Lördag 13 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 21 oktober 2009 kl. 04:00

Vart tar gamla mobiler vägen?

Har du också några gamla mobiler i byrålådan? Du är inte ensam. Det ligger 15 miljoner mobiler och skräpar i de svenska hemmen.


Bildmaterial


SKÅNE. Varje år köper svenskarna drygt tre miljoner mobiltelefoner. Men bara en miljon lämnas till återvinning. Vart tar resten vägen?

Det är ett mysterium som får Elkretsen, som ansvarar för insamlingen av elektronikskrot i Sverige, att lägga pannan i djupa veck.

Gamla uttjänta mobiler kan innehålla återvinningsbara metaller. Genom att ta hand om dem kan man minska uttaget av nya råvaror och spara energi. Bra för miljön, helt enkelt.

— Det kan finnas ovanliga metaller som palladium och platina, med speciella elektriska ledningsegenskaper, säger Jan-Olof Eriksson, vd på Elkretsen i Stockholm.

Mobilerna hamnar inte i soppåsen i någon större utsträckning. Det visar så kallade plockanalyser av hushållens avfall, där man öppnar upp och går igenom innehållet i en viss mängd soppåsar.

— Men vi får ändå inte in mobilerna i våra system.

Ett försök att samla in gamla mobiler var kampanjen Mobilkomposten, som hade insamlingsboxar ute i radio- och tv-affärer. Bakom den kampanjen stod en ideell organisation. Men den rörde bara fungerande mobiler, eftersom man måste ha speciella tillstånd för att samla in avfall som skrotade mobiler.

Nej, de undersökningar som Elkretsen och Teliasonera gjort bland sina kunder visar i stället att folk väljer att behålla sina gamla mobiler och inte lämna in dem till återvinningscentralerna.

Det är av flera skäl, tror Jan-Olof Eriksson. Det kan finnas känslig information. Man kanske tänker att ungarna vill ha mobilen. Eller så funkar den fortfarande så bra att det känns fel att slänga den.

Det betyder att det ligger cirka 15 miljoner mobiler och skräpar i svenska byrålådor, enligt Elkretsens beräkningar.

— Småprylar som inte slinker ner i soppåsen hamnar lätt i byrålådan. Om du tittar i dina byrålådor – har du några mobiler där? frågar Jan-Olof Eriksson.

— Jo, det har jag...

— Jag har någon liggande själv också, kan jag tillstå, säger han och skrattar.

Men det pågår olika försök i landet. I Malmö finns det särskilda mobilautomater bredvid burkautomaterna i butikerna. På andra orter provar man med särskilda kärl för småelektronik i hyreshusområdenas miljörum.

— Vi tittar på hur man kan förbättra insamlingen av mobiler. Det ska bli en långsiktig lösning som är hållbar och kan förankras hos den breda befolkningen.

Nicklas Nordström nicklas.nordstrom@hd.se042-489 91 41


Nyhetsrubriker

Stökigt vid ungdomsfest

HELSINGBORG 11:12 Det blev kaosartat när återkommande Club Monte hade fest i Jacob Hansens hus på fredagskvällen. Ungdomar som köpt biljett kom aldrig in. Läs mer

ALLSVENSK PREMIÄR

Olympia redo för premiären

Fotboll 13:09 Olympias matta ligger redo för allsvensk premiär på söndagen. HIF-truppen har gjort två träningar och den ser ut att hålla fint. Backen Erik Wahlstedt kan inte spela söndagens match mot Brommapojkarna på grund av hans skadade hälsena
Läs mer

Relaterat material

Webb-tv

Rögle avslutar borta mot Modo

WEBB-TV/ISHOCKEY 12:55 I dag spelas den sista omgången i Elitserien. Rögle är i Örnsköldsvik för möte mot Modo. Här är förutsättningarna inför matchen.
Läs mer

Relaterat material

Truck stod på näsan

HELSINGBORG 12:43 I flera timmar arbetade bärgare med att få en truck med container på rätt köl igen i Västhamnen. Läs mer

Bland tomtar och troll på nätet

IT & Teknik 11:06 Appropå trollen som härjar på nätet. Anonyma påhopp, falska Facebookgrupper och provokativa kommentarer – de som medvetet retar upp folk på nätet har döpts till troll. Är det så att vi alla blir elakare bakom skärmen? Och hur ska man bemöta trollens provokationer?
Läs mer

Några frågor

Helsingborg 13:23 Hur började det här? - Jag pendlade mellan Ödåkra och Malmö under tre år och det var ofta förseningar och inställda tåg. Jag håller också på med musik på hobbynivå och så bubblade det fram att jag kan göra en låt av det här. Den här vintern har den blivit högaktuell igen. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

"Det är de ungas år i år"

Torgny Nilsson 04:00 "Det är de mycket unga debutanternas år i år. Jag tror att Anna Bergendahl kommer att ta det med sin countritintade "This is my life", den femte balladen i fältet." Läs Torgny Nilssons krönika inför Melodifestivalsfinalen här.
Läs mer

Relaterat material

TRÄNINGSMATCH

BoIS-Lyngby 1-1

Fotboll 13:23 Landskrona BoIS träningsmatchar idag mot danska Lyngby. Här på hd.se får du det viktigaste från matchen.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Nedskräpning och böter

Ledarbloggen 13:04  Förslaget kom ursprungligen från Helsingborgs kommunalråd Peter Danielsson (M). Han skrev till justitieminister Beatrice Ask och föreslog att parkerings- och ordningsvakter skulle få rätt att bötfälla människor som skräpar ner. Läs mer

Vem vänder du dig till när det krisar?

LIV & LUST 10:50 Vännerna, partnern, kollegorna eller släkten. När vi krisar behöver vi någon att prata med, kanske hålla i handen. Men medan män helst pratar med en kvinnlig partner pratar kvinnan med sin man – och med den kvinnliga väninnan. En skillnad som kanske är på väg att luckras upp. Läs mer

Relaterat material

Slut med billiga parkeringar i centrum

ÄNGELHOLM 04:00 Rejäl höjning av taxorna och slut med gratisparkeringar på Nya torg och Thulingatan. Kommunen försöker sig på ett helhetsgrepp för att få färre stillastående bilar i centrum. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 22 kommentarer

Koljonen häpen "På spåret"-segrare

Stockholm 11:58 Hon hade inte sett ett enda avsnitt. Tretton veckor senare tog Johanna Koljonen hem finalen i "På spåret" tillsammans med Marcus Birro. "Det var oväntat" säger Koljonen till TT Spektra.
Läs mer

Relaterat material

Klassiskt snitt på klassiker

teater 11:16 Björn Gunnarsson hittar en Tjechov-trogen uppsättning av ”Onkel Vanja” på Helsingborgs Stadsteater som tar texten på allvar och håller fokus fram till en gnisslande final.
Läs mer

Danskt bröd belastar svensk miljö

SKÅNE 04:00 Miljöregler i Danmark sätter stopp för danskt vete i bröd som bakas på andra sidan Sundet. Istället kör tunga lastbilar skytteltrafik till Sverige i jakt på brödvete. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 6 kommentarer

Samhällsinformation eller politisk propaganda?

LANDSKRONA 04:00 Knappt hade beslutet om kommunens nya bostadssatsning röstats genom förrän ett informationsblad signerat FP och M landade hemma hos Landskronaborna. Ett sätt att göra politik av information, menar Niklas Karlsson (S). Läs mer

Senast kommenterat Totalt 15 kommentarer

Bristol - den musikaliska staden

Stockholm 13:22 Bristol har utnämts till Storbritanniens "mest musikaliska stad". Läs mer

Söderköpings kommun bröt mot lagen

Stockholm 13:15 Konkurrensverket slår Söderköpings kommun på fingrarna för lagbrott i en upphandling av äldreboenden. Läs mer

Björklund: Skatterabatt för forskare

Västerås 13:02 Folkpartiet vill ha skatterabatter för utländska forskare och mindre forskningsföretag och avdragsrätt för forskningsdonationer. Läs mer

Två anhållna för mord i februari

Stockholm 12:46 En 35-årig man och en 64-årig kvinna har gripits och anhållits misstänkta i utredningen om mordet på en 31-årig man i Rotebro norr om Stockholm den 9 februari. Läs mer

Myhrer trea

Fotboll 12:44 Bronsmedaljör i OS för ett par veckor sedan. Läs mer


Aktuellt i Skåne

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Johannes Sundblad 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar



» Läs mer om Läsarnyheter

Fotboll

Ishockey


Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde

Har du börjat få några vårkänslor ännu?

Här har vi samlat allt material om hoten mot Lars Vilks. Läs artiklar, se webb-tv och läs vad som tidigare har hänt.
Till temasidan

Kran 19 i Helsingborgs Hamn har utsetts till Sveriges snyggaste kran av Svensk Hamntidning.Läs mer

Engelholms poängmaskin Linnéa Jönsson blir en nyckelspelare i jakten på SM-guld i Landskrona.Läs mer

Några frågor till Helsingborgsaktuelle Markus Krunegård, som turnerar med sina album "Lev som en gris, dö som en hund" och "Prinsen av Peking".Läs mer

Efter stor dramatik stod författaren Marcus Birro och filmkritikern Johanna Koljonen som segrare i årets upplaga av På spåret.Läs mer

Haldex har fått en order på fyrhjulssystem till Volvo personvagnar, som är en fortsättning på det existerande programmet för Volvo.
Läs mer

"Fredrik Lindström bar fluga igår. Det gjorde han helt rätt i".Läs Birgitta Johansson tv-krönika

Försäkringsbolagen uppmanar husägare till förebyggande åtgärder mot en eventuell kraftigare vårflod än vanligt.Läs mer

Sjökapten Göran Svensson har bytt ett två hundra meter långt fartyg mot en segelbåt på tio meter. Bort från sjön kommer han inte. – Jag har alltid varit till sjöss, säger hanLäs mer

På måndag startar sommarens största vägarbete i Skåne. E4 och E6 utanför Helsingborg och en bro vid trafikplats Kropp ska renoveras.Läs mer

Potät, kartoffel, pantoffel, jordpäron, pära eller plugg – kärt barn har många namn.
Läs mer

Med två dagar kvar till HIF:s hemmapremiär i allsvenskan rätar Sportsnack ut de sista frågetecknen kring den rekordtidiga serien.Läs mer

Så var det helg igen! Och dags att rekommendera ett par viner.
Läs Magnus Ericssons blogginlägg

Gorillaz nya skiva innehåller oförutsägbara låtar, Amy Macdonalds texter är tröstrika och okonstlade och Tobias Fröberg har satsat på kärleken som tema.
Läs mer nedan eller klicka här för fler skivrecensioner

De 17 omhändertagna hundarna kommer att säljas och omplaceras, det beslutet fattades i onsdags.Läs mer

Den nya belysningen på Stortorget är inte bara dyr. Det finns de som också tycker att den är ful.Läs mer

Favorittippad och höjd till skyarna. Men Anna Bergendahl låter inte framgången i schlagern stiga henne åt huvudet. I stället håller hon det kallt.Läs mer

Det är nyförvärvet Ardian Gashi och Marcus Lantz som ska dela på HIF:s centrala mittfält. Se norrmannen berätta hur man ska dela på uppgifterna.
Läs mer

Det blir Scooter som gör den officiella låten till ishockey-VM 2010. Det är den tyska technogruppens låt "Stuck on replay" som ska få publiken att sjunga med på matcherna. Se videon här!
Läs mer

"Det var nära att det inte blev en krönika denna vecka. Häromdagen, nånstans mellan förmiddagskaffet och lunchen, råkade jag låsa in mig i ett ytterst sällan använt intervjurum här på redaktionen."Läs Jenny Peterssons krönika

När popplarna utmed golfbanan i Brohusen fälldes flyttades ett 20-tal bisamhällen vårdslöst och biodlaren Sten Ahl riskerar att förlora värdefulla drottningar.Läs mer

Brooklyn är synonymt med den amerikanska matkulturen. Här serveras aldrig två korslagda sparrisar, utan det är rejäla upplägg som gäller.Läs vad vår krogrecensent tyckte om Brooklyn

Åtta prestigefyllda priser ska delas ut inför ögonen på 800 åskådare i februari nästa år. HD väljer att storsatsa på en stjärnspäckad idrottsgala.Läs mer

Bland veckans filmrecensioner hittar vi den krigskritiska filmen Green Zone, den allvarliga men sentimentala Remember me och en stjärnspäckad musikal.
Läs mer nedan eller klicka här för fler filmrecensioner

Helsingborgstjej har fått pris som Årets unga entreprenör. Stipendiet på 100 000 kronor får hon för det ekoföretag som hon startade på gymnasiet.Läs mer

I fjol gick det bra. I år nekar kommunen tillstånd. Det blir ingen studentfrukost med alkohol på Bahnhof Bar.
Läs mer

På torsdagen invigdes den officiellt, Helsingborgs "nya" turistbyrå har intagit Dunkers kulturhus.Läs mer

Listan, som pappa Johnny plitade ner åt henne, tar stor plats när Rosanne Cash uppträder på KB i Malmö. Men hon imponerar också stort med sina egna låtar.Läs mer

Flygteknikutbildningens köp av en Cessna från USA blev inkörsport till praktik för några elever.Läs mer

Dags att fortsätta jakten på världens mest prisvärda vin - eller snarare världens mest prisvärda viner - för som jag skrev i första inlägget i den här serien - det lär finnas fler än ett!Läs mer

Danmarks drottning Margrethe II kommer att firas kungligt när hon fyller 70 år den 16 april.
Läs mer

Nyfiken på... Renée Fors, ordförande i Ängelholms Brottarklubb.
Läs mer

Musiktjänsten Spotify fortsätter att gå med förlust.Läs mer

R Kelly ställer in sin Europaturné. R'n'b-stjärnan har fått problem med stämbanden och beordrats att vila rösten i minst en månad. R Kelly skulle ha framträtt i Sverige den 25 mars.
Läs mer

Sju småbarn har dött och 37 har skadats när de burits i "babyslungor", skriver Berlingske Tidende.Läs mer

Elinor Skogar är barnflicka i någon annans hem, men hon är ändå sin egen.Läs mer

Helsingborgs ledande byggpolitiker Joakim Andersson platsar inte i Moderaternas A-lag i höstens kommunval. Han delar ödet med två andra M-herrar med tunga uppdrag.Läs mer

Annonser

Volvo XC70 II D5 AWD Summum -08Seashell beige met 4.215 mil
Pris: 349.900 kr

Mercedes-Benz A 150 5D med Glastak -06Svart 11.946 mil
Pris: 99.900 kr

Mercedes-Benz SLK 200 komp -06Silvermet 1.825 mil
Pris: 289.500 kr

Saab 9-5 VECTOR GRIFFIN SEDAN. 2.3T BIOPOWER -09Jet black, metallic 7.160 mil
Pris: 259.900 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information

statistikräknare