Arga föräldrar i Köpenhamn
Ett förslag att spara pengar i Köpenhamn har väckt hård kritik. Under gårdagen
utsattes 17 förskolor i Köpenhamn för blockad i ett försök att påverka
politikerna inför dagens val. Föräldrar ställde sig helt sonika framför
förskolornas dörrar så att det inte gick att lämna sina barn.
Skåne. Aktionen var en protest mot att politikerna i Folketingets barn- och ungdomsutskott i fredags bestämde att 47,7 miljoner danska kronor ska sparas inom barnomsorgen.
— Vi kan inte acceptera att politikerna saknar mod och vilja att hitta finansiering för neddragningarna utanför barnområdet, sa Nina Reffstrup talesman för Köpenhamns föräldraorganisation (KFO) i ett pressmeddelande i går.
Föräldrarna höll också en blöjaktion utanför Köpenhamns rådhus i går strax efter lunch. I genomskinliga plastpåsar dumpade de använda blöjor till politikerna. Logiken i det var att om det blir färre pedagoger på förskolorna kommer de inte att hinna hjälpa barnen, till exempel när de ska på toaletten. "Ska vi behöva sätta blöjor på våra annars blöjfria barn?" skrev KFO retoriskt.
Till Berlingske.dk har Socialdemokraternas talesman Jesper Christensen, sagt att det är orealistiskt att tro att det kommer en alternativ lösning innan dagens val.
I går hölls också en aktion utanför TV2 i Köpenhamn. Föräldraföreningen hoppades kunna nå politikerna som skulle delta i avslutningsdebatten i tv-programmet Lorry.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus