Förarna drabbas av resenärernas ilska
Vintern har blivit en svår prövning för alla resenärer. Och många av dem låter frustrationen drabba oskyldiga.
Bildmaterial
Bernt Karlsson, busschaufför i Helsingborg, har inte alls samma besvärliga situation som t ex lokförare. Lokaltrafiken har fungerat bättre än den regionala tågtrafiken.
helsingborg. Villy Bratuschek är lokförare på DSBfirst och han är en av dem som får ta emot folks heliga ilska över förseningar.
— Vart ska deras frustration ta vägen? Det första de ser är ju lokförare, trainmanagers eller busschaufförer...
Att just dessa inte är ansvariga spelar ingen roll. Ilskan har byggts upp under väntetiden på kalla perronger eller i stillastående tåg och den måste ut.
— Man får höra så mycket, men framförallt att man är en jävla idiot, säger Villy Bratuschek.
De arga resenärerna struntar i om tåget fått rött ljus och ska vänta in ett annat tåg. Det har till och med hänt att Villy Bratuschek fått kritik för att han inte kört direkt vidare efter en dödsolycka.
— Jag berättade vad som hänt, att det låg en död människa vid spåret men fick frågan om jag inte kunde köra ändå.
Det här var en unik situation, men den visar den stress som präglar tågresenärer idag.
— Även om vi kommer fram två minuter för tidigt till en station så springer folk från tåget. Jag förstår inte det.
Stressen ställer till det på annat sätt också, den luckrar upp disciplinen bland resenärer.
— En så enkel sak som att de som ska gå på tågen ska vänta tills andra gått av. Det fungerar rätt dåligt och orsakar i sig förseningar, säger Villy Bratuschek.
Tågvärden, eller trainmanagern som titeln lyder, Stefan Bengtsson har också mött stressen och frustrationen från resenärer.
— Jag kan förstå dem och man lär sig att hantera situationen. Fast det kan bli stressigt när man med sin mobiltelefon ska hjälpa till med alternativa färdsätt, nya tågbyten, buss och taxi.
Han säger att de flesta resenärer lugnar sig när de får information, men det är inte alltid det hjälper.
— Jag har kollegor som blivit så hårt verbalt angripna att vi fått hämta dem.
En som däremot haft det lugnt i vinter är Bernt Karlsson som kör stadsbuss i Helsingborg.
— Vi har inte haft det så besvärligt som tågen. Här i stan har vi klarat att följa tidtabellerna rätt bra, säger han.
Visst finns det tillfällen då det varit svårare, som när det precis snöat eller när det frusit och blivit halt.
— Men jag känner att folk accepterar och förstår det. Det är nog annorlunda för tåg och regionalbussar som kör längre sträckor än vi. Här i stan går ju bussar hela tiden, säger Bernt Karlsson.
Lokföraren Villy Bratuschek befarar att det kommer att hända värre saker framöver, än att passagerare blir försenade.
— Militären ska ju hjälpa till och få rent spåren och jag fruktar att det kan ske olyckor, säger han och hänvisar till att en banarbetare blev påkörd och omkom när han skottade spåret på tågstationen i Linköping för några veckor sedan.
— Nu när vi ska få ut människor som är ovana vid att jobba på spåren kan det sluta illa.
























Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus