Stora skillnader när Skåne vaccineras
Smittskyddsläkaren i Skåne, Hans-Bertil Hansson, sa på fredagen att vaccineringen mot svininfluensan troligen "gått väldigt bra" på grundskolorna i länet. Tidningens koll tyder på stora variationer mellan olika bostadsområden.
SKÅNE. Enligt förhandsbeskeden skulle omkring 70 procent av grundskoleeleverna i Skåne vaccinera sig mot svininfluensan. När skolvaccineringen avslutades på fredagen verkade prognoserna stämma.
— Sammantaget över Skåne, så är det min förväntan att det har gått väldigt bra, sa länets smittskyddsläkare Hans-Bertil Hansson.
En rundringning som tidningen gjort tyder på stora skillnader mellan olika bostadsområden.
Karin Stenström, som samordnar vaccineringarna mot svininfluensa i Drottninghög och Husensjö, säger att omkring hälften av skolbarnen i de två stadsdelarna har vaccinerats.
— På vissa ställen har de tackat ja först, men sedan har de inte dykt upp. Så det har blivit något färre än vad som var sagt från början, säger hon.
Därmed fortsätter trenden från vaccineringen på barnavårdscentralerna. De låga siffrorna skylls i första hand på en omfattande ryktesspridning om vaccinets farlighet.
Är det framför allt i invandrartäta områden som man väljer att inte vaccinera sig?
— Ja, det är ju så, tyvärr. Och det är samma i Malmö. Så det är inget exceptionellt för Helsingborg, säger Karin Stenström.
Enligt Hans-Bertil Hansson är det svårt att göra något åt åsiktsskillnaderna mellan områden där 90 procent av eleverna vaccinerats och områden där bara hälften av föräldrarna gett klartecken för vaccinering.
— Det var tydligen en väldig spridning i staden. Men det är nog något som man får räkna med. Positiva trender förstärks där de finns och negativa trender förstärks där de finns.
Enligt Hans-Bertil Hansson kan föräldrar som först tackat nej till vaccinering, men som nu ändrat sig, få barnen vaccinerade i samband med sin egen vaccinering. Samma gäller tonåringar som inte studerar på gymnasiet.
På fredagen bestämde primärvården i Helsingborg att gå tillväga på ett annat sätt.
— Många har varit borta, på praktik eller lägerskola eller varit sjuka, och då bestämde vi att det kommer att bli ett uppsamlingsheat, men vi kan inte idag säga när detta blir, eftersom vi inte vet om vi har tillräckligt med vaccin, säger Karin Stenström.
Region Skåne uppger att det överlag varit många som vaccinerat sig i Ängelholm. På vissa skolor ska det handla om över 80 procent.
Tidningen har förgäves sökt ansvarig vårdpersonal i Landskrona.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus