Dagens datum: Onsdag 8 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 20 december 2009 kl. 22:00Uppdaterad 21 december 2009 kl. 14:57

Oro under ytan i Thailand - fem år efter tsunamin

Fem år efteråt är tsunamikatastrofen gömd – men inte glömd – i Thailands turistparadis. Hotellen och solparasollen står tätare än någonsin. Men oron finns där. "Om det går ett larm märker du att det sitter i", säger Thailandssvenskarna Sigge och Maggan Hall.


Bildmaterial

Varningsskyltar i platta strandområden, som här i Kamala på Phuket, ingår numera i Thailands skyddssystem mot tsunamier. HENRIK SAMUELSSON

En prydlig gränd i det återuppbyggda Ton Sai på Phi Phi Don. HENRIK SAMUELSSON

Sigge Hall på uteplatsen vid det lilla hus i Kamala han och Maggan tillbringar vinterhalvåren i. HENRIK SAMUELSSON

Maria Kiesby på skolgården till hennes svenska skola Winfy i Kamala. HENRIK SAMUELSSON

Bakgrund: Politiskt efterspel

* När medierna redan hade mängder av reportrar på väg till Sydostasien stod den svenska statsapparaten och stampade. Den senfärdiga reaktionen från myndigheter på möjligheten att svenska medborgare kunde ha drabbats av tsunamin fick ett förbittrat politiskt efterspel.

* I skottgluggen stod utrikesminister Laila Freivalds, som var på teater på kvällen annandag jul 2004 när katastrofen drabbat Sydostasien och inte följde nyhetsflödet. Men också andra ministrar och tjänstemän på UD och statsrådsberedningen tog för lätt på saken, eller informerade sig inte.

* Efter Katastrofkommissionens mycket kritiska rapport den 1 december 2005 hördes borgerliga krav på misstroendevotum mot regeringen. Statsminister Göran Persson pekades ut som övergripande ansvarig. Men även Freivalds och kabinettssekreterare Hans Dahlgren med flera risades.

* I fokus stod också Lars Danielsson, Perssons ansvarige statssekreterare. Många frågetecken höjdes om vad han egentligen sysslat med på annandagen och om han verkligen varit i kontakt med Dahlgren, vilket denne förnekade.

* I maj 2006, och efter kritik av JO, steg slutligen Danielsson åt sidan. Då hade Freivalds redan slutat, i mars – officiellt på grund av agerandet med Muhammedkarikatyrerna. I vilket fall som helst lättade trycket på regeringen.

Svenska katastrofer

Med 543 döda svenskar var tsunamin i Asien 2004 en av Sveriges värsta katastrofer någonsin, även om de asiatiska offren var mångfalt fler.

Några andra historiska svenska katastrofer:

När Estonia förliste den 28 september 1994 omkom totalt 852 personer, varav 501 svenskar.

I krigstid är det största antalet dödade svenskar vid ett och samma tillfälle cirka 7 000 stupade i slaget vid Poltava i nuvarande Ukraina den 28 juni 1709. Det värsta slaget på svensk mark är slaget vid Lund den 4 december 1676 då cirka 4 000 svenskar och 5 000 danskar dödades.

Den värsta krigskatastrofen utöver rena krigshandlingar inträffade den 1–13 januari 1719, då omkring 3 000 soldater dukade under av kyla och hårt väder under general Carl Gustaf Armfelts återmarsch från Norge över Jämtlandsfjällen.

De allra högsta dödstalen i svensk historia härrör från epidemier, svält och nödår. 1917–1918 dog 36 400 svenskar i den senaste stora epidemin, spanska sjukan.

Värst av allt var digerdöden 1347–1350. Då beräknas 200 000 svenskar ha dött – av en total befolkning på ungefär 500 000.

Tsunamikatastrofen minut för minut

1.58 svensk tid, den 26 december 2004: Havsbottnen utanför Sumatra börjar skaka i ett av de värsta jordskalven som har uppmätts – magnituden beräknas senare till 9,3 på Richterskalan.

Cirka 2.15 svensk tid, morgon indonesisk tid: En kvart efter skalvet väller upp till 30 meter höga flodvågor in över indonesiska Aceh, förstör allt i sin väg.

4.30 svensk tid, 10.30 lokal tid: Flodvågor på upp till tio meter slår in över Thailands västkust. Turistorter i Khao Lak och på Phi Phi-öarna i det närmaste utplånas, charterorter på Phuket drabbas hårt.

5.42 svensk tid: TT skickar ut en så kallad flash-nyhet till svenska medier och myndigheter om att ”många turister saknas sedan enorma flodvågor svept in” över Thailand.

Cirka 12: TV 4 och SVT börjar med extra nyhetssändningar om katastrofen.

Cirka 17.30: Fritidsresors informationsdirektör Lottie Knutson säger att charterbolagen saknar kontakt med många av de tusentals svenska turisterna i Thailand.

18.15: Den sammanlagda dödssiffran har tickat upp över 10 000, rapporterar nyhetsbyråer från Asien.

Först flera månader senare fastställs slutgiltiga dödssiffror: Totalt cirka 230 000 dödsoffer, de allra flesta i Indonesien, Indien, Sri Lanka och Thailand.


Phuket/Phi Phi Don. – Några kämpiga månader, man undrade om folk skulle komma tillbaks.

Så beskrivs tiden efter tsunamin vintern 2004–2005 av Maria Kiesby, som driver en svensk skola i Kamala på Phuket.

Sedan tog återhämtningsfrenesin vid. Bilden är likadan i det fridfulla Kamala som i det kaotiska Patong, en kvarts bilresa söderut, och på paradisön Phi Phi Don någon timmes färjeresa bort – de strandlinjer som nästan förintades söndagsmorgonen den 26 december 2004 bågnar nu av ännu fler och dyrare hotell- och nöjesanläggningar.

Små blå skyltar varnar för att de platta kustområdena är ”tsunamifarozoner” och tipsar om vilket håll man ska springa vid larm. Men skyltarna försvinner nästan i skogen av blippande juldekorationer och erbjudanden om grillkvällar och billiga drinkar.

På Phi Phi Don, dit allt måste fraktas sjövägen, är det svårt att förstå hur den myllrande turistbyn Ton Sai kunde byggas upp som ny på bara något år. Men ett kakelklätt badrumsgolv här, en bit gammal trottoar där, tittar fram i den grusiga marken som påminnelse om att stadsplaneringen kanske justerats något.

Medan Phi Phis unga publik sorglöst festar vidare har dock en del utlänningar fått en ny respekt för havet, berättar Maria Kiesby, som via sin skola Winfy (We will never forget you) – döpt efter tsunamin – får kontakt med många svenskar som stannar länge.

– Vissa har oro, ställer frågor, säger hon i den stekande decembersolen på skolgården.

– En del väljer att inte bo på havssidan, utan närmare bergen.

Skolan ligger också en bra bit upp på land, och området nåddes aldrig av vattenmassorna efter det att Maria och hennes familj väckts i sina skakande sängar annandag jul 2004.

Sigge och Maggan Halls lilla hus i centrala Kamala ligger bra mycket närmare stranden, och kom undan med blotta förskräckelsen. Bråte och död fisk skvalpade i trädgården och runt trösklarna, men kom inte längre än så, minns det pensionerade paret från Åkersberga.

De är inte rädda för att det ska hända igen, försäkrar de i skuggan på uteplatsen.

– Men lite skadad är man, varje gång jag slår på datorn går jag till USGS, säger Maggan Hall, syftande på USA:s geologiska myndighets webbplats med koll på jordskalv och tsunamier.

Och hon och Sigge berättar stolt om sitt eget varningssystem – två vinglas upphängda i sovrumsfläkten. Om marken skulle börja skaka nattetid klirrar glasen mot varandra.

– Vår hemgjorda varningsapparat har hängt där i fem år nu, och blir väl kvar så länge vi finns kvar, säger Sigge Hall.

Går larmet sitter det i ryggraden: Upp med hundarna på mopederna och full fart mot de några hundra meter höga bergskammar som omringar Kamala i norr, öster och söder.

Men till vardags finns det andra orosmoment.

– Är det något vi är rädda för här är det denguefeber och trafiken, säger Maggan Hall.

Sigge har redan haft den myggburna denguen en gång, med över 40 graders feber i nästan två veckor.

– Får jag det en gång till klarar jag mig inte.

Han var FN-militär i Kongo på 60-talet, och kan vid 72 års ålder ta livets risker med viss ro. Om det skulle komma nya tsunamier nerifrån Indonesienhållet hinner man undan, resonerar Sigge Hall.

– Å andra sidan sträcker ju sig en spricka upp längs havsbottnen här utanför, via Andamanerna och förbi Burma. Skakar den till ordentligt har vi bara tio minuter på oss. Då har vi inte en chans.

Henrik Samuelsson

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Yasser räddade Bie

Helsingborg "Det är du som är min ängel ju! En av mina två skyddsänglar. Utan er hade jag inte levt i dag", säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram. De träffas fem dagar efter den brutala misshandeln utanför Oj. Läs mer

Relaterat material

Anlagd brand på Helsingborgs campingklubb

DOMSTEN Ett mindre fristående hus på Helsingborgs campingklubb utanför Domsten eldhärjades under natten mot onsdagen.
Läs mer

Skräniga råkor ska skrämmas bort

ÄNGELHOLM Nu ska den störande råkkolonin vid skogsdungen bakom polishuset bort. Och det ska ske med drastiska metoder precis före äggläggningen är det tänkt, om miljönämnden ger sin tillåtelse. Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

USA-valet

Santorum triumferar i flera provval

Stockholm Rick Santorum, tidigare senator från Pennsylvania segrade i Republikanernas provval i Missouri. Han har även en kraftig ledning i Minnesota och Colorado.
Läs mer

Relaterat material

hd.se/sport

Glatt besked för Benjamin

Friidrott Förbundskapten Stefan Olsson har stort förtroende för sprintern Benjamin Olsson, som är tillbaka i landslaget på lördag. Läs mer

Dagisföretag vill växa på hela Bjäre

ÄNGELHOLM Företaget bakom förskolan Englakronan, vill växa. Ägaren P-O Pettersson utmanar kommunen på driften av nytt stort dagis i Hjärnarp. Dessutom vill han in i Båstad. Läs mer

hd.se/sport

Lundqvist förlorade målvaktsmatchen

Ishockey Bara ett insläppt mål — ändå förlust. Henrik Lundqvist förlorade målvaktsmatchen mot Martin Brodeur när New Jersey vann med 1—0 borta mot New York Rangers.
Läs mer

Över 65 men jobbar ändå

SKÅNE Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer

Relaterat material

Det finns 14 kommentarer till artikeln

14 kommentarer

holländska ligan

Marcus Nilsson opereras

fotboll Förre HIF-backen Marcus Nilsson - som numera tillhör holländska Utrecht - kan glömma fotbolls-EM i sommar. Nu på fredag opereras han i ena knäet efter en spricka i menisken.
Se inslaget i 24HD Play

Vindkraft vid Rögle-Västraby tar höjd

HELSINGBORG Mark- och miljödomstolen tar bort en av de föreslagna vindmöllorna vid Rögle. Samtidigt dröjer domen för Västrabyprojektet intill. Nu väntas nya överklaganden följa. Läs mer

hd.se/sport

Nye BoIS-backen känner sig redan hemma

Fotboll Martin Rudolfsson, nyförvärv från Lund, var en av många BoIS-are som imponerade i segermatchen mot Lyngby. Läs mer

Relaterat material

Musikal

Duvungarna utvecklar genren

Nöje Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren. På tisdagen uppträdde de på Sundspärlan inför närmare 600 barn. Läs mer

Relaterat material

Kela med kultur och kreativitet

LANDSKRONA Nu ska det bli ett lyft för alla Landskronabor som sysslar med kreativa och kulturella yrken. Detta ska ske tack vare Kela. En treårig storsatsning där näringsliv, kommun och aktörerna går hand i hand. Läs mer

Fastställt straff för sex med tonårsdotter

NV-SKÅNE En 49-årig man från en ort i nordvästra Skåne har fått sitt femåriga fängelsestraff fastställt för att i fyra års tid ha haft sex med sin tonårsdotter. Läs mer

Relaterat material

Surkål på Autobahn

Frankfurt Hundratals burkar med den berömda tyska surkålen lossnade från ett lastbilsflak på motorvägen och skapade en massiv trafikstockning nära Frankfurt i dag.
Läs mer

Hexagon vände till vinst

Stockholm Mätteknikkoncernen Hexagon redovisar en vinst före skatt på 106,9 miljoner euro (cirka 945 miljoner kronor) för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Väntad brakförlust för SAS

Stockholm Flygbolaget SAS redovisar en förlust före skatt på 2 077 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Råd till Northug: Flytta till Davos

Skidor Norske skidstjärnan Petter Northug lider av uppmärksamheten i Norge — från supportrar och medier. Läs mer

Beväpnade män förde bort flicka

Jönköping Polisen var på onsdagsmorgonen fortsatt förtegen om omständigheterna kring bortförandet av en flicka i Småland i söndags. Läs mer

Skanskas vinst 1,3 miljarder

Stockholm Byggkoncernen Skanska redovisar en vinst före skatt på 1 329 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Skåne

"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

"Helsingborg hade sitt Sankta Maria och själv är jag plötsligt där igen".Läs mediekrönikan här

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Vilken vinteraktivitet föredrar du?

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

På lördag står åter Kenny Jönsson i centrum i New York Islanders hemmaarena Nassau Coliseum.Läs mer

Konst- och litteraturvetare Lena Carlsson kommer i kväll till Landskrona stadsbibliotek för att berätta om Selma Lagerlöf.Läs mer

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

Syskonens framgångar ger effekt i konståknings- klubbarna. Över 100 åkare ville tävla i "Inges minne" i Helsingborg.Läs mer

"Den ene kallar mig kommunistsvin, den andre kallar mig moderatmegafon."Läs Patrik Lundbergs krönika

Följ med trädgårdsmästaren Christer Nilsson som visar att det finns mycket att göra på Sofiero även på vintern.
Se programmet i 24DHD Play

På söndagen var det fullt i matsalen på Fröjdenborg. Många hade kommit för att fira Lilian Olsson som fyllde hundra år.Läs mer

När Mats Ludvigsson transporterar ut timmer med häst slår han vakt om en tradition och värnar om naturen.Läs mer

Gör som mormor - koka en kompott. En ljuvlig liten retrodessert för bistra vintertider.
Läs mer

Funktionsnedsättning. Så kallas det när man som Ebba Johansson har en diagnos som ADHD.Läs mer

Det senaste inom bröllopsklänningar, ringar och makeup visades under Kullabygdens första bröllopsmässa.Läs mer

Har precis släpat mig till redaktionen efter nattens Super Bowl-mangling.Läs mer

Oljudet från järnvägsbommarna är inte tillräckligt högt för att åtgärdas.Läs mer

Många släpper loss sina hundar på Nya kyrkogården och längs med gångarna ligger "visitkorten" på rad.Läs mer

Allt fler upptäcker fördelarna med materialet och nu tillverkas allt du kan tänka dig inom heminredning av bambu.Läs mer

Radarparet Filip Hammar och Fredrik Wikingsson ligger inte på latsidan.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Alla pratar om Margaret Thatcher. Få pratar om thatcherismen.Läs mer

Mikael Malmström lades in på lasarettet tidigt en decembermorgon förra året. Vistelsen skulle nästan kosta honom livet.Läs mer

Två nya förskolor öppnar under våren och fler är på gång. Men inte i de områden där behoven är störst.Läs mer och se inslag

Under helgen har Kultur Bjäre förvandlats till ett fotografiskt centrum.Läs mer

I dagens Gluggen berättar HD-fotografen Göran Stenberg om hur han blev vittne till när dansk polis grep vad de trodde var Palmes mördare.
Se Gluggen i 24HD Play

Jonna Ingvarson förtrollas av Svedmyrasystrarnas stämsång på Mejeriet i Lund.Läs mer

Få resor känns skönare än bytet från skandinaviskt gråväder till barfotadagar på en thailändsk strand.Läs mer

Ostron, chili, mango, jordgubbar och musslor är ofta heta tips till den som vill uppleva bättre sex och ökad lust.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Citroën DS3 THP 150 Sport *Navi*HiFi* -12Grå thorium metallic 200 mil
Pris: 199.000 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Opel Zafira II Enjoy 2.2 155Hk 7-Sits/Nya mod -05 Mörkblå 7.231 mil
Pris: 103.900 kr

Volvo XC70 D5 II PolarStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo S60 T3 S/S Momentum Limited Edition -11 Ember svart metallic 3.603 mil
Pris: 215.000 kr

Volvo V40 T4 "Snyggt Extra utrustad" -03 Grå metallic 7.462 mil
Pris: 59.900 kr

Toyota Prius 5DR BUSINESS 1.5 HSD AUT -06 Silvermetallic 9.500 mil
Pris: 134.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Mercedes-Benz B 200 -12 Mörk grå 676 mil
Pris: 299.000 kr


Copyright och information