yngre dementa"

Helsingborg 13:38 Helsingborg är en öken när det gäller yngre dementa. Den kritiken kommer från både läkare och Alzheimerföreningar. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

”Det är åt helvete för mycket”

Skåne 14:25 Det är inte ofta man höra en kristdemokrat svära. Här är ett undantag:
– Åt helvete för mycket, säger Rolf Tufvesson, KD-ordförande i Helsingborg.
Läs mer

Relaterat material

Fick skadestånd - misstänkt för rån på nytt

LANDSKRONA 04:00 18-åringen var misstänkt för ett butiksrån i Landskrona förra hösten. Eftersom han friades från misstankarna fick han 19 000 kronor i skadestånd av Justitiekanslern. Nu är han polisens huvudmisstänkte i två nya rånutredningar. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 28 kommentarer

Citygross tar in yngre sommarjobbare

HÖGANÄS 15:34 Citygross är en av de privata arbetsplatser som tar emot även lite yngre sommarjobbare från 16 år. De testar ett nytt grepp i år och bjuder in alla intresserade till informationsmöte i Folkparken på onsdag klockan 18.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

"Det roligaste är att man har något att göra"

Helsingborg 11:14 När Lilian Johansson flyttade till Ättekulla i början av 1980-talet hade området inte världens bästa rykte. Med engagemanget i Granntjänsten kom trivseln och nu vill ingen flytta därifrån. Läs mer

Ny skolbrand i Ödåkra

HELSINGBORG 15:58 En mindre brand utbröt sent på lördagskvällen på nedlagda Norrlyckeskolan i Ödåkra. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

Fartfyllt flygplan fyller 50

ÄNGELHOLM 15:29 En välkänd men sedan drygt tio år pensionerad ängelholmsprofil fyller 50 år den här månaden. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

Bil började brinna på E6:an

Landskrona 14:12 En personbil började brinna på E6:an söder om Landskrona. Bilen tvingades stanna invid vägrenen och samtliga passagerare tog sig ur oskadda. Branden orsakade dock störningar i trafiken under en stund då det ena körfältet var blockerat.
Läs mer

Relaterat material

Aretha Franklin släpper nytt

Stockholm 12:58 Aretha Franklin, även kallad Lady Soul, kommer med nytt material i april. Billboard Magazine rapporterar att Franklin, som fyller 68 år den 25 mars, kommer att ge ut albumet på sitt eget skivbolag, Aretha's Records.
Läs mer

3 000 doser kokain under ett dygn

Stockholm 10:37 Ungefär 3 000 doser kokain konsumeras i Stockholms innerstad och de södra förorterna under ett dygn. Det visar mätningar av avloppsvattnet, uppger TV 4:s Kalla Fakta.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 6 kommentarer

Mångmiljardlöften i SD-manifest

Stockholm 14:24 Sverigedemokraterna lovar miljarder till pensionärer, familjer och försvar i sitt utkast till valmanifest, samtidigt som partiet vill behålla jobbskatteavdraget. Partiet ger dock inga besked om finansieringen.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 5 kommentarer

Oavgjort i Trelleborg

Fotboll 16:58 På Vångavallen spelade Trelleborg och Kalmar 1—1 (0—1) med mersmak för hemmalaget som hade en stolpträff på slutet.
Läs mer

Fem döda hornugglor

LÄSARNYHET 16:56 Jag pendlar mellan Landskrona och Helsingborg och har senaste tiden reagerat över många vad jag misstänkt varit trafikdödade hornugglor längs med Helsingborgs södra in-/utfart. Läs mer

Helsingborg vann i trist inramning

Fotboll 16:54 Helsingborg slog Djurgården 1—0. Läs mer

Käglorna stod kvar när Båstadkäglan föll

LÄSARNYHET 16:54 I lördagens hemmamatch mot serieledarna BK Bells från Bjuv fick Båstadkäglan kämpa rejält för att hänga med. Läs mer

Hat-trick av Marcus Ekenberg

Fotboll 16:54 Hemmalagets Marcus Ekenberg svarade för hat-trick när Mjällby i dag besegrade Gais med 3—0 på Strandvallen i årets andra omgång av allsvenskan i fotboll.
Läs mer


Aktuellt i Skåne

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Patrik Lundberg 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar



» Läs mer om Läsarnyheter

Fotboll

Ishockey


Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde

Hur kommer det gå för Rögle i kvalserien?

Lördagens helgbilaga ägnar vi åt livet på landet. Vi berättar om vårsådd och djurhållning, om elever som pluggar på naturbruksprogrammet och om bönders kärlek.
Läs mer

Stefan Holm vann den upphaussade höjdhoppsduellen mot Patrik Sjöberg.
Läs mer

"Tunt. Det är mitt första intryck av SVT:s nysatsning Jakten på Julia."Läs Anna-Karin Olssons krönika

678 matcher på två dagar. Det blir en hel del pingis i Åstorps idrottshall under helgen när årets upplaga av Vårspelen drog igång på lördagsmorgonen.Läs mer

Detektivarbetet är i full gång. Framför datorskärmarna i kommunhuset får nyfikna hjälp av medlemmar ur Bjäre släktring att utforska sina rötter.Läs mer

Vårkänslor? Knappast när vintern så envist vägrar släppa taget. Men förlora inte hoppet, från och med idag lördag, tar ljuset över och slår tillbaka mörkret.Läs mer

På söndag är det premiär för kvalserien i ishockey och för Röglefansen är det det femte året de får se sitt lag i kampen om de två elitserieplatserna.Till inslaget

Trots regnet letade sig Landskronaborna ner till tårtkalaset på Kasernplan. Det är ju inte varje dag man får möjligheten att fira en 597-årings födelsedag.Läs mer

Amanda Jenssen har spelat på The Tivoli. HD:s Hannes Grönberg var där.Läs mer

Det blev Willy Björkman som åkte ut i semifinalen i "Let's dance" under fredagskvällen. Juryn jublade och själv var Willy lättad över utslagningen.Läs mer

En levererande skyttekung räckte inte. Daniel Johnsson fick inte knäppa Warberg på näsan och framtiden är nu osäker för FCH-stjärnan.Läs mer

Vart fjärde år tar Lundakarnevalen över studentstadens gator. Det är lika säkert som amen i kyrkan och i år är det dags igen. City har träffat campusstudenten Evelina Lundell som är en av 5 000 ideella krafter.Läs mer

Hd.se reder ut begreppen. Kommer Rögle klara pressen, hur ser sportchefen på ännu en nervkittlande kvalserie och vilka lag kommer att slåss om segern.Läs mer

"Kvinnor pratar aldrig grillning överhuvudtaget. De suckar mest."Läs mer

Det blir mycket fläkt av Melodifestival på årets Landskronakarneval.Läs mer

Ramus Lindgren tränade under fredags förmiddagen med HIF:s A-lag. "HIF är ett lag jag kan tänka mig att spela i", säger han.Läs mer

Nu står det klart. Det blir ett tungviktsmöte redan i kvartsfinalen i Champions League när Zlatan Ibrahimovics Barcelona möter Arsenal.
Läs mer

Tiden som flyktingar blir allt längre för öringarna som flyttades undan tunnelbygget i Hallandsåsen. Någon återflytt av vuxna fiskar är inte aktuell förrän efter sommaren.Läs mer

"Här är det lätt att bli förvirrad som bilförare. Skall jag till höger eller vänster?"Läs mer

Karlshamnskonstnären Kent Viberg tröttnade på debatten om Lars Vilks provokation mot muslimerna – och gjorde en rondellhund av honom.
Läs mer

Aktuell: Säsongspremiär med "Så ska det låta" i SVT i kväll och släpper sitt första studioalbum i dagarna.Läs mer

En medarbetare på National Geographics har hittat en mycket sällsynt helsvart pingvin på ön Sydgeorgien sydost om Argentina.
Läs mer

Var med i hd.se:s tävling och vinn biljetter till Rögles hemmamatcher i kvalserien.Läs mer

Vår vinbloggare Magnus Ericsson tipsar om helgens vin. Denna gången skriver han om primitivo och zinfandel.
Läs mer i Magnus vinblogg

Nu är det definitivt. Furulund är till salu.Läs mer

Nicky Lilja åker till Guatemala för att berätta hur svenska kvinnors situation ser ut.Läs mer

Tre Helsingborgare var med på arbetsförmedlingens första jobbsökarresa till Norge.Läs mer

Rise Milton trodde på S.T.I.C.S featuring Ladah inför onsdagens Popkorn-final och vice versa. Juryn fastnade för Rise Milton som har fått en smakstart på karriären.Läs mer

Hur låter trösten? Kanske som lul, nenni, delilol eller vyssan lull. På Drottninghög kan du nu lyssna på vaggvisor på 23 olika språk.Läs mer

Bilen saktar ner och rullar sakta förbi huset. På gården står en bil. "Såg du numret?"Läs mer

En första hjälpen-guide för djur i mobilen prisades i går på Swedish e-Learning Awards.Läs mer

Vem sa att konsten inte kan förändra världen? Sinziana Ravini resonerar kring Lars Vilks öden och äventyr.Läs mer

Helsingborgaren Saana Azzam, 22 år, var en av fem tävlande till att bli årets ekonomistudent.Läs mer

Annonser

Toyota Avensis 2.2 D-4D 177Hk -07Grå 5.170 mil
Pris: 189.900 kr

Kia Cee´d crdi eco -09Beigemet 1.186 mil
Pris: 134.500 kr

Nissan Interstar L2H2 120 dCi 1 395 kr/mån -07Silvermetallic 11.100 mil
Pris: 143.600 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

Citroën C4 1.6I SX -05M.grå 8.862 mil
Pris: 89.900 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information

statistikräknare