Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 23 november 2009 kl. 10:29Uppdaterad 23 november 2009 kl. 15:13

"Man kan inte bara ge upp och höja skatten"

Vad är det som sker i regionens förvaltningar? Är det effektiviseringar eller är det besparingar? Oenighet råder.


Bildmaterial

Arkivfoto: Tobias Andersson 


SKÅNE. Catharina Blixen-Finecke (M) är ordförande i Vårdproduktionsberedningen som är den nämnd som har ansvaret för den vård som regionen ger. Hon pekade i sitt anförande på att det effektiviseringsarbete som majoriteten initierat gett oerhört mycket tillbaks.

— Ute i förvaltningarna har man nu bättre organisation, mer patientfokus, bättre kvalitetsarbete, man följer utarbetade vårdprocesser. Fokus ligger på vårdproduktionen, säger hon.

Men det är en verklighet som socialdemokraterna betraktar som en besparing, inte en effektivisering. Och den gör att personal och patienter far illa. Det måste till mer pengar för att täcka det underskott som finns. Annars blir effektivitetsarbetet enbart ett besparingsarbete menar S.

— Ni har ju inte de rätta resurserna för att klara det. Med den strama ekonomi som finns. Det går inte att genomföra den politik som ni så vackert talar om. Ni måste vara beredda att plocka fram de resurser som krävs. Annars blir det bara vackert prat i fullmäktige och inget annat, säger Uno Aldegren (S).

— Förvaltning efter förvaltning har kommit i balans och lyckats i sitt arbete. Det är ju någonting som vi verkligen ser, säger Catharina Blixen-Finecke

Uno Aldegren ser dock verkligheten totalt annorlunda.

— Det har ju inte lyckats hittills. Det handlar bara om att spara och att budgeten ska hållas. Det andra spåret ni driver är att centralisera och att utsätta verksamheterna för konkurres.

— Men vi har ju levererat. Vi har ju en högre produktion än någonsin. Så säg inte att det inte händer någonting. Men man måste våga hålla i. Man kan inte bara ge upp och höja skatten, säger Catharina Blixen-Finecke.

Fler händer i vården, satsningar på kollektivtrafiken, satsningar på personalen med heltid som rättighet och deltid som möjlighet. Det är något av vad Vänsterpartiet vill satsa på i sitt budgetförslag. Vilmer Andersen försvarade partiets förslag att höja skatten.

— Det går inte att effektivisera och rationalisera bort underskottet som region Skåne har. Det krävs en skattethöjning, säger han.

Han menar att reformen med Hälsovalet skapat svårigheter för äldre multisjuka och helst skulle han vilja ha ett offentligt drivet Hälsoval utan privata interessen.

— I Hälsovalet får inte de multisjuka den vård de behöver, säger han.

Ett uttalande som fick folkpartiets Gilbert Tribo som är politiskt ansvarig för reformen att undra.

— Vad bygger du detta på? Har du andra uppföljningar än vad jag har tillgång till? Och vad är ditt alternativ?

— Jag har fått mail och samtal från patienter och personal som är drabbade. Tre vårdenheter har också på en konferens berättat om att det inte är tillräckligt mycket pengar i hälsovalet, svarar Vilmer Andersen.

— Jag kan berätta om samtal och mail som säger precis tvärt om. Men självklart fungerar det inte direkt och självklart ska vi göra justeringar och förbättringar. Och det gör vi nu, säger Gilbert Tribo.

Uno Aldegren (S) ställer frågor om att majoriteten i nästa års budget beslutat sig för att lyfta in den pensionsskuld som legat utanför redovisningen under många år. Just nästa år betyder det, även om det kan låta konstigt, en minskad skuld som bokföringstekniskt innebär en pluspost. Den bidrar till att förbättra majoritetens resultat avsevärt under nästa år. Men redan året därpå slår det tillbaks och innebär ett prognostiserat totalt underskott för regionen på närmare 800 miljoner kronor.

Att majoriteten väljer att lyfta in skulden just i år har de inget uttalat svar på. "Det måste göras någon gång och då blev det i år", har Jerker Swanstein (M) tidigare sagt.

Anders Åkesson sade också från talarstolen att det ekonomiska läget är kärvt och att det är en stram budget som majoriteten lägger. Han öppnade också för en skattehöjning någon gång i framtiden. Ord som hans politiska kollegor i alliansen inte uttalat i prognoserna om framtiden.

— På grund av det ekonomiska läget det kan det bli möjligt att man får diskutera en skattehöjning. Men där är vi inte ännu, säger Anders Åkesson (MP).

Björn Söder presenterar sitt partis budgetöverväganden. De handlar bland annat om att kraftigt skära ned i kulturnämnden budget. För de knappt 80 miljoner man tar bort vill man istället ha fri barnsjukvård upp till 18 år, ett krav som man har gemensamt med både socialdemokraterna och vänsterpartiet. I dag ligger gränsen för fri barnsjukvård på 12 år.

Man vill också återinföra närakuterna nattetid på flera ställen i länet, förbättra den palliativa vården och se till att äldre får en mer näringsrik mat. Man vill dessutom få bort kostnaderna för vård av gömda flyktingar och asylsökande. Utöver det ska det bland annat sparas på tolkar och mångkultur i linje med partiets allmänna kritik mot det mångkulturella samhället.

De prioriteringarna imponerade dock inte på de andra partierna.

— Sverigedemokraterna vill ta bort närmare 80 miljoner kronor ut kulturbudgeten. Sverigedemokraterna är ett kulturslaktarparti, säger Rolf Tufvesson (KD).

Han menar att majoriteten klarar verksamheten utan att behöva ta pengar därifrån.

— Rolf Tufvesson kallar oss kulturslaktare Det är vi absolut inte men vi måste göra prioriteringar. Det är politikers ansvar, säger Björn Söder.

Flera talare menar att partiets förslag är populistiska och inte ekonomiskt möjliga att genomföra.

— Det är borgerlig politik med lite främlingsfientlighet. Jag tror inte att papperslösa flyktingar räcker för att hitta den besparingen, säger Uno Aldegren (S).

— Det är mycket man vill göra och allt ska tas från kulturen. Det är allmänna bilder. Allt ska tas från kulturen och den vården som asylsökande och gömda flyktingar. Det räcker inte, säger Anders Åkesson (MP).

Björn Söder hävdade dock att deras budget visst går ihop.

— Vi förhåller oss till den verklighet som finns. Så enkelt är det. Det är viktigt med en budget som prioriterar kärnverksamheterna, säger Björn Söder.

Socialdemokraternas Uno Aldegren menar att majoritetens budget innebär orimliga besparingar på verksamheten. Därför behövs en skattehöjning för att klara den verksamhet som finns i dag.

Jerker Swanstein (M) menar att den socialdemokratiska budgeten med en skattehöjning bara skickar in pengar i den verksamhet som finns i dag utan att göra någonting åt den.

— Det ni gör genom att höja skatten innebär att ni fryser förändringsarbetet. Vi gör precis tvärt om, säger Jerker Swanstein.

— Bara för att man höjer skatten är det väl inget som säger att man inte gör någonting annat. Det som sker nu är ju att allt utvecklingsarbete stannar av eftersom man ska försöka komma i ekonomisk balans, säger Uno Aldegren.

Regionstyrelsen ordförande Jerker Swanstein (M) inledde budgetdebatten strax efter klockan 10 idag. Han berättade att budgeten präglas av bland annat finansoron och menade att socialdemokraternas präglas av att det är den sista inför ett val.

— Femklövern lägger en budget med överskott grundad på oförändrad skattesats och oförändrade patientavgifter, säger han.

Han radade dessutom upp flera andra saker där man inte ändrar något, exempelvis löner för centrala chefer och arvoden till politiker.

— 2010 års budget är en stark budget trots det ekonomiska läget. Det är en ansvarsfull budget för Skåne, säger han.

Av motsatt uppfattning var inte överraskande socialdemokraternas regionråd Uno Aldegren.

— Det här är en av de sämre budgetar jag har läst. Det saknas en riktig analys av Region Skånes ekonomiska läge, säger han.

Planerna på att slå samman förvaltningarna för Universitetssjukhuset i Lund och dess dito i Malmö skapar debatt. I morse fördes frågan in i budgeten efter ett extra regionstyrelsemöte. Socialdemokraterna tycker det är otroligt dåligt skött medan majoriteten menar att det bara är en konsekvens av det arbete med att effektivisera sjukhusen som pågått under en längre tid.

Peter Ferm 042-489 90 93

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Eurovision Song Contest

"Loreen, hon är X-faktorn"

Schlagerbloggen Folk hemma i stugorna är glada. Loreen är ännu gladare. Och Christer Björkman, han är gladast av dem alla.
Läs krönikan här

Relaterat material

hd.se/sport

Commander Crowe vann Elitloppet

Stockholm Svenskfödda Commander Crowe med belgaren Christophe Martens i sulkyn vann Elitloppet i trav på Solvalla.
Läs mer

Allt är inte fröjd mellan S och LO

Stockholm Röda rosor, stormande applådåskor och stående ovationer. Den förre ordföranden för IF Metall har talat vid LO-kongressen.
Men som ny S-ordförande fick Stefan Löfven också med sig några möjliga trätoämnen därifrån.
Läs mer

Hickory på väg tillbaka på golfbanorna

LANDSKRONA Äppelknyckarbyxor, pullover, fluga och flotta huvudbonader. Är det visning av nytt golfmode? Nix, de ovanligt elegant klädda spelarna som på söndagen kunde ses från Glumslövsvägen gick en hickorytävling. 25 herrar och en dam. Läs mer

Sommarsäsongen fick flygande start på Kullen

KULLABERG Strålande sol och sommarvärme gör lätt att det blir omfattande trafik upp till Naturum och Kullens fyr.
Läs mer

Följ med till djursjukhuset

Veterinärerna I veckans avsnitt får hunden Vega genomgå en speciell procedur innan parning, och vi lär oss hur ett vattenpass och chip används vid mätning av ponnyhästar.
Till programmet

Trädgårdsrundan växer ut på nätet

Bostad På fredag inleds den elfte Trädgårdsrundan i Nordvästskåne. Bland nyheterna finns en ambitiös satsning med egen hemsida och fototävling. Läs mer

Båträddning efter fall på Kullaberg

Höganäs En 13-årig pojke föll på söndagen ner mellan två klippor på Kullaberg.
Läs mer

Motorcyklist till sjukhus efter krock

Ljungbyhed Vid 14.30-tiden på söndagen inträffade det en trafikolycka i korsningen Bankgatan och Storgatan i Ljungbyhed.
Läs mer

hd.se/sport

Nystrand tog silver på 50 m fritt

Simning Sverige tog tre medaljer under EM:s avslutningsdag. Stefan Nystrand var bäst med silver på 50 m fritt medan damlaget på 4x100 m medley överraskade mest.
Läs mer

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Franska öppna mästerskapen

Larsson föll direkt i Paris

Tennis Johanna Larsson kan av allt att döma glömma OS i London. Förlusten i första omgången i Paris blev ödesdiger. Men Sofia Arvidsson är plötsligt aktuell.
Läs mer

Handgranaten sprängdes - misstänkt mordförsök

Hyllinge Vid ettiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hittades under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Hälsostaden försenad och dyrare än väntat

ÄNGELHOLM Hälsostaden är försenad och fördyrad. Hösten 2010 var beskedet att det skulle byggas och flyttas 2012. Prislappen låg på 550 miljoner kronor. I dag beräknas sjukhusbyggena till 815 miljoner. Invigning blir det inte förrän tidigast 2016. Läs mer

Det finns 12 kommentarer till artikeln

12 kommentarer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Lindberg tappade sista dagen

Golf Golfspelaren Pernilla Lindberg ledde Europatourtävlingen Tyska öppna inför söndagens avslutning. Läs mer

Genombrott för Allansson

Segling Utan svenska OS-seglare på plats i nederländska Medembliks världscupregatta klev Björn Allansson fram och tog en andraplats i finnjolle på lördagen. Läs mer

Farc lovar släppa journalist

Bogota Den colombiansk vänstergerillan Farc meddelade på sin hemsida på söndagen att man kommer att frige den franske journalisten Romeo Langlois på onsdag. Läs mer

Två döda i drunkningsolycka

Stockholm En kvinna omkom på lördagen när hon försökte rädda sina två barnbarn, sju och nio år gamla, från att drunkna vid Sätrabadet i sydvästra Stockholm. Läs mer

Bildt fördömer massaker i Syrien

Stockholm Trots omvärldens förfäran fortsätter Syriens statliga styrkor att anfalla oppositionsfästen. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Skåne

Johnny Logan, en sann celebritet i schlagersammanhang, hyllar den svenska vinnaren Loreen.
Läs mer

Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer.Läs mer

I hissen i Kulturhuset börjar en modemedveten stockholmare prata, han frågar om vi ska till Rum för barn, "det är sååå bra där". Vi har aldrig varit där, säger jag och han tittar på mig som vore jag idiot.Läs Charlotte Ågrens krönika här

En av Medelhavets vackraste öar sträcker sig mot himlen mellan Korsika och Italiens västkust.Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer


Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Jag har ingen aning om hur heltäckande appen Skolmaten är men Påarps skola finns med och det räcker för mig som har Snartsexåringen hemma.Läs mer

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr


Copyright och information