Trängsel på bron under klimatmötet
Nära 20 000 delegater kommer på måndag till Köpenhamn och den stora
klimatkonferensen. Cirka 2 000 av dem kommer att bo i Malmö och pendla
till konferensen på Bella Center varje dag.
Malmö. Därför rekommenderar Öresundsbron tidig avfärd från hemmet för alla pendlare. Det blir trångt på både vägen och tågen.
Speciellt en deltagare i konferensen kan påverka trafiken på Öresundsbron, även om han inte kommer att bo i Malmö - USA:s president Barack Obama. Han kommer till Köpenhamn nästa onsdag och då kan det bli aktuellt med total stängning av Öresundsbron under vissa tider, precis som när Obama var i Köpenhamn senast, den 2 oktober.
– Öresundsbron har en fast plats i polisens kommandocentral under klimatmötet, så vi sitter nära informationen och besluten, vilket borde komma våra kunder till godo, säger förbindelsens säkerhetschef Ulla Eilersen.
Enligt Köpenhamnspolisen blir Malmö förmodligen inte hemvist för statsöverhuvuden och andra som kräver extra stort säkerhetspådrag. Trots det uppmanas alla trafikanter att vara ute i god tid eftersom förseningar kan förekomma i samband med poliseskorter och rusningstrafik.
TT







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus