Avblåst tak och stängd bro
Skåne. Delar av ett plåttak vid Sorgenfrivägen i Malmö blåste iväg och en lastbil ställde sig på tvären på Öresundsbron. De hårda stormvindar som SMHI har varnat för nådde Skåne för ett par timmar sedan.
Det finns inga uppgifter om att någon skadats av plåtbitarna som blåst iväg från huset på Sorgenfrivägen i korsningen med Nobelvägen. All trafik på Öresundsbron är avstängd till följd av lastbilsincidenten. Här är det oklart om någon skadats.
Skånepolisen har bemannat upp ledningscentralen för att klara den förväntade anstormningen av larmsamtal.
— Strax efter klockan 15 inträffade en olycka på E 6 utanför Lomma mellan en lastbil och två personbilar. En lastbilschaufför fick problem med taket på sin bil i samband med blåsten, säger Calle Persson vid Skånepolisen till TT.
Även räddningstjänsten har höjt sin beredskap och på SOS Alarm tänker man ta hjälp av närliggande distrikt om trycket blir för kraftigt.
De hårda vindarna över Danmark och Sydsverige har blåst omkull en lastbil på Lilla Bältbron mellan danska Jylland och ön Fyn. Trafiken har stängts av i båda riktningarna, skriver nyhetsbyrån Ritzau.
Under eftermiddagen och kvällen kommer länsstyrelsen i Skåne att stå i ständig kontakt med berörda myndigheter för att få en helhetsbild och samordna informationen.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus